Παρασκευή, 29 Μαρτίου, 2024

ΑΡΧΙΚΗΑΘΛΗΤΙΚΑ ΚΥΠΡΟΣΑΛΛΑ ΑΘΛΗΜΑΤΑΉττα με 102-69 από την Πορτογαλία η Εθνική Αντρών

Ήττα με 102-69 από την Πορτογαλία η Εθνική Αντρών

Με εκτός έδρας ήττα έκλεισε το «παράθυρο» Αυγούστου για την Εθνική Ανδρών, η οποία ηττήθηκε από την Πορτογαλία με 102-69 στο πλαίσιο της δεύτερης αγωνιστικής της β’ προκριματικής φάσης του Ευρωμπάσκετ 2025.

Κορυφαίος στον αγώνα για την Εθνική μας ήταν ο Φίλιππος Τίγκας με 20 πόντους, 3 τρίποντα, 3 ριμπάουντ και 3 ασσίστ.

Στο πρώτο δεκάλεπτο οι Πορτογάλοι ξεκίνησαν καλύτερα μπαίνοντας με σερί δέκα πόντων, με την Εθνική μας να σκοράρει τους πρώτους πόντους με τρίποντο του Τίγκα στο 4′ (10-3). Οι γηπεδούχου συνέχισαν να έχουν τον έλεγχο και έκλεισαν την πρώτη περίοδο με προβάδισμα 18 πόντων (35-17).

Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα μπήκε δυναμικά στο δεύτερο δεκάλεπτο και με σερί οκτώ πόντων μείωσε στους δέκα μετά το τρίποντο του Γιανναρά στο 12′ (35-25), ενώ ένα λεπτό αργότερα νέο τρίποντο από τον ίδιο έριξε τη διαφορά στους εννέα (37-28). Μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου οι γηπεδούχοι κατάφεραν να ανοίξουν εκ νέου τις αποστάσεις, στους 19 πόντους (58-39).

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι Πορτογάλοι διατήρησαν τη διαφορά ασφαλείας και την αύξησαν κατά πέντε πόντους (81-57), κλειδώνοντας το ροζ φύλλο στο τέταρτο δεκάλεπτο με τελικό σκορ 102-69.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 35-17, 58-39, 81-57, 102-69