Σάββατο, 20 Απριλίου, 2024

ΑΡΧΙΚΗΑΘΛΗΤΙΚΑ ΚΥΠΡΟΣΑΛΛΑ ΑΘΛΗΜΑΤΑ«Κυανόλευκο» το ντέρμπι της πόλης!

«Κυανόλευκο» το ντέρμπι της πόλης!

Η Ολυμπιάδα Ν. σφράγισε την πρωτιά στην Α Φάση του πρωταθλήματος ΟΠΑΠ Α Γυναικών κερδίζοντας στην 14η και τελευταία αγωνιστική την Lemesos Volleyball με 0-3 σετ. Στο ντέρμπι της Λεμεσού ο Property Gallery Απόλλων επικράτησε της Robo Markets ΑΕΛ με 3-2 σετ αλλά ξεκινά τη Β Φάση και τον Όμιλο 1-4 από τη 2η θέση και η Robo Markets ΑΕΛ από την 3η. Στο ντέρμπι ουραγών ο Άρης Π. επικράτησε με 3-1 του Δικέφαλου Γερίου ενώ η Ανόρθωσις κέρδισε τη Νέα Σαλαμίνα με 3-1 στο Βαρωσιώτικο ντέρμπι.

Το Λεμεσιανό στις «Αμαζόνες»

«ΑΠΟΛΛΩΝ ΑΡΕΝΑ»: Property Gallery ΑΠΟΛΛΩΝ – Robo Markets ΑΕΛ 3-2 (24-26, 23-25, 25-22, 25-16, 15-07)

O Property Gallery Απόλλων κέρδισε στο ντέρμπι της Λεμεσού την Robo Markets ΑΕΛ με 3-2 σετ σε 118’ αλλά τερμάτισε στη 2η θέση στην κανονική διάρκεια.

Οι «γαλάζιες» στο πρώτο σετ προηγήθηκε 19-15 αλλά η Robo Markets AΕΛ ανέτρεψε τα δεδομένα και επικράτησε 24-26 σε 26’ και προηγήθηκε 0-1 σετ.

Οι «γαλαζοκίτρινες» στο δεύτερο σετ προηγήθηκαν 13-18 και επικράτησαν 23-25 σε 30’ και αύξησαν σε 0-2 σετ.

Μετά το 0-2 σετ ο Property Gallery Aπόλλων αντέδρασε και ανέτρεψε τα δεδομένα. Στο τρίτο σετ η ομάδα του Γιαπάνη επικράτησε 25-22 σε 28’ μειώνοντας σε 1-2 σετ, ενώ στο τέταρτο ισοφάρισε αφού επικράτησε 25-16 σε 22΄’ αφού ξέφυγε μετά τα μέσα του σετ.

Στο τάι – μπρέικ ο Property Gallery Απόλλων κέρδισε 15-07 σε 12’ κερδίζοντας 3-2 σετ.

Property Gallery ΑΠΟΛΛΩΝ(Γ.ΓΙΑΠΑΝΗΣ):Nogueras, Stalzer, Λάμπρου, Ventura, Lavruk, Ιορδάνους – Λίμπερο: Δαϋίδ, Ζακχαίου –Αλλαγές: Χατζηκωνστάντα, Bilzankova, Στυλιανού.

Robo Markets ΑΕΛ(E.QUINTA):Fayad, Chktatashvili, Τηλεμάχου, Petrovic, Πεχλιβάνη, Σπύρου – Λίμπερο: Κοκκή – Αλλαγές: Παλιομυλίτη.

Διαιτητές: A. Δανιήλ – Μ. Αντώρκας

Προβάδισμα Άρη Π. για παραμονή

«ΑΦΡΟΔΙΤΗ»: ΑΡΗΣ ΠΟΛ. –ΔΙΚΕΦΑΛΟΣ Γ 3-1.(25-19, 25-22, 21-25, 25-21)

Προβάδισμα παραμονής πήρε ο Άρης Πολεμίου που στο πλαίσιο της 14ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος ΟΠΑΠ Α Γυναικών επιβλήθηκε την Τρίτη 07 Φεβρουαρίου 2023 του Δικέφαλου Γερίου στην Αίθουσα «ΑΦΡΟΔΙΤΗ» με 3-1 σετ σε 108’. Ο Άρης βρίσκεται στην 7η θέση με 07 βαθμούς με την έναρξη της Β Φάσης που θα κρίνει την παραμονή. Ο Δικέφαλος έμεινε στην 8η θέση με 04 βαθμούς.

Ο Άρης Πολεμίου προηγήθηκε στο πρώτο σετ και επικράτησε 25-19 σε 29’ Στο δεύτερο σετ οι δυο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ 12-11, 12-13 με τον Άρη να επικρατεί 25-22 σε 26’ και να προηγείται 2-0 σετ.

