Τετάρτη, 24 Απριλίου, 2024

ΑΡΧΙΚΗΚΥΠΡΙΑΚΟ ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟΑΕΛ ΛΕΜΕΣΟΥΕπιστροφή στις νίκες με πρώτο γκολ του Μιραλάς!

Επιστροφή στις νίκες με πρώτο γκολ του Μιραλάς!

Η ΑΕΛ επέστρεψε στις νίκες μετά από τέσσερα ματς με τρεις ήττες και μια ισοπαλία, επικρατώντας 1-0 του Παραλιμνίου στο «Τάσος Μάρκου». Η ομάδα της Λεμεσού βρήκε τον δρόμο προς το τρίποντο χάρις σε εκτέλεση πέναλτι του Μιραλάς στο 45’+1.

Έτσι είναι στην 9η θέση με 18 βαθμούς, ισοβαθμώντας με την Ανόρθωση, που βρίσκεται μια θέση πιο πάνω. Για τον σκόρερ του παιχνιδιού ήταν το πρώτο γκολ με τη φανέλα των γαλαζοκιτρίνων.

Οι βυσσινί ηττήθηκαν για τρίτο ματς στη σειρά και έμειναν για τέταρτο δίχως νίκη, παραμένοντας στη 12η θέση με 11 πόντους.

Το ματς
Η ΑΕΛ πήρε δίκαια το προβάδισμα το πρώτο ημίχρονο με πέναλτι που εκτέλεσε ο Μιραλλάς στο πρώτο λεπτό της καθυστέρησης (σωστή υπόδειξη του Σολωμού για ανατροπή του Κάσας από τον Κοτσώνη). Οι γαλαζοκίτρινοι είχαν την κατοχή, τις ευκαιρίες και θα μπορούσαν να προηγηθούν προηγουμένως, αλλά ο Μιλιντσεάνου είδε δύο φορές τον Κόστιτς να του λέει «όχι» σε ισάριθμα κοντινά σουτ (11’, 35’).

Καλύτερη και στο δεύτερο ημίχρονο η ΑΕΛ, δεν μπόρεσε να φτάσει σε δεύτερο γκολ επειδή βρήκε απέναντί της τον εξαιρετικό Σέρβο τερματοφύλακα (Κάσας 52’, Τσιμπόλα 54’, Μιραλάς 71’). Ο Κόστιτς κατέβασε τα ρολά και κρατούσε την ομάδα του στο παιχνίδι, η οποία όμως υστερούσε επιθετικά και δεν μπόρεσε να δημιουργήσει μεγάλη φάση. Πιο καλή στιγμή της μια άστοχη κεφαλιά του Κατσιαρή μετά από κόρνερ (56’).

Η ΤΑΥΤΟΤΗΤΑ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

Παραλίμνι (Μαρίνος Σατσιάς): Κόστιτς, Ντα Σίλβα, Έχμαν (32′ Κοτσώνης), Ντρέκσα, Γεβρέμοβιτς, Κατσιάρης (57′ Λουσέρο), Βούκσεβιτς (81′ Μαυρουδής), Ντιαβαρά, Μέιρα, Λαμί, Κωνσταντίνου (81′ Φλουρής).

ΑΕΛ (Τσεντομίρ Γιανέφσκι): Μουριέλ, Σάντος (80′ Φραντζής), Τεϊσέιρα, Μπιλοβάρ, Τζαλμά, Κάσα, Ζντραφκόφσκι, Τσιμπολά,  Σίς, Μιραλάς, Μιλιντσεάνου (66′ Μπεραχίνο).