Σάββατο, 20 Απριλίου, 2024

Ήττα για ΑΕΛ στην Πάφο!

Στην 3η φετινή της νίκη έφθασε ψες (4/1) η ομάδα του ΑΠΟΠ, καθώς στο παιχνίδι για τη 12η αγωνιστική της πρώτης φάσης για το πρωτάθλημα της ΟΠΑΠ Basket League, κέρδισε στο παιχνίδι που έγινε στην αίθουσα “Άκης Κλεάνθους» την Payabl. EKA ΑΕΛ με 82-54.

Για την ομάδα της Λεμεσού, αυτή ήταν η 4η φετινή της ήττα. Κορυφαίος των νικητών, ήταν ο Jaqualin, που σημείωσε 23 πόντους (3/3 βολές, 4/6 δίποντα, 4/5 τρίποντα, 9 ριμπάουντ).

Στην αρχή, ο ΑΠΟΠ προηγήθηκε με 6-3, αλλά στη συνέχεια η ΑΕΛ προσπέρασε με 13-10, μετά από σερί 10-4. Ως το τέλος της 1ης περιόδου, η ομάδα της Λεμεσού συντήρησε ένα ελαφρύ προβάδισμα και στο 10λεπτο, προηγήθηκε με 17-15.

Δυνατό μπάσιμο έκαναν οι γηπεδούχοι στη 2η περίοδο καθώς στο πρώτο 5λεπτο, πραγματοποίησαν ένα σερί 16-2, που τους απέσπασε με διαφορά 11 πόντων (31-19), κάτι που έγινε στο 15`. Στο 17`, η διαφορά έφθασε στο +15 (37-22). Στο τέλος του ημιχρόνου, η ομάδα της Πάφου προηγήθηκε με 39-24.

Στο +20 (48-28) ανέβηκε η διαφορά, πάντα για την ομάδα της Πάφου, στις αρχές της 3ης περιόδου. Η ΑΕΛ, προσπάθησε να αντιδράσει στα επόμενα χρονικά σημεία και με 9-2 σερί, μείωσε στο -13 (50-37), στο 25`. Ωστόσο, οι γηπεδούχοι, ανέβηκαν και πάλι στο +15 και στο 30`, προηγήθηκαν με +18. Σκορ, 62-44.

Η διαφορά ανέβηκε και στο +24, υπέρ του ΑΠΟΠ (70-46) στο 33` και πλέον, είχε και το χρονόμετρο με το μέρος του. Η ομάδα της Πάφου, κρατούσε σταθερά τη διαφορά σε ασφαλή επίπεδα και με το τέλος του αγώνα, η διαφορά έφθασε και στη μέγιστη της τιμή (28 πόντοι), με το τελικό σκορ να είναι 82-54.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 15-17, 39-24, 62-44, 82-54.

ΑΠΟΠ (Αλέξης Λεκασβίλη): Jaqualyn 23 (4), Κωστή 9 (3), Seegars 12 (2), Αντωνιάδης 9 (3), Mc Laughlin 20, Πορφυρίδης, Σταύρου 2, Αηδονίδης, Δημητρίου 7 (1), Χ`Βασίλης, Σάββα.

PayablEKA ΑΕΛ (Μάρκος Ασωνίτης): Averette 28 (4), Douglas, Pigram 12 (2), Τίγκας 2, Γεωργίου 11, Στυλιανού, Ασωνίτης 1, Γρίβας, Μονιάτης, Αντωνιάδης.