Πέμπτη, 28 Μαρτίου, 2024

ΑΡΧΙΚΗΚΥΠΡΙΑΚΟ ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟΑΕΛ ΛΕΜΕΣΟΥΆγονη ισοπαλία στην Περιστερώνα!

Άγονη ισοπαλία στην Περιστερώνα!

Δόξα και ΑΕΛ κόλλησαν στο 0-0 στην αναμέτρηση για τη 17ης αγωνιστική στην Περιστερώνα και αμφότερες… χαλάστηκαν, η καθεμία για τους δικούς της λόγους. Η ομάδα της Κατωκοπιάς έμεινε στο -2 από την «ασφαλή ζώνη», παρά το γεγονός ότι πίεσε και είχε καλές ευκαιρίες, ενώ οι γαλαζοκίτρινοι αντιμετώπισαν πρόβλημα στη δημιουργία, μένοντας στο -6 από την έκτη θέση.

Η αποψινή ισοπαλία έβαλε τέλος στο νικηφόρο σερί δύο αγώνων της ομάδας του Τσέντομιρ Γιανέφσκι, η οποία ωστόσο κράτησε ανέπαφη την εστία της για τέταρτο σερί ματς. Ήταν η τέταρτη ισοπαλία στο φετινό πρωτάθλημα για τους γαλαζοκίτρινους, που ανεβαίνουν στους 22 βαθμούς, μένουν όμως στο -6 από τον έκτο στη βαθμολογία Απόλλωνα.

Βαθμολογικό όφελος μετά από τρεις διαδοχικές ήττες για τη Δόξα, που την ανεβάζει στους 12 βαθμούς και την αφήνει όμως εντός της ζώνης του υποβιβασμού και στο -2 από την ασφαλή ζώνη.

Για τη 18η αγωνιστική η ΑΕΛ υποδέχεται τον ΑΠΟΕΛ την Κυριακή (8/1), ενώ η Δόξα φιλοξενείται από την Ομόνοια, μια ημέρα νωρίτερα (Σάββατο, 7/1).

Το ματς

Ισορροπημένο το πρώτο ημίχρονο στο ξεκίνημα του, με τις δύο ομάδες να έχουν διάθεση για επίθεση δίνοντας γρήγορο ρυθμό στην αναμέτρηση, ενώ είχαν και από μια τεράστια ευκαιρία για να ανοίξουν το σκορ. Η Δόξα ήταν αυτή που «άγγιξε» πρώτη το γκολ στο 5ο λεπτό, όταν ο Μέσκα έκλεψε και σούταρε, «σημαδεύοντας» οριζόντιο δοκάρι. Στο 15’ η ΑΕΛ «απάντησε» στα δοκάρια, όταν ο Σις με όμορφη ατομική ενέργεια βρέθηκε σε θέση βολής όμως έστειλε και αυτός την μπάλα στο δοκάρι. Σταδιακά στη συνέχεια οι φιλοξενούμενοι πήραν την πρωτοβουλία, είχαν την κατοχή, όμως δυσκολεύτηκαν τρομερά στη δημιουργία.

Στον ίδιο ρυθμό κινήθηκε και το δεύτερο ημίχρονο, με τους γαλαζοκίτρινους να γυροφέρνουν την περιοχή του Σισκόφσκι και να μην μπορούν να φανούν επικίνδυνοι, ενώ από την άλλη η ομάδα της Κατωκοπιάς προσπάθησε να χτυπήσει μέσω αντεπιθέσεων. Ήταν μάλιστα ξανά αυτή που έφτασε πιο κοντά στο γκολ, όταν στο 54’ ο Σαντίκ βρέθηκε απέναντι από τον Μούριελ, όμως ο Βραζιλιάνος κίπερ απέκρουσε ασταθώς και ο Μπιλοβάρ έδιωξε πριν η μπάλα περάσει τη γραμμή.

Στα τελευταία στάδια του αγώνα η Δόξα έψαξε περισσότερο το γκολ της νίκης, χωρίς ωστόσο επιτυχία, με το ισόπαλο (0-0) αποτέλεσμα να παραμένει μέχρι τέλους.

H TAYTOTHTA TOY AΓΩΝΑ

Δόξα (Κύπρος Μούζουρος): Σισκόφσκι, Στυλιανού (59′ Ίλιτς), Κέρλα, Καραμανώλης, Κοβάσεβιτς, Βαγιέχο, Μπένι, Τραϊτσέφσκι (81′ Αμπντουλαχί), Ασαμόα (81′ Σόμπτσικ), Μέσκα (27′ Τιντζιανί), Σαντίκ.

ΑΕΛ (Τσέντομιρ Γιανέφσκι): Μούριελ, Σάντος, Τεϊσέιρα, Μπιλοβάρ, Ντζάλμα, Σις (70′ Μιλιντσεάνου), Ζντραφκόσκι, Τσιμπόλα, Μακρής (70′ Ανδρέου), Παπαφώτης (89′ Σιλβέστρος), Μπεραχίνο (89′ Κοντινέλα).