Σάββατο, 20 Απριλίου, 2024

Χάλκινη σφύρα!!!

Παλληκαρίσιο χάλκινο μετάλλιο ο Αλέξανδρος Πουρσανίδης στη σφυροβολία, σε αγώνα θρίλερ με πολλές ανατροπές και συγκινήσεις! Πολλά συγχαρητήρια Αλέξανδρε και κόουτς Κώστα Σταθελάκο!

Ο Αλέξανδρος Πουρσανίδης κατέκτησε το πρώτο μετάλλιο του κυπριακού στίβου στους 22ους Κοινοπολιτειακούς Αγώνες, στο Μπέρμιγχαμ της Αγγλίας. Ο αθλητής του Κωνσταντίνου Σταθελάκου έδειξε τη μαγκιά και την αξία του, μετά το ασημένιο στους Μεσογειακούς της Αλγερίας. Παρά το ότι μπήκε στον τελικό της σφυροβολίας με δύο άκυρες προσπάθειες, κατάφερε στην τρίτη να μπει στην πρώτη οκτάδα. Μέχρι την 6η προσπάθεια ήταν στην 3η θέση με 73,04μ. Ο τελευταίος που μπορούσε να τον κατεβάσει από το βάθρο ήταν ο Άγγλος Τζόζεφ Έλις, και δυστυχώς τα κατάφερε, αφού έριξε στα 73,09μ. Όμως, εκείνη τη στιγμή μίλησε η καρδιά του πρωταθλητή μας, ο οποίος απάντησε αμέσως με φανταστική βολή στα 73,97μ., που είναι η δεύτερη καλύτερη στην καριέρα του (ατομικό 74,05μ.) και ξαναπήρε στα χέρια του το χάλκινο μετάλλιο, δείχνοντας από τι πάστα είναι φτιαγμένος! Το χρυσό μετάλλιο κατέκτησε ο Άγγλος Νικ Μίλερ με 76,43μ. και το αργυρό ο Καναδός Ίθαν Κάτζμπεργκ με νέα ατομική επίδοση 76,36μ. Η απονομή στη σφυροβολία ανδρών είναι προγραμματισμένη να γίνει στις 20:50 ώρα Κύπρου. Πολλά συγχαρητήρια και μπράβο στον Αλέξανδρο Πουρσανίδη και στον προπονητή του Κώστα Σταθελάκο, γι’ αυτήν τη σπουδαία επιτυχία.