Η ομάδα του Γερίου κέρδισε το τρίτο σετ με 21-25 και μείωσε σε 1-2 σετ σε 27’.Στο τέταρτο σετ ο Άρης προηγήθηκε 17-13 και επικράτησε 25-21 σε 26’ επικρατώντας με 3-1 σετ.

ΑΡΗΣ ΠΟΛ.(Γ. ΧΑΡΑΛΑΜΠΟΥΣ): M. Kουππή, Kadyrova, Πέτρου, Khovalkina, Castilo, Xατζηχριστοδούλου – Λίμπερο Ρ. Κουππή – Αλλαγές: Παπά.

ΔΙΚΕΦΑΛΟΣ Γ.(Μ. ΠΑΜΠΑΚΑΣ): Γεωργιάδου, Τσουτσούκη, Karabinovic, Παμπακά, Karabegovic, Μόλλα – Λίμπερο: Tσαγγαρά, Αθανασιάδου –Αλλαγές: Φώτσιου, Παντελίδου.

Διαιτητές:Ανδρέας Κωνσταντινίδης – Ιωάννης Μιτσής

Νίκη με ανατροπή στο Βαρωσιώτικο

«ΣΩΤΗΡΕΙΟ»: ΑΝΟΡΘΩΣΙΣ –ΝΕΑ ΣΑΛΑΜΙΝΑ 3-1(20-25, 25-13, 25-20, 25-23)

Νίκη με ανατροπή πέτυχε η Ανόρθωσις που επικράτησε με 3-1 σετ σε 97’ και πήρε νίκη γοήτρου στο Βαρωσιώτικο ντέρμπι με τη Νέα Σαλαμίνα.

Στο πρώτο σετ η Νέα Σαλαμίνα επικράτησε με 20-25 αφού προηγήθηκε 17-18 και άνοιξε το σκορ σε 24’.

Στο επόμενο σετ η Ανόρθωσις ξέφυγε στο σκορ και προηγήθηκε 25-13 σε 26 και ισοφάρισε 1-1 σετ. Στο τρίτο σετ η Ανόρθωσις προηγήθηκε 15-04 και κέρδισε 25-20 και 2-1

Στο τρίτο σετ η Ανόρθωσις επικράτησε 25-23 σε 28΄’ και επικράτησε με 3-1 σετ.

ΑΝΟΡΘΩΣΙΣ (P. MATOLA): Magiagowski, Tζιακίδου, Χαραλάμπους,Flores Ardila, Iωάννου – Λίμπερο: Δημητρίου – Αλλαγές: Θεοδότου, Θεμιστοκλέους.

ΝΕΑ ΣΑΛΑΜΙΝΑ(Γ. ΜΠΑΛΛΟΣ): Kυριάκου, Shevkenek, Sharlisa, Θεοδούλου, Προκοπίου, Nikolova – Λίμπερο: Μαραγκού, Γεωργίου – Αλλαγές: Xριστοφή, Σιαπάνη, Σιαλή.

Διαιτητές: Χρίστος Μητροφάνους – Χρίστος Μητροφάνους

ΛΥΚΕΙΟ ΠΟΛΕΜΙΔΙΩΝ:LEMESOS VOLLEYBALL – ΟΛΥΜΠΙΑΔΑ ΝΕΑΠΟΛΕΩΣ 0-3 (21-25, 15-25, 20-25)

Νίκη που της επέτρεψε να τερματίσει στην 1η θέση του βαθμολογικού πίνακα στην Α Φάση του πρωταθλήματος ΟΠΑΠ Α Γυναικών πέτυχε η Ολυμπιάδα Ν. Η προσφυγική ομάδα επικράτησε στη Λεμεσό της Lemesos Volleyball με 0-3 σετ σε 72’.

Η Ολυμπιάδα Ν. σε 25’ επικράτησε 21-25 και προηγήθηκε 0-1. Στο δεύτερο σετ η ομάδα της Νεάπολης έπαιξε πολύ καλό βόλεϊ κέρδισε 15-25 σε 20’ και αύξησε σε 0-2. Στο τρίτο σετ η Ολυμπιάδα προηγήθηκε 20-15 και επικράτησε 25-20 σε 27’ και να κερδίσει 0-3.

LEMESOS VOLLEYBALL (T. ΛΙΟΤΑΤΗΣ):Van der Veen, Στυλιανού, Λάσπου, Coughlin, Κέστα, Murambi – Λίμπερο: Ιωάννου, Mιχαήλ – Αλλαγές: Παναγιώτου, Λοϊζου.

ΟΛΥΜΠΙΑΔΑ Ν. (P. FONGEL): Λεωνίδου, Ζεμπύλα, Μανίταρου, Νικολάου, Κωνσταντίνου, Drodz – Λίμπερο: Χριστοφόρου, Ριαλά – Aλλαγές: Μudritskaya, Vigaars, Παταρίδου, Χσραλαμπίδου, Donchuk.

Διαιτητές: Ιωάννης Σοφοκλέους – Νίκος Αντωνίου.