Πέμπτη, 25 Απριλίου, 2024

Εγγραφή στο Newsletter

Limassol Today - Asset 10
ΑΡΧΙΚΗΑΘΛΗΤΙΚΑ ΚΥΠΡΟΣΑΛΛΑ ΑΘΛΗΜΑΤΑΕπιβλητική νίκη της ΑΕΛ μέσα στην Λευκωσία επί της Ομόνοιας!

Επιβλητική νίκη της ΑΕΛ μέσα στην Λευκωσία επί της Ομόνοιας!

Με εκτός έδρας νίκη της Payabl. EKA ΑΕΛ, άνοιξε η αυλαία για τη 14η αγωνιστική της ΟΠΑΠ Basket League, για την πρώτη φάση, καθώς στο παιχνίδι που έγινε στην αίθουσα του Δήμου Αγίου Δομετίου, κέρδισε την Ομόνοια με 91-70.

Ήταν η 9η νίκη για την ομάδα της Λεμεσού, επί συνόλου 13 αγώνων και η 12η ήττα για την ομάδα της Λευκωσίας, στον ίδιο αριθμό αγώνων.

Κορυφαίος για τη νικήτρια ήταν ο Buchanan, που σημείωσε 21 πόντους (2/2 βολές, 2/5 δίποντα, 5/9 τρίποντα, 5 ριμπάουντ).

Με συνεχόμενο προβάδισμα για την ΑΕΛ ξεκίνησε η αναμέτρηση, με την ομάδα της Λεμεσού, να είναι μπροστά με 13-8 στο 5. Όμως με ένα 10-0 σερί, η Ομόνοια προσπέρασε με 18-13 στο 6. Στη συνέχεια όμως, ήταν οι φιλοξενούμενοι που έκαναν ένα δικό τους σερί (9-0) που τους έβαλε μπροστά, με 22-18 (8`). Γενικά, σε μιαν αρκετά ενδιαφέρουσα 1η περίοδο, με το τέλος της η ΑΕΛ προηγήθηκε με 26-20.

Προβάδισμα 11 πόντων, πήρε στην αρχή της 2ηςπεριόδου η ΑΕΛ (13`: 31-20). Αρκετές ήταν οι άστοχες προσπάθειες εκατέρωθεν στα χρονικά αυτά σημεία, αλλά στη συνέχεια οι φιλοξενούμενοι, βρέθηκαν στο +16 (39-23). Σταθερό το προβάδισμα για τους γαλαζοκίτρινους, που με την ολοκλήρωση του ημιχρόνου, ήταν μπροστά με 49-32.

Με σερί 8-2 για την Ομόνοια ξεκίνησε η 3η περίοδος, που μείωσε σε 51-40 στο 23. Όμως στο 26, η ΑΕΛ βρέθηκε στο +15, όταν το σκορ πήγε στο 61-46. Το ύψος της διαφοράς, παρέμενε σταθερά πάνω από τους 15 πόντους, πάντα για την ΑΕΛ, η οποία στο 19`, ανέβασε την τιμή της, πάνω από το +20 (68-47) για να προηγηθεί, με το τέλος της 3ης περιόδου με 71-50.

Παρά τη σε βάρος της διαφορά, η γηπεδούχος, προσπάθησε να ξαναμπεί στο παιχνίδι και στις αρχές της 4ης περιόδου, μείωσε στο -15 (73-58). Όμως, ο χρόνος περνούσε και η διαφορά παρέμενε σε αυτά τα επίπεδα και πλέον, το χρονόμετρο ήταν σύμμαχος για την ομάδα της Λεμεσού. Στο 35, το σκορ ήταν 80-63, πάντα για την ΑΕΛ, ενώ στο 37 η διαφορά έφθασε στους 23 πόντους (88-65).

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 20-26, 32-49, 50-71, 70-91.

Ομόνοια (Μιχάλης Ματσεντίδης): John 15 (1), Μύθιλλος 4, Πηλακούτας 12 (3), Dallas 9, Burrell 16, Βατυλιώτης, Καραμπατάκης, Λιασίδης, Παπαδημητρίου, Harden 14 (2).

Payabl. EKA ΑΕΛ (Μάρκος Ασωνίτης): Buchanan 21 (5), Henderson 16, Pigram 23 (5), Τίγκας 13 (3), Γεωργίου 17, Ασωνίτης 1, Γρίβας, Εύζωνας, Μονιάτης, Αντωνιάδης.