Πέμπτη, 28 Μαρτίου, 2024

ΑΡΧΙΚΗΑΘΛΗΤΙΚΑ ΚΥΠΡΟΣΑΛΛΑ ΑΘΛΗΜΑΤΑΕύκολη νίκη και έκλεισε εισιτήριο για τα ημιτελικά!

Εύκολη νίκη και έκλεισε εισιτήριο για τα ημιτελικά!

Στα ημιτελικά του κυπέλλου ΟΠΑΠ Basket League πέρασε ο Dynatron Απόλλων επικρατώντας στην Απόλλων Αρένα με 82-62 της Ε.Ν. Παραλιμνίου.

Στην επόμενη φάση η ομάδα της Λεμεσού θα αντιμετωπίσει τον νικητή του αγώνα ΑΠΟΠ-Ανόρθωση που θα γίνει την Κυριακή (12/03, 16:00).

Ο ΚΟΡΥΦΑΙΟΣ

Κορυφαίος για τους νικητές ο Zane Waterman με 19 πόντους, 4 τρίποντα, 11 ριμπάουντ και 4 ασίστ.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Το πρώτο καλάθι του αγώνα πέτυχε η Ε.Ν. Παραλιμνίου με τον Ugochukwu για να ακολουθήσει σερί 11 πόντων για τον Dynatron Aπόλλων που στο 2′ με το τρίποντο του Ηλιάδη προηγείτο με 11-2. Στο 8′ η διαφορά έφθασε σε διψήφιο αριθμό πόντων (22-11) μετά τις δύο βολές του Waterman. Το πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε με βολές του Cook για να πλησιάσει η Ένωση στους επτά (24-17).

Οι γηπεδούχοι μπήκαν με σερί οκτώ πόντων στη δεύτερη περίοδο και με το καλάθι του Acquaah στο 13′ η ψαλίδα του σκορ άνοιξε στους 15 πόντους (32-17), με τις αποστάσεις να μεγαλώνουν μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου το οποίο ολοκληρώθηκε με το τρίποντο του Ηλιάδη για να γίνει το 44-23.

Oι «γαλάζιοι» ξεκίνησαν το τρίτο δεκάλεπτο με τρίποντο του Waterman και δίποντο του Adway και στο 22′ ήταν μπροστά με 49-23, με τη διαφορά να παραμένει στα ίδια επίπεδα μέχρι το τέλος της περιόδου, στο τέλος της οποίας το τρίποντο του Χατζηκώστα έκανε το 65-41.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο οι «βυσσινί» πέτυχαν τέσσερις πόντους περισσότερους (21 έναντι 17) για να μειώσουν στους 20 πόντους και έτσι το ροζ φύλλο και η πρόκριση πήγε στον Dynatron Απόλλων με τελικό σκορ 82-62.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ:  24-17, 44-23, 65-41, 82-62