Σάββατο, 20 Απριλίου, 2024

ΑΡΧΙΚΗΑΘΛΗΤΙΚΑ ΚΥΠΡΟΣΑΛΛΑ ΑΘΛΗΜΑΤΑΝίκες για Απόλλων και ΑΕΛ όπως και των άλλων φαβορί!

Νίκες για Απόλλων και ΑΕΛ όπως και των άλλων φαβορί!

Τη δεύτερη νίκη σε ισάριθμα παιχνίδια πανηγύρισε εντυπωσιακά η Ολυμπιάδα Νεαπόλεως, η οποία επιβλήθηκε 3-0 σετ (25-15, 25-15, 25-16) της Ανόρθωσης για τη δεύτερη αγωνιστική του πρωταθλήματος ΟΠΑΠ Α’ Βόλεϊ Γυναικών.

Μετά και τη νίκη στην πρεμιέρα, οι γηπεδούχες μπήκαν με το… μαχαίρι στα δόντια και με «όπλο» το σερβίς, διατήρησαν το αήττητο και βρίσκονται στην κορυφή ενώ οι φιλοξενούμενες δέχθηκε την πρώτη ήττα.

Η Ολυμπιάδα μπήκε δυνατά και προηγήθηκε 7-3. Η Ανόρθωση μείωσε, αλλά η ομάδα του Νικολάκη κρατούσε το προβάδισμα 12-7, στη συνέχεια ξέφυγε και κέρδισε το πρώτο σετ 25-15. Φοβερή εμφάνιση και στο δεύτερο σετ, το οποίο πήρε με 25-15. Η μορφή του αγώνα στο τρίτο σετ άλλαξε, αφού η Ανόρθωση ανέβασε ρυθμό. Οι δυο ομάδες ήταν ισόπαλες 13-13, με την Ολυμπιάδα να δημιουργεί «μαξιλαράκι» τεσσάρων πόντων 19-15. Το προβάδισμα των κοριτσιών της Νεάπολης αυξήθηκε για να κερδίσουν το σετ με 25-16 και τον αγώνα με 3-0 σετ.

Σπουδαίο ματς διεξήχθη στο «Απόλλων Αρένα», όπου ο Property Gallery Απόλλων κέρδισε τη Νέα Σαλαμίνα με 3-2 σετ (16-25, 25-15, 25-14, 17-25, 15-10). Οι κυανόλευκες «απάντησαν» στο πρώτο χαμένο σετ, οι ερυθρόλευκες αντέδρασαν στο τέταρτο και το ματς οδηγήθηκε στο τάι μπρέικ. Εκεί που η ομάδα της Λεμεσού, πιο ψύχραιμη, πανηγύρισε τη νίκη.

Από εκεί και πέρα, η ΑΕΛ πέρασε με νίκη από το Γυμνάσιο Γερίου, κερδίζοντας με 3-1 σετ τον Δικέφαλο, ζευγαρώνοντας τις επιτυχίες της. Οι γηπεδούχες, έμειναν στο πρώτο σετ, το οποίο πήραν με 25-13. Οι γαλαζοκίτρινες ανέβασαν κατακόρυφα ρυθμό και πρωτίστως, δεν άφησαν κανένα περιθώριο αντίδρασης στις αντίπαλες. Κέρδισε το δεύτερο (25-17), το τρίτο (25-18) και ασφαλώς το τέταρτο σετ (25-11).

Τέλος, η Λεμεσός Βόλεϊ ενισχυμένη με την 32χρονη Μουραμπί Νοέλ από την Κένυα, δεν δυσκολεύτηκε να κάμψει την αντίσταση του Άρη Πολεμίου με 3-0 σετ στο Λύκειο Πολεμιδιών (25-9, 25-16, 25-21). Οι ροζ ήταν ανώτερες στα δυο πρώτα σετ, αλλά στο τρίτο έγινε ντέρμπι με την ομάδα του Πολεμίου να διεκδικεί επί ίσοις όροις το σετ και να χάνει στο τέλος. Η εμφάνιση στην πρεμιέρα, παρά την ήττα από τον Απόλλωνα, μόνο τυχαία δεν ήταν. Η Λεμεσός Βόλεϊ, φανέρωσε καλά δείγματα γραφής, συνδύασε τούτη τη φορά την καλή εμφάνιση με νίκη και βλέπει τη συνέχεια με μεγαλύτερη αισιοδοξία.