Παρασκευή, 29 Μαρτίου, 2024

ΑΡΧΙΚΗΑΘΛΗΤΙΚΑ ΚΥΠΡΟΣΑΛΛΑ ΑΘΛΗΜΑΤΑΉττα απο τους Βούλγαρους του Βεζένκοφ

Ήττα απο τους Βούλγαρους του Βεζένκοφ

Με ήττα ξεκίνησε την προσπάθειά της στην β’ προκριματική φάση του Ευρωμπάσκετ 2025 η Εθνική Ανδρών χάνοντας εκτός έδρας από τη Βουλγαρία με 88-55.

Κορυφαίος για την ομάδας μας ήταν ο Φίλιππος Τίγκας με 20 πόντους, 2 τρίποντα, 3 ριμπάουντ και 3 ασσίστ, ενώ ακολούθησε ο Νίκος Στυλιανού με 11 πόντους, 3 τρίποντα, 2 ριμπάουντ και 1 ασσίστ.

Στο πρώτο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ, με το προβάδισμα να αλλάζει χέρια στα πρώτα πέντε λεπτά και τους γηπεδούχους να κλείνουν την περίοδο με διαφορά τεσσάρων πόντων (19-15).

Οι Βούλγαροι στο δεύτερο δεκάλεπτο κατάφεραν να ανοίξουν τις αποστάσεις κατά 14 πόντους και στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου ήταν μπροστά με 48-30.

Στην τρίτη περίοδο το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα ήταν ανταγωνιστικό, πάλεψε, όμως η Βουλγαρία κατάφερε να αυξήσει τη διαφορά με πέντε πόντους (64-41), ενώ πήρε το ροζ φύλλο με τελικό σκορ 88-55.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 19-15, 48-30, 64-41, 88-55