Πέμπτη, 18 Απριλίου, 2024

ΑΡΧΙΚΗΑΘΛΗΤΙΚΑ ΚΥΠΡΟΣΑΛΛΑ ΑΘΛΗΜΑΤΑ6ος ο Τράικοβιτς, 7ος ο Παρέλλης, 12ος ο Γενεθλή

6ος ο Τράικοβιτς, 7ος ο Παρέλλης, 12ος ο Γενεθλή

Δεν ήρθε η μεγάλη διάκριση το βράδυ της Πέμπτης (4/8), στους τελικούς του στίβου, στους 22ους Κοινοπολιτειακούς Αγώνες, σε μια κρύα ατμόσφαιρα στο Μπέρμιγχαμ. Σε έναν τελικό παγκόσμιου επιπέδου, στα 110μ. με εμπόδια, ο Μίλαν Τράικοβιτς τερμάτισε 6ος με 13.49 (άνεμος +0,9 μ/δ), ενώ στον τελικό της δισκοβολίας, ο Απόστολος Παρέλλης κατέλαβε την 7η θέση με 62,08μ. και ο Χριστόφορος Γενεθλή τη 12η με 57,80μ.

Η απουσία την τελευταία στιγμή του χρυσού Ολυμπιονίκη του Τόκιο, Τζαμαϊκανού Χάνσολ Πάρτσμεντ, εξαιτίας τραυματισμού, αύξησε τις ελπίδες για όλους τους υπόλοιπους συμμετέχοντες στον τελικό των 110μ. με εμπόδια, για τις θέσεις του βάθρου. Το κρύο στο στάδιο «Αλεξάντερ» ήταν εμφανές, με τους αθλητές να φυσάνε τα χέρια τους για να ζεσταθούν, αφού η θερμοκρασία ήταν κοντά στους 15 βαθμούς Κελσίου. Ωστόσο, κάποιοι έδειξαν πως είχαν ζεστά πόδια κι έφυγαν πολύ καλά από τον βατήρα, που τους βοήθησε να έχουν καλή ανάπτυξη στην κούρσα. Ο Μίλαν Τράικοβιτς έφυγε κάπως αργά (αντίδραση 0.152) κι έμεινε λίγο πίσω στην αρχή. Στην πορεία αύξησε την ταχύτητά του, όμως δεν πλησίασε τις θέσεις του μεταλλίου, αφού χτύπησε δυνατά και στο τελευταίο εμπόδιο. Ο χρόνος του παρόμοιος με τις τελευταίες κούρσες του σε Παγκόσμιο και Κοινοπολιτειακούς, στα 13.49, που τον κατέταξε στην 6η θέση.

Νικητής στα 110μ. με εμπόδια ήταν ο 22χρονος Τζαμαϊκανός Ρασίντ Μπρόουντμπελ με 13.08, που αποτελεί την κορυφαία επίδοση στην καριέρα του, αλλά και ισοφάριση του ρεκόρ αγώνων, που πέτυχε δύο φορές ο Ουαλός Κόλιν Τζάκσον (1990, 1994). Στη δεύτερη θέση τερμάτισε ο Σιέιν Μπράθγουεϊτ από τα Μπαρμπέιντος με 13.30, ενώ το χάλκινο μετάλλιο κέρδισε με βουτιά στον τερματισμό ο Άγγλος Άντριου Πότσι με 13.37. Η προσοχή του Μίλαν Τράικοβιτς και του προπονητή του Αντώνη Γιαννουλάκη θα επικεντρωθεί τώρα στην κατάλληλη προετοιμασία για το Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα, το οποίο θα διεξαχθεί στο Μόναχο από τις 15 έως τις 21 Αυγούστου.

ΤΕΛΙΚΟΣ 110Μ. ΜΕ ΕΜΠΟΔΙΑ ΑΝΔΡΩΝ (+0,9 μ/δ)

Ξανά οκτάδα ο Παρέλλης…

Αρκετά υψηλό ήταν το επίπεδο στον τελικό της δισκοβολίας ανδρών, με τους περισσότερους αθλητές να βρίσκονται στην καλή τους ημέρα και να έχουν μεγάλες βολές, παρά το κρύο. Οι δύο εκπρόσωποι του κυπριακού στίβου δεν μπόρεσαν να φτάσουν στο προσωπικό τους επίπεδο, υψηλό για τον Απόστολο Παρέλλη και καλό για τον Χριστόφορο Γενεθλή, αφού ήταν εμφανής η απουσία από την προετοιμασία τους στο Μπέρμιγχαμ, του φυσικοθεραπευτή ή χειροπράκτη, με το σώμα τους να ήταν σφικτό. Ο Παρέλλης έριξε στην πρώτη βολή του στα 62,08μ., χωρίς ωστόσο να μπορέσει να βελτιωθεί, κατακτώντας την 7η θέση και μένει εκτός βάθρου μετά το αργυρό το 2014 και το χάλκινο το 2018. Ο κορυφαίος Κύπριος ρίπτης όλων των εποχών, στην 4η παρουσία του σε Κοινοπολιτειακούς Αγώνες, που δείχνει τη σταθερότητα και διαχρονικότητά του, αφού διεξάγονται κάθε τέσσερα χρόνια, έριξε κατά σειρά τον δίσκο του στα 62,08μ., 61,27μ., 59,83μ., 60,36μ., 60,17μ., 59.06μ. Χρόνος για ξεκούραση δεν υπάρχει για τον Παρέλλη, αφού έρχεται σε 10 ημέρες το Ευρωπαϊκό του Μονάχου.

Για τον Χριστόφορο Γενεθλή, στην πρώτη παρουσία του σε Κοινοπολιτειακούς Αγώνες, έμεινε χαμηλά και στα 57,80μ., που τον κατέταξαν στη 12η θέση. Ωστόσο, αποκόμισε εμπειρίες για τη συνέχεια της καριέρας του. Κατά σειρά, οι βολές και του δεύτερου αθλητή του Κωνσταντίνου Σταθελάκου ήταν: 57,80μ., 56,88μ., 57,00μ. Νικητής στη δισκοβολία ήταν ο εντυπωσιακός Αυστραλός Μάθιου Ντένι, ρίχνοντας όλες τις βολές του πάνω από τα 65 μέτρα. Μάλιστα, στην τελευταία βελτίωσε και την ατομική του επίδοση, με 67,26μ. Δεύτερος ήταν ο Άγγλος Λόρενς Οκόγε με 64,99μ. και τρίτος ο προηγούμενος ασημένιος, Τζαμαϊκανός Τρέιβις Σμάικολ με 64,58μ. Ο Άλεξ Ρόους από τη Σαμόα, έχασε για δύο εκατοστά το ιστορικό γι’ αυτόν πρώτο κοινοπολιτειακό μετάλλιο.