Παρασκευή, 29 Μαρτίου, 2024

ΑΡΧΙΚΗΑΘΛΗΤΙΚΑ ΚΥΠΡΟΣΑΛΛΑ ΑΘΛΗΜΑΤΑΕκκωφαντική νίκη της ΑΕΛ στο μεγάλο ντέρμπι!

Εκκωφαντική νίκη της ΑΕΛ στο μεγάλο ντέρμπι!

Με νικήτρια την ΑΕΛ, τελείωσε το ντέρμπι για την 5η αγωνιστική της κανονικής περιόδου για το πρωτάθλημα ΟΠΑΠ Γυναικών, καθώς η γαλαζοκίτρινη ομάδα, κέρδισε στην αίθουσα «Σπύρος Κυπριανού», τη γηπεδούχο Αναγέννηση Γερμασόγειας με 80-56.

Έτσι, η ΑΕΛ παρέμεινε μόνη και αήττητη στην κορυφή της βαθμολογίας, ενώ η Αναγέννηση υποχώρησε στη 2η θέση.

Με συνεχόμενο προβάδισμα για την ΑΕΛ, εξελίχθηκε η 1η περίοδος, με την ομάδα των γαλαζοκίτρινων να είναι αρκετά εύστοχη και έτσι στο 10λεπτο, προηγήθηκε με 27-18.

Στο 15`, η φιλοξενούμενη ομάδα απέκτησε προβάδισμα 20 πόντων, όταν προηγήθηκε με 42-22. Η Αναγέννηση μείωσε σε 46-30 στο 18` και με το τέλος του ημιχρόνου, η ομάδα της ΑΕΛ είχε το προβάδισμα με 51-33.

Στους 24 πόντους ανέβηκε το προβάδισμα των φιλοξενουμένων, όταν στο 24`, το σκορ έγινε 60-36. Μικρή μείωση από πλευράς Αναγέννησης στο 27`, σε 62-42 και στο 30` η ΑΕΛ προηγήθηκε με 65-45.

Η διαφορά ξεπέρασε τους 30 πόντους (76-45) στα μισά της 4ης περιόδου και στη συνέχεια η Αναγέννηση μείωσε κάπως (76-52) αλλά με το τέλος του αγώνα, η ΑΕΛ σφράγισε τη νίκη με τελικό σκορ 80-56.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 18-27, 33-51, 45-65, 56-80.

Αναγέννηση (Ηρακλής Πιττάκας): Mihalko 25 (2), Ν. Κοντού 4 (1), Τσινακλίεβα 11, Ελευθεριάδου, Θεοδοσίου 13, Μ. Σοφοκλέους, Παπαδοπούλου, Panainte, Παυλίδου, Λ. Σοφοκλέους 3 (1), Κ. Κοντού.

ΑΕΛ (Γιώργος Παλάλας): Γεωργίου 5 (1), Παπαδούρη 12 (3), Μαυρουδή 6 (1), Leidel 27 (2), Οικονομίδου, Maricic, Στυλιανίδη 8 (2), Αντωνίου 3 (1), Μιχαλάκη, Παπαλλά 3, Μιχαήλ 2, Skachkova.