Παρασκευή, 19 Απριλίου, 2024

ΑΡΧΙΚΗΑΘΛΗΤΙΚΑ ΚΥΠΡΟΣΑΛΛΑ ΑΘΛΗΜΑΤΑΠρώτη «γαλαζοκίτρινη» ήττα...

Πρώτη «γαλαζοκίτρινη» ήττα…

Αλώβητη και από τη Λεμεσό πέρασε η Ολυμπιάδα Νεαπόλεως κερδίζοντας το Σάββατο 12 Νοεμβρίου 2022 στην Κλειστή Αίθουσα «ΝΙΚΟΣ ΣΟΛΩΜΟΝΙΔΗΣ» την ΑΕΛ με 0-3 σετ στο πλαίσιο της 3ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος ΟΠΑΠ Α Γυναικών.

Στο δεύτερο εξ αναβολής αγώνα της 3ης αγωνιστικής που έγινε το Σάββατο η Νέα Σαλαμίνα κέρδισε τον Δικέφαλο Γερίου με 3-1 σετ.

Πέρασε από το «ΝΙΚΟΣ ΣΟΛΩΜΟΝΙΔΗΣ»

Την 3η νίκη σε ισάριθμους αγώνες πήρε η Ολυμπιάδα Ν. το Σάββατο 12 Νοεμβρίου. Σε εξ αναβολής αγώνα για την 3η αγωνιστική κέρδισε στο ντέρμπι που έγινε στην Κλειστή Αίθουσα «ΝΙΚΟΣ ΣΟΛΩΜΟΝΙΔΗΣ» την ΑΕΛ με 0-3 σετ σε 82’ Η ΑΕΛ που διεκδίκησε τον αγώνα δέχθηκε την πρώτη της ήττα.

Στο πρώτο σετ η Ολυμπιάδα επικράτησε 20-25 σε 27’ κα προηγήθηκε με 0-1. Παρόμοιο σκηνικό και στο δεύτερο σετ με την ομάδα της Νεάπολης να κερδίζει 20-25 σε 25’ και να αυξάνει σε 0-2 σετ το υπέρ της σκορ. Η ΑΕΛ ήταν αποφασισμένη να παλέψει το τρίτο σετ, αλλά η Ολυμπιάδα κέρδισε στα τελικλά στάδια με 23-25 σε 30’ εξασφαλίζοντας και τη νίκη με 0-3 σετ.

ΑΕΛ (E. QUANTA): Σπύρου, Petrovic, Πεχλιβάνη, Castaneda, Fayad, Chatarashvili – Λίμπερο: Κωνσταντίνου, Κοκκή – Αλλαγές:

OΛΥΜΠΙΑΔΑ Ν. (Γ. ΝΙΚΟΛΑΚΗΣ): Hudima,Μανίταρου, Mudritskaya, Κωνσταντίνου, Drodz, Λεωνίδου – Λίμπερο: Κούτα, Χριστοφόρου –Αλλαγές: Donchuk.

Διαιτητές: Μ. Αντώρκας – Μ. Κοκκωνή

Επόπτες: A. Aντωνίου – Μ. Πιττάλης

Σημειωτής: Δ. Πέτρου

Παρατηρητής Αγώνα: Σ. Σταύρου

Πρώτη νίκη με ανατροπή

Mε ανατροπή ήλθε η πρώτη νίκη στο 48ο πρωτάθλημα ΟΠΑΠ Α Γυναικών για τη Νέα Σαλαμίνα. Σε εξ αναβολής αγώνα για την 3η αγωνιστική οι «ερυθρόλευκες» κέρδισαν με ανατροπή τον Δικέφαλο Γερίου στο Γυμνάσιο Αγίου Νεοφύτου με 3-1 σετ σε 93’. Ο Δικέφαλος Γερίου έπαιξε καλό βόλεϊ, προηγήθηκε αλλά τελικά δεν πήρε βαθμό.

Η ομάδα του Γιάννη Πετρούδη μπήκε πολύ δυνατά στον αγώνα προηγήθηκε 16-21 και κέρδισε το πρώτο σετ 18-25 σε 23’ ανοίγοντας το σκορ. Η Νέα Σαλαμίνα ανασυντάχθηκε στη συνέχεια και επιβλήθηκε στο δεύτερο σετ 25-16 σε ισοφαρίζοντας 1-1 σετ.

Στο τρίτο σετ έγινε πολύ κλειστό παιχνίδι με τις δυο ομάδες με τη Νέα Σαλαμίνα να επικρατεί 25-23 σε 27’ και προηγήθηκε με 2-1 σετ.

Στο τέταρτο σετ η ομάδα του Γρηγόρη Μπάλλου ήταν ανώτερη ξέφυγε 10-03 και 16-07 για να επικρατήσει με 25-14 σε 20’ κάνοντας το 3-1 και εξασφαλίζοντας τον αγώνα.

NΕΑ ΣΑΛΑΜΙΝΑ (ΓΡ. ΜΠΑΛΛΟΣ): Προκοπίου, Nikolova, Κόκκινου, Shevenek, Sharlissa, Θεοδούλου – Λίμπερο: Μαραγκού, Γεωργίου – Αλλαγές: Σιαλή, Kυριάκου, Χριστοφή.

ΔΙΚΕΦΑΛΟΣ ΓΕΡΙΟΥ (Γ. ΠΕΤΡΟΥΔΗΣ): Βατυλιώτη, Οικονομίδου, Karabinovich, Γεωργιάδου, Karabegovic, Popolitova – Λίμπερο: Τσαγγαρά, Μαραγκού- Αλλαγές: Παμπακά, Τσουτσούκη, Παντελίδου, Φώτσιου ,Αssal.

Διαιτητές: Α. Κωνσταντινίδης – Κ. Κογιώνης

Επόπτες: Γ. Παύλου – Θ. Ιωαννίδης

Σημειωτής: A. Πέτρου

Παρατηρητής Αγώνα: A. Kεφάλας