Παρασκευή, 29 Μαρτίου, 2024

ΑΡΧΙΚΗΑΘΛΗΤΙΚΑ ΚΥΠΡΟΣΑΦΙΕΡΩΜΑΤΑΤο γκολ που θα θυμάται για πάντα ο Γιαννάκης Διαμαντής…

Το γκολ που θα θυμάται για πάντα ο Γιαννάκης Διαμαντής…

ένα ρεκόρ ανέπαφης εστίας που έσπασε...

O Γιαννάκης Διαμαντής ο παλαιός ποδοσφαιριστής του ΑΠΟΛΛΩΝΑ, που αγωνίστηκε για 2 χρόνια με τη φανέλα της ομάδας, την ποδοσφαιρική περίοδο 1977/78 και 1978/79 σκοράροντας συνολικά 4 γκολ!

Ένα από τα γκολ που σημείωσε με τη φανέλα του Απόλλωνα, το τελευταίο του, την περίοδο 1978/79 είναι σίγουρα ένα γκολ που θα θυμάται για πάντα και ο λόγος προφανής.

Η ημερομηνία έγραφε 3 Μαρτίου, 1979 και ο Απόλλωνας αντιμετώπιζε την Ανόρθωση στο Τσίρειο στάδιο για το θεσμό του πρωταθλήματος στο πλαίσιο της 21ης αγωνιστικής σ’ ένα αγώνα γοήτρου, χωρίς βαθμολογικό ενδιαφέρον όμως με ένα ιδιαίτερο στατιστικό στοιχείο που ενδιέφερε την ομάδα της Ανόρθωσης και ειδικότερα τον συγχωρεμένο πια τερματοφύλακα της,  Φάνο Στυλιανού!

Η Ανόρθωση, και δη ο Φάνος Στυλιανού, είχε δημιουργήσει ρεκόρ ανέπαφης εστίας διατηρώντας απαραβίαστη την εστία του για 1106 λεπτά και για 11 σερί αγωνιστικές  όντας ο πρώτος τερματοφύλακας στην ιστορία του κυπριακού ποδοσφαίρου που διατηρούσε την εστία του ανέπαφη για πάνω από 1000 λεπτά γεγονός που καταγράφηκε και από την ΟΥΕΦΑ ένα ρεκόρ που καταρρίφθηκε το 1982 από τον Μάριο Πραξιτέλους της Ομόνοιας όπου διατήρησε ανέπαφη την εστία του για 13 αγώνες.

Πιο συγκεκριμένα, το ρεκόρ ανέπαφης εστίας του Φάνου Στυλιανού ξεκίνησε από τις 20 Δεκεμβρίου 1978 κόντρα στην Ομόνοια στο Παλιό Γ.Σ.Π και διήρκεσε μέχρι τις 3 Μαρτίου 1979 κόντρα στον Απόλλωνα στο Τσίρειο, όταν ο Γιαννάκης Διαμαντής έγραψε ιστορία παραβιάζοντας την εστία του Φάνου Στυλιανού καταρρίπτοντας το ρεκόρ ανέπαφης εστίας που διατηρούσε για 11 σερί αγώνες και 1106 λεπτά στην νίκη της ομάδας μας με 2-0 (το δεύτερο γκολ από τον Μάριο Γεωργίου).

πηγή: Apollon retro stories