Πέμπτη, 25 Απριλίου, 2024

Δεν τα κατάφερε η ΑΕΛ…

Σε έναν μέτριο τελικό από πλευράς θεάματος, αλλά εξαιρετικό από πλευράς παρουσίας κόσμου, η Ομόνοια κατέκτησε το κύπελλο κόντρα στην ΑΕΛ για δεύτερη συνεχόμενη φορά.

Κομβικός ποδοσφαιριστής ο Καρίμ Ανσαριφάρντ (85΄) που «τρύπησε» την εξαιρετική αμυντική λειτουργία των «γαλαζοκίτρινων» με πλασέ για το τελικό 0-1. Εξαιρετική ασίστ από τον Παπουλή που ήταν κομβικός. Απογοήτευση στην ΑΕΛ, η οποία προσπάθησε τα μέγιστα, «κράτησε» την τακτική της, έχασε ευκαιρίες, ωστόσο την «πλήρωσε» στις λεπτομέρειες. Κανένα πρόβλημα από τον Μαρτσίνιακ που δεν απασχόλησε καθόλου με τις αποφάσεις του.

Στο πρώτο ημίχρονο του αγώνα, είχαμε δύο οπτικές. Στην εκκίνηση η ΑΕΛ μπήκε καλύτερα στον τελικό, τα πρώτο 20΄ ήταν δικά της. Εκεί, παρόλο που έχασε αρκετές ευκαιρίες, δεν μπόρεσε να σκοράρει και να παραβιάσει την εστία του Φαμπιάνο. Οι κυριότερες φάσεις σημειώθηκαν με το σουτ του Νταβόρ (4΄) που απομάκρυνε δύσκολα ο Βραζιλιάνος κίπερ σε κόρνερ και με το πλασέ του Ανδρέου (20΄) που δεν άγχωσε ιδιαίτερα τον αντίπαλο πορτιέρο.

Στη συνέχεια, οι «πράσινοι» βρήκαν ισορροπία, απώλεσαν μία σπουδαία ευκαιρία με το σουτ του Λοΐζου που έδιωξε με υπερένταση (21΄) ο Μπέκερ, ωστόσο, μετά θα μπορούσε να σημειωθεί ένα φοβερό αυτογκόλ, εάν ο Τεσέιρα δε διόρθωνε το λάθος του πάνω στη γραμμή. Η τελευταία αξιόλογη ευκαιρία πριν την ανάπαυλα, καταγράφηκε από το γύρισμα του Ζαχαρίου και το πλασέ του Καρίμ (28΄) που έστειλε τη μπάλα πάνω από τα δοκάρια. Το τελευταίο σφύριγμα του Μαρτσίνιακ για την ανάπαυλα, βρήκε τις δύο ομάδες στο 0-0.

Στο δεύτερο ημίχρονο, ο ρυθμός ήταν καλός, ωστόσο, οι δύο αντίπαλοι ήταν κάπως «μουδιασμένοι» και προσεκτικοί στα αμυντικά τους καθήκοντα. Με τη συμπλήρωση μίας ώρας (60΄) αγώνα, δεν σημειώθηκε καμία φάση, αποτέλεσμα οι δύο τεχνικοί να προβούν σε αλλαγές. Η πρώτη τελική στο δεύτερο μέρος καταγράφηκε με την κεφαλιά του Τζάλμα (70΄) που πέρασε ελάχιστα εκατοστά εκτός εστίας του Φαμπιάνο. Οι «λέοντες» στο επόμενο δεκάλεπτο ανέβασαν ρυθμό, απώλεσαν δύο φάσεις με Μεντόσα (75΄) και Ανδρέου (76΄), με τον κίπερ του «τριφυλλιού» να μπλοκάρει τη μπάλα με άνεση.

Το παιχνίδι πήγαινε προς την παράταση, ωστόσο, οι εμπνεύσεις του Σωφρόνη Αυγουστή από τον πάγκο, έκριναν τον τελικό. Η εξαιρετική συνεργασία των Μπέζους, Παπουλή και Καρίμ έκρινε τον αγώνα. Ο Ιρανός με ψύχραιμο πλασέ (85΄) «έγραψε» το τελικό 0-1, έπειτα από ασίστ του πολύπειρου Παπουλή. Δεύτερη σερί κατάκτηση για τους «πράσινους» που ξεκλείδωσαν την ΑΕΛ που έδωσε τα πάντα στον αγωνιστικό χώρο για την «κούπα». Εισιτήριο για τον Conference League εξασφάλισε η Ομόνοια, εκτός Ευρώπης οι «γαλαζοκίτρινοι» της Λεμεσού.

ΑΕΛ: Μούριελ, Τεϊσέιρα, Μεντόγεβιτς, Νταβόρ, Μακρής, Παντελή(65΄Μιραλάς), Ανδρέου(90΄Τσιμπόλα), Μιλιντσεάνου(65΄Χάσα), Μεντόσα, Τζάλμα, Ντέγοεστ

Στον πάγκο: Ολιβέιρα, Φραντζής, Χασά, Μπεραχίνο, Παπαφώτης, Μιραλάς, Συλβέστρος, Φιλίποβιτς, Τσιμπόλα, Τσέρνιχ, Κολιάς, Μπιλοβάρ

Ομόνοια: Φαμπιάνο, Μάθιους, Γιούστε, Λοΐζου(90΄Χαραλάμπους), Λέζιακς, Ανσαριφάρντ(90΄Μίλετιτς), Ζαχαρίου(57΄Παπουλής), Παναγιώτου, Κούσουλος, Μιξ(57΄Μπασιρού), Κακουλλής(74΄Μπέζους)

Στον πάγκο: Παναγή, Ουζόχο, Κασάμα, Παπουλής, Κίτσος, Μπασιρού, Λανγκ, Σράντι, Μίλετιτς, Χαραλάμπους, Σάββα, Μπεζούς.