Παρασκευή, 29 Μαρτίου, 2024

ΑΡΧΙΚΗΚΥΠΡΙΑΚΟ ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟΑΕΛ ΛΕΜΕΣΟΥΈδωσε συνέχεια στην ανοδική της πορεία!

Έδωσε συνέχεια στην ανοδική της πορεία!

Σπουδαία επιτυχία πανηγύρισε η ΑΕΛ σε βάρος της Νέας Σαλαμίνας σε ένα παιχνίδι με λιγοστές φάσεις. Ο Σάντος στο 82′ χάρισε τη νίκη στην ομάδα του Τσέντομιρ Γιανέφσκι. Η ΑΕΛ ανέβηκε στους 11 βαθμούς (όσους έχει και η Ανόρθωση). Η Νέα Σαλαμίνα έμεινε στους 13, όσους έχει και η ΑΕΚ και η μάχη για την εξάδα εξελίσσεται με τεράστιο ενδιαφέρον.

Φτωχό σε θέαμα ήταν το πρώτο ημίχρονο. Μετά το πέρας του πρώτου 10λεπτου όπου ήταν αναγνωριστικά τα… πατήματα των παικτών των δύο ομάδων, αναμέναμε πλούσιο θέαμα. Αντιθέτως, οι δύο ομάδες αρκέστηκαν στο να προσπαθούν να έχουν καλή κυκλοφορία, χωρίς ωστόσο να έχουν διάθεση να απειλήσουν την αντίπαλη περιοχή.

Η Νέα Σαλαμίνα ήταν ελαφρώς καλύτερη και σε μια φάση στο 18ο λεπτό, κέρδισε πέναλτι σε ανατροπή του Μαργκάσα από τον Τσιμπόλα. Ο διαιτητής Φωτίου δεν είδε την παράβαση και μετά από παρέμβαση του Μενέλαος Αντωνίου που ήταν στο VAR, έδωσε το πέναλτι στους «ερυθρόλευκους». Ο Τολεμές ανέλαβε την εκτέλεση, αλλά έστειλε την μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι κι έχασε την ευκαιρία για να βάλει μπροστά στο σκορ τη Νέα Σαλαμίνα.

Ούτε αυτή η εξέλιξη δεν… αφύπνισε τους παίκτες των δύο ομάδων. Ενδεικτικά να σημειώσουμε πως η επόμενη καλή φάση σημειώθηκε στο 3ο λεπτό των καθυστερήσεων, όταν μια σέντρα του Τσιμπόλα πήγε επικίνδυνα προς την εστία του Μελίσσα, με τον τερματοφύλακα της Νέας Σαλαμίνας να στέλνει την μπάλα σε κόρνερ.

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, ο Τσέντομιρ Γιανέφσκι έβαλε στο γήπεδο τους Μεντόγεβιτς και Μπεραχίνο και άφησε στα αποδυτήρια τους Νταβόρ και Τσέποβιτς. Ο Μπεραχίνο ήταν ιδιαίτερα δραστήριος και έδωσε νέα πνοή στην επιθετική γραμμή της ΑΕΛ. Ωστόσο, στο πρώτο τέταρτο του αγώνα δεν είχαμε κάποια καλή ευκαιρία. Τόσο ο Μπεραχίνο όσο και ο Μακρής είχαν από μία τελική προσπάθεια, αλλά καμία δεν ανησύχησε τον Μελίσσα.

Η Νέα Σαλαμίνα συνέχισε στο ίδιο τέμπο με το πρώτο ημίχρονο, όπου είχε στόχο να κυκλοφορήσει σωστά την μπάλα και να ψάξει τους διαδρόμους προς την αντίπαλη περιοχή. Οι περισσότερες από αυτές τις ενέργειες έγιναν από τα δύο άκρα. Σε μια από αυτές τις περιπτώσεις, ο Τολεμές είχε μια κεφαλιά στο 61′, η οποία ανάγκασε τον Μούριελ σε μια σημαντική απόκρουση.

Η πρώτη τεράστια ευκαιρία της ΑΕΛ, χάθηκε στο 65ο λεπτό. Ο Κάσα έκανε ωραία ατομική ενέργεια από αριστερά, γύρισε προς το μέρος του Παπαφώτη και αυτός έχασε την ευκαιρία να σκοράρει από εξαιρετική θέση. Τελικά το 1-0 ήρθε στο 82ο λεπτό. Την στιγμή που ο Σάββας Πουρσαϊτίδης ετοιμαζόταν να ενισχύσει την επίθεσή του, η ΑΕΛ ήταν η ομάδα που έφτασε στο γκολ. Κάσα και Σάντος συνεργάστηκαν άψογα και ο ακραίος αμυντικός της ΑΕΛ μπήκε στην περιοχή και με ένα δυνατό σουτ από πλάγια θέση νίκησε τον Μελίσσα και κάπως έτσι η ΑΕΛ πήρε τη σπουδαία νίκη.

ΑΕΛ: Μούριελ, Μπάστο, Μπιλοβάρ, Σάντος, Τζάλμα, Παπαφώτης (69′ Κασανίκλιτς), Τσιμπόλα (86′ Τεϊσέιρα), Μακρής (90+4′ Φραντζής), Νταβόρ (46′ Μεντόγεβιτς), Τσέποβιτς (46′ Μπεραχίνο), Κασά

ΝΕΑ ΣΑΛΑΜΙΝΑ: Μελίσσας, Σεργίου, Άδωνη, Κατσικάς, Κλίμοβιτς, Φράγκος (84′ Κουμούρης), Φλοριάν, Μαργκάσα (69′ Λιμπόμπε), Οφόρι (69′ Φιάκας), Τιάγκο (84′ Μπάνζα), Φελίπε

Σκόρερ: 82′ Σάντος

Κίτρινες: Νταβόρ, Μπάστο, Κασανίκλιτς, Μεντόγεβιτς / Οφόρι, Κατσικάς

Κόκκινες: –

Διαιτητές: Κωνσταντίνος Φωτίου (Γιώργος Χαραλάμπους, Μάριος Στυλιανού) VAR: Μενέλαος Αντωνίου