Σάββατο, 20 Απριλίου, 2024

ΑΡΧΙΚΗΑΘΛΗΤΙΚΑ ΚΥΠΡΟΣΑΛΛΑ ΑΘΛΗΜΑΤΑΆλλη μια νίκη για την Paybal.EKA AEΛ...

Άλλη μια νίκη για την Paybal.EKA AEΛ…

Στην 7η της νίκη, επί 9 συνολικά αγώνων, έφθασε απόψε η Paybal. EKA AEΛ, η οποία στο παιχνίδι που έγινε στην αίθουσα «Νίκος Σολομωνίδης», στη Λεμεσό, κέρδισε την Ένωση με 92-78. Ήταν ένα παιχνίδι για τη 10η αγωνιστική της πρώτης φάσης για το πρωτάθλημα της ΟΠΑΠ Basket League.

Η νικήτρια, είχε πολύ καλή απόδοση στην 3η περίοδο, όπου ανέτρεψε το 45-39 σε βάρος της, στο ημίχρονο, για να προηγηθεί με 69-59 και τελικά να φθάσει στη νίκη. Κορυφαίος για την ομάδα της Λεμεσού, ήταν ο Buchanan, που σημείωσε 27 πόντους (8/9 βολές, 5/6 δίποντα, 3/7 τρίποντα, 5 ριμπάουντ).

Δυνατά ξεκίνησαν το παιχνίδι οι φιλοξενούμενοι, που προηγήθηκαν στην αρχή με 7-0. Ωστόσο, η ΑΕΛ με ένα επί μέρους σερί 15-6, πέρασε για πρώτη φορά μπροστά στο σκορ (15-13) και από εκείνο το σημείο, ως και τη λήξη της 1ης περιόδου, το προβάδισμα εναλλασσόταν, μέχρι που η ΑΕΛ προηγήθηκε στο 10λεπτο με 21-19.

Αν και στην αρχή της 2ης περιόδου, η γηπεδούχος προηγήθηκε με 24-21, στη συνέχεια ήταν η Ένωση που εύρισκε περισσότερες επιθετικές λύσεις, κάτι που την έφερε στο +6 (32-26), με την ΑΕΛ να αντιδρά και να μειώνει στον πόντο (32-31), αλλά μετά από λίγο, οι φιλοξενούμενοι βρέθηκαν στο +8 (39-31) και με το τέλος του ημιχρόνου, ήταν μπροστά με 45-39.

Αν και η Ένωση πήρε προβάδισμα 9 πόντων (51-42) στις αρχές της 3ης περιόδου, η ΑΕΛ αντέδρασε και με ένα σερί 16-4, προσπέρασε με 58-55, κάτι που έγινε στο 26. Μετά από λίγο η γηπεδούχος ξέφυγε και άλλο, για να ανεβάσει τη διαφορά στο +10 (67-57) στο 28 και στο 30`, προηγήθηκε με 69-59.

Στα μισά της 4ης περιόδου, η διαφορά ανέβηκε στους 13, όταν το σκορ έγινε 77-64 και πλέον τα πράγματα δυσκόλευαν για την Ένωση. Στο 37`, το σκορ έγινε 82-69, πάντα για τη γηπεδούχο. Αν και οι φιλοξενούμενοι έκαναν μιαν ύστατη προσπάθεια για ανατροπή των δεδομένων, η ΑΕΛ πήρε τη νίκη με τελικό σκορ 92-78.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 21-19, 39-45, 69-59, 92-78.

Paybal. EKA AEΛ (Μάρκος Ασωνίτης): Averette 12 (1), Buchanan 27 (3), Pigram 25 (5), Τίγκας 6 (2), Γεωργίου 6, Στυλιανού, Παναγίδης, Γρίβας 2, Douglas 11 (1), Αντωνιάδης 3.

ΕΝΠ (Χάτι Ελχάτζ): Mckissic 11 (1), Cook 22 (5), Σολομού 1, Ugochukwu 22 (3), Πυρίλλης 2, Χαραλάμπους 2, Kinard 12 (2), Κωνσταντίνου 6 (1).