Τετάρτη, 24 Απριλίου, 2024

ΑΡΧΙΚΗΚΥΠΡΙΑΚΟ ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟΑΕΛ ΛΕΜΕΣΟΥΙσοπαλία που της στερεί το δικαίωμα...

Ισοπαλία που της στερεί το δικαίωμα…

Έπαιξαν ένα από τα τελευταία τους χαρτιά για να προλάβουν το τρένο της εξάδας, αλλά κάηκαν. Ανόρθωση και ΑΕΛ αναδείχθηκαν ισόπαλες 1-1 στο «Αντώνης Παπαδόπουλος», για την 25η αγωνιστική του πρωταθλήματος αποτέλεσμα που δεν άφησε ικανοποιημένη καμία εκ των δύο ομάδων.

Η Ανόρθωση ισοφάρισε με τον Χριστοφή στο 88’, όμως και μαθηματικά θα συμμετάσχει στο δεύτερο γκρουπ, αφού έμεινε στην 9η θέση με 33 βαθμούς, μία στροφή πριν το τέλος της πρώτης φάσης. Η Κυρία ήταν κατά πολύ ανώτερη στο πρώτο ημίχρονο, όμως ήταν άτυχη και άστοχη.

Η ΑΕΛ προηγήθηκε με τον Κατσανίκλιτς στο 58’, όμως φάνηκε άτυχη στη