Παρασκευή, 29 Μαρτίου, 2024

ΑΡΧΙΚΗΚΥΠΡΙΑΚΟ ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟΑΕΛ ΛΕΜΕΣΟΥ«Γαλαζοκίτρινο» εισιτήριο για τα ημιτελικά!

«Γαλαζοκίτρινο» εισιτήριο για τα ημιτελικά!

Το τρίτο εισιτήριο για τα ημιτελικά κατέληξε στα χέρια της ΑΕΛ, μετά το σημερινό 1-1 με τη Νέα Σαλαμίνα στο «Αμμόχωστος» και σε συνδυασμό με το 1-0 στο Στάδιο «Αλφαμέγα». Στους «4» βρίσκονται ήδη και οι Πάφος FC και Ομόνοια, ενώ αναμένεται ο αποψινός επαναληπτικός ανάμεσα σε Ανόρθωση και Ολυμπιακό (2-1 για τους μαυροπράσινους το πρώτο ματς).

Άρχισε πιο δυνατά η ΑΕΛ στο παιχνίδι, προειδοποίησε με τον Κατσανίκλιτς (11’, απόκρουση Μελίσσα) και πήρε προβάδισμα στο 19ο λεπτό.

Ο Τζάλμα εκτέλεσε κόρνερ, ο Καρλίτος έδιωξε με κεφαλιά, ο αριστερός μπακ της ΑΕΛ έγινε ξανά κάτοχος της μπάλας, σέντραρε και ο Ντεγοέστ κατέβασε με το στήθος και με κοντινό σουτ πέτυχε το πρώτο του γκολ με τη γαλαζοκίτρινη φανέλα.

Ο Πουρσαϊτίδης εντόπισε πρόβλημα στη δεξιά πτέρυγα, απέσυρε στο 25’ τον Άδωνη βάζοντας τον Λέουκο στη θέση του, ο οποίος ένα λεπτό αργότερα σέντραρε στον Τσίκο, ο οποίος με προβολή έφερε το ματς στα ίσα.

Στη συνέχεια έως τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου το ματς ήταν πιο ισοζυγισμένο, με την ΑΕΛ να έχει ένα άστοχο σουτ του Κατσανίλιτς (34’) και τη Νέα Σαλαμίνα να έχει μια κεφαλιά του Ντάτκοβιτς (38’).

Όπως ήταν φυσικό, αυτοί που «καίγονταν» για γκολ ήταν οι ερυθρόλευκοι ώστε να φέρουν σε μηδενική βάση την πρόκριση. Έτσι ανέλαβαν την επιθετική πρωτοβουλία στο δεύτερο ημίχρονο και έψαχναν το γκολ.

Από την πλευρά τους, οι γαλαζοκίτρινοι ενδιαφέρθηκαν κυρίως για τη διαφύλαξη της ισοπαλίας και έκλεισαν τους χώρους προς την εστία του Ολιβέιρα. Αποτέλεσμα ήταν μεν να βιώσουν την πίεση των γηπεδούχων, δίχως δε να τους επιτρέψουν να δημιουργήσουν κάποια σπουδαία ευκαιρία, πλην της κεφαλιάς του Σάλαλιχ στην τελευταία φάση του ματς.

Η ΤΑΥΤΟΤΗΤΑ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

Νέα Σαλαμίνα (Σάββας Πουρσαϊτίδης): Μελίσσας, Άδωνη (25′ Λέουκο), Ντάτκοβιτς, Μαλεκκίδης, Οφόρι, Μποτεάκ (71′ Κλίμοβιτς), Μάντζιεκ (83′ Φελίπε), Καρλίτος (83′ Τιάγκο), Τσίκο, Μιγκελίτο (71′ Σάλαλιχ), Ντορεγκαράι.

ΑΕΛ (Τσεντομίρ Γιανέφσκι): Ολιβέιρα, Παντελή, Τεϊσέιρα, Ντεγοέστ, Τζάλμα, Κάσα, Ζντραφκόφσκι, Παπαφώτης (54′ Τσιμπόλα), Τσέρνιχ (72′ Μιραλάς), Κατσανίκλιτς, Ρόμο (72′ Μπεραχίνο).