Πέμπτη, 28 Μαρτίου, 2024

ΑΡΧΙΚΗΑΘΛΗΤΙΚΑ ΚΥΠΡΟΣΑΛΛΑ ΑΘΛΗΜΑΤΑΧρυσό μετάλλιο για την Αντιγόνη Ντρισμπιώτη στα 35 χλμ. βάδην!

Χρυσό μετάλλιο για την Αντιγόνη Ντρισμπιώτη στα 35 χλμ. βάδην!

Η Αντιγόνη Ντρισμπιώτη κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στα 35 χιλιόμετρα βάδην στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα που διεξάγεται στο Μόναχο. Η Ελληνίδα πρωταθλήτρια έκανε μία εξαιρετική κούρσα και ήταν στις πρώτες θέσεις από το ξεκίνημα.

Η Ντρισμπιώτη τερμάτισε στην τέταρτη θέση στο πρόσφατο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα που φιλοξενήθηκε στο Όρεγκον. Η 38χρονη δρομέας ήταν 8η στους Ολυμπιακούς του Τόκιο.

Η Ντρισμπιώτη κατάφερε να αυξήσει την απόστασή της από τις υπόλοιπες αθλήτριες στα τελευταία χιλιόμετρα του αγώνα. Η αθλήτρια του Ναπολέοντα Κεφαλόπουλου τερμάτισε σε 2:46.58 και πανηγύρισε τυλιγμένη με την ελληνική σημαία.