Πέμπτη, 28 Μαρτίου, 2024

ΑΡΧΙΚΗΑΘΛΗΤΙΚΑ ΚΥΠΡΟΣΑΛΛΑ ΑΘΛΗΜΑΤΑ Ο Δημήτρης Κωνσταντίνου κέρδισε «Τα Τάνεια»!

Ο Δημήτρης Κωνσταντίνου κέρδισε «Τα Τάνεια»!

Ο διεθνής σκοπευτής Δημήτρης Κωνσταντίνου του Σκοπευτικού Ομίλου Πάφου, ήταν ο μεγάλος νικητής στον πρωταθληματικό αγώνα σκητ «Τα Τάνεια» που έγινε στη μνήμη του τέως διεθνή σκοπευτή και αξιωματούχου της ΣΚΟΚ και της ΣΚΟΛΕΜ αείμνηστου Περικλή Τάνου. Ο αγώνας έγινε το περασμένο Σαββατοκύριακο 17 και 18 Σεπτεμβρίου στο διεθνές σκοπευτήριο Λεμεσού και τον αθλοθέτησαν οι εταιρίες GARPOZIS CONSTRUCTION & DEVELOPMENTS και ILESO TRADING & INVESTMENT LTD.

Ο νικητής, που πέρασε στον τελικό με το ψηλότερο αποτέλεσμα (120/125), στο τέλος χρειάστηκε να κερδίσει σε αγώνα «ξαφνικού θανάτου» τον Σωτήρη Αντωνίου της ΣΚΟΛΕΥ, με τον οποίο ισοβάθμησαν στον τελικό με 35/40. Ο Σωτήρης εξασφάλισε τη δεύτερη θέση και το αργυρό μετάλλιο, ενώ στην τρίτη θέση τερμάτισε ο Τουρκοκύπριος σκοπευτής της ΣΚΟΑΜ Μεχμέτ Σαμπάτσι με 22/30 στον τελικό. Στη διάρκεια της τελετής απονομής των επάθλων στους νικητές, ο γιος του τιμώμενου, Σόλων Τάνος απένειμε στον νικητή Δημήτρη Κωνσταντίνου, την τιμητική πλακέτα που αθλοθετεί η οικογένεια του.

Στην κατηγορία των εφήβων κέρδισε ο νεαρός Ανδρέας Ποντίκης της ΣΚΟΛΕΥ με 35/40, έναντι 30/40 του Μάρκου Κοντόπουλου της ΣΚΟΛΑΡ και 23/30 του Κλεάνθη Βαρναβίδη της ΣΚΟΛΕΥ. Στην κατηγορία των παίδων πρώτευσε ο Στυλιανός Περικλέους της ΣΚΟΛΕΜ με 97/125 και στις νεάνιδες η Σωτηρούλα Χρίστου της ΣΚΟΛΑΡ με 78/125.

Αναλυτικά, τα αποτελέσματα του πρωταθληματικού αγώνα σκητ για «τα Τάνεια» ήταν τα ακόλουθα: