Τετάρτη, 24 Απριλίου, 2024

ΑΡΧΙΚΗΚΥΠΡΙΑΚΟ ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟΑΕΛ ΛΕΜΕΣΟΥΧαμένο πέναλτι, δοκάρια και άγονη ισοπαλία!

Χαμένο πέναλτι, δοκάρια και άγονη ισοπαλία!

Ολυμπιακός και ΑΕΛ έμειναν στο 0-0, ένα αποτέλεσμα που δεν ικανοποιεί καμία από τις δύο ομάδες στο φινάλε της τρίτης αγωνιστικής του πρωταθλήματος.

Οι «μαυροπράσινοι» δεν κατάφεραν να γίνουν απειλητικοί με παίκτη παραπάνω, ενώ οι «λέοντες» δε μπόρεσαν να εκμεταλλευτούν το εξαιρετικό πρώτο τους ημίχρονο. Χαμένο πέναλτι από Τσέποβιτς, κόκκινη για Μπάστο, τραυματίας έφυγε ο Σάλι για λογαριασμό των γηπεδούχων. Διπλό δοκάρι στη τελευταία φάση με Μπεραχίνο και Κατσάνικλιτς για τους φιλοξενούμενους που παρέμειναν δίχως νίκη.

ΤΟ ΜΑΤΣ:

Στο πρώτο ημίχρονο της αναμέτρησης, η ΑΕΛ ήταν καλύτερη από τον Ολυμπιακό, καθώς δημιούργησε φάσεις μπροστά στα καρέ του Μολ, όμως ο έμπειρος γκολκίπερ «κράτησε» το «μηδέν» με κάθε δυνατό τρόπο.

Οι «λέοντες» κυκλοφόρησαν άψογα τη μπάλα, αλλά ήταν άτυχοι, αφού ο Τσέποβιτς (5΄) απώλεσε πέναλτι, έπειτα από εκπληκτική επέμβαση του Μολ στη γωνία του. Στη συνέχεια, η ΑΕΛ δεν κατέβασε ρυθμούς, πέτυχε τέρμα με τον Χάσα (26΄), όμως στην αρχή της φάσης ήταν οφσάιντ ο Μιλιτσεάνου, έτσι ο διαιτητής ακύρωσε σωστά το τέρμα. Από κει και πέρα, δεν σημειώθηκε κάτι αξιόλογο, αν εξαιρέσουμε την προβολή του Μακρή (45+4΄) που πέρασε πάνω από τα δοκάρια του Μολ, με το 0-0 να είναι το σκορ των 45΄ της «μονομαχίας».

Στο δεύτερο ημίχρονο του αγώνα, οι δύο ομάδες μπήκαν πιο συγκεντρωμένες στα αμυντικά τους καθήκοντα. Οι περιοχές των δύο τερματοφυλάκων δεν είχαν αρκετή κίνηση, καθώς ως τη συμπλήρωση μίας ώρας (60΄) δε σημειώθηκε αξιόλογη φάση, με την κόκκινη προς τον Μπάστο (49΄) να δυσκολεύει τα δεδομένα για τους φιλοξενούμενους.

Οι κινήσεις από τους δύο πάγκους έγιναν με σκοπό να αλλάξει ο ρυθμός, ωστόσο, υπήρξαν αρκετές διακοπές, με το θέαμα να παραμένει κακό ως και το τελευταίο τέταρτο του ματς. Η ΑΕΛ αν και με παίκτη λιγότερο, «κρατούσε» με άνεση μακριά από τα καρέ του Μούριελ τους γηπεδούχους, δημιουργώντας και ευκαιρία με τη κεφαλιά του Μπεραχίνο (80΄), ο οποίος πραγματοποίησε ντεμπούτο με τα «γαλαζοκίτρινα» χρώματα.

Το παιχνίδι παρέμεινε στο «μηδέν» ως το 90΄ με τον Ολυμπιακό να χάνει μοναδική ευκαιρία με δημιουργό τον Πεχλιβάνη και δράστη τον Γκεριέρ. Ο τελευταίος με κεφαλιά έστειλε τη μπάλα εκτός εστίας.

Στην επόμενη φάση, οι φιλοξενούμενοι θα μπορούσαν να πάρουν τους τρεις βαθμούς, όμως οι Μπεραχίνο και Κατσάνικλιτς βρήκαν το δοκάρι του Μολ (90+), με τους «μαυροπράσινους» να νιώθουν τυχεροί με τη κατάληξη της φάσης.

Στην επόμενη αγωνιστική, η ΑΕΛ υποδέχεται τη Δόξα Κατωκοπιάς, ενώ ο Ολυμπιακός δοκιμάζεται στο ΓΣΠ με τον ΑΠΟΕΛ.

ΣΥΝΘΕΣΕΙΣ:

Ολυμπιακός (Γ. Πετράκης): Μολ, Καρτασιάν (78΄ Πεχλιβάνης) Μπάρντι, Σάλι (52΄ Καπαρτής), Ντεσιρέ (78΄ Χέντρικς), Γκεριέρ, Έσελινκ, Ευτυχίδης (89΄ Ντόσης), Ψύχας, Νάνι, Κυριάκου.

ΑΕΛ (Μ. Ζαχαρίου): Μούριελ, Τεϊσέιρα, Μπάστο, Χάσα (84΄ Κατσανίκλιτς) Ζντραφκόφσκι, Τσέποβιτς (65΄ Μπεραχίνο), Μακρής (65΄ Σις), Παντελή (85΄ Κοντινέλα), Τσιμπόλα, Μιλιντσεάνου (53΄ Φραντζής), Ντζιαλμά.