Τετάρτη, 24 Απριλίου, 2024

ΑΡΧΙΚΗΑΘΛΗΤΙΚΑ ΚΥΠΡΟΣΑΦΙΕΡΩΜΑΤΑΈνα «τρελό» παιχνίδι που έμεινε στην ιστορία!(video)

Ένα «τρελό» παιχνίδι που έμεινε στην ιστορία!(video)

Βρισκόμαστε στον Ιανουάριο του 1994, κάπου στην εξωτική Καραϊβική. Η διοργάνωση ήταν το Κύπελλο Καραϊβικής (Shell Caribbean Cup), το αντίστοιχο Euro των νησιών της Καραϊβικής. Στον 1ο από τους 3 ομίλους της προκριματικής φάσης, συναντήθηκαν τα Μπαρμπέιντος, η Γρενάδα και το Πουέρτο Ρίκο. Μόνο μία από τις τρεις χώρες θα περνούσαν στην επόμενη φάση.

Στο πρώτο παιχνίδι (23/1), το Πουέρτο Ρίκο επικράτησε με 1-0 των Μπαρμπέιντος, ενώ στο δεύτερο παιχνίδι (25/1) το Πουέρτο Ρίκο ηττήθηκε με 1-0 από την Γρενάδα στην παράταση.

Κρατήστε αυτό το στοιχείο για αργότερα: Η συγκεκριμένη διοργάνωση είχε έναν περίεργο κανονισμό. Αν στην κανονική του διάρκεια ένα παιχνίδι έληγε ισόπαλο, τότε πήγαινε στην παράταση, όπου ίσχυε ο κανονισμός του «ξαφνικού θανάτου»: Όποια ομάδα πετύχαινε πρώτη γκολ, έπαιρνε τη νίκη. Και μάλιστα, το γκολ μετρούσε σαν διπλό.

Έτσι, μετά από αυτά τα δύο παιχνίδια, η Γρενάδα είχε 3 βαθμούς και 2-0 τέρματα (αφού το γκολ της το πέτυχε στην παράταση), το Πουέρτο Ρίκο 3 βαθμούς και 1-2 τέρματα και τα Μπαρμπέιντος 0 βαθμούς και 0-1 τέρματα.

Το τελευταίο παιχνίδι του ομίλου ήταν αυτό ανάμεσα στα Μπαρμπέιντος και τη Γρενάδα. Στη Γρενάδα θα αρκούσε και η ισοπαλία για να πάρει την πρόκριση, αλλά ακόμα και με ήττα θα προκρινόταν, αρκεί να έχανε με ένα τέρμα διαφορά. Αντίθετα, τα Μπαρμπέιντος ήθελαν νίκη με διαφορά 2 τερμάτων για να περάσουν στην επόμενη φάση.

Και, ω του θαύματος, τα Μπαρμπέιντος βρέθηκαν να προηγούνται με 2-0, έχοντας την πρόκριση στα χέρια τους. Όμως, στο 83′ η Γρενάδα κατάφερε και μείωσε σε 2-1. Η πρόκριση άλλαξε χέρια μέσα σε μια στιγμή. Τα Μπαρμπέιντος ήταν στο καναβάτσο. Ή μήπως όχι;

Οι παίκτες των Μπαρμπέιντος είχαν δύο επιλογές. Η μία ήταν η προφανής: Να παίξουν φουλ επίθεση στα εναπομείναντα 7 και κάτι λεπτά του αγώνα, προσπαθώντας να πετύχουν το γκολ της πρόκρισης. Η άλλη ήταν πιο εξτρίμ, αλλά πιθανότατα πιο αποτελεσματική: Να βάλουν επίτηδες ένα αυτογκόλ, ώστε να γίνει το σκορ 2-2, να πάει το παιχνίδι στην παράταση και να έχουν εκεί 30 λεπτά στη διάθεσή τους για να πετύχουν ένα «χρυσό» γκολ που θα τους έδινε την πρόκριση. Μαντεύετε τι από τα δύο συνέβη;

Το σκορ ήταν πλέον 2-2, και το ματς θα πήγαινε στην παράταση. Αυτό δεν συνέφερε καθόλου τη Γρενάδα, που θα προκρινόταν αν… δεχόταν ένα γκολ! Έτσι, οι παίκτες της κατέφυγαν στο ίδιο κόλπο: Αποφάσισαν να σκοράρουν κι αυτοί ένα ίδιο αυτογκόλ εις βάρος τους!

Μόνο που οι αντίπαλοί τους δεν ήταν βλάκες: Το είχαν προβλέψει, και έτσι έσπευσαν να υπερασπιστούν το τέρμα της… Γρενάδας, προσπαθώντας ταυτόχρονα να υπερασπιστούν το δικό τους!

Φανταστείτε αυτήν τη σουρεαλιστική εικόνα: Από τη μία η Γρενάδα να προσπαθεί μάταια να πετύχει ένα αυτογκόλ ή ένα γκολ, και από την άλλη τα Μπαρμπέιντος να αμύνονται και στα δύο τέρματα, προκειμένου να αποφύγουν το γκολ!

Το φοβερό είναι ότι οι παίκτες των Μπαρμπέιντος τα κατάφεραν εξαιρετικά: Κράτησαν ανέπαφες και τις δύο εστίες μέχρι το τριπλό σφύριγμα του διαιτητή (ο οποίος πρέπει να είχε χάσει τα αυγά και τα πασχάλια με αυτά που έβλεπε!). Έτσι, επετεύχθη ο στόχος: Το παιχνίδι πήγε στην παράταση.

Αλλά το κατόρθωμα των Μπαρμπέιντος δεν σταμάτησε εκεί, καθώς στην παράταση κατάφεραν να πετύχουν το «χρυσό» γκολ, παίρνοντας την πολυπόθητη πρόκριση μέσα απ’τα χέρια των αντιπάλων τους, σε ένα από τα πιο τρελά ποδοσφαιρικά παιχνίδια της ιστορίας – αν όχι στο πιο τρελό και με διαφορά.

Στην επόμενη φάση, τα Μπαρμπέιντος είχαν μια αξιοπρεπέστατη παρουσία, αποσπώντας δύο ισοπαλίες από τη Γουαδελούπη και την Ντομίνικα και γνωρίζοντας την ήττα με 2-0 από το (μεγαθήριο της Καραϊβικής) Τρινιντάντ και Τομπάγκο.

Το Κύπελλο Καραϊβικής διεξάγεται μέχρι και σήμερα, παρά τις όποιες δυσκολίες. Το φετινό Κύπελλο θα διεξαχθεί στην Γουαδελούπη, με τα προκριματικά να ξεκινούν τον Μάρτιο. Αλλά κάτι τέτοιο μάλλον δεν θα ξανασυμβεί σε αυτόν το θεσμό, και πιθανότατα ούτε σε κανέναν άλλο. Το κατόρθωμα των Μπαρμπέιντος θα μείνει μοναδικό στην ποδοσφαιρική ιστορία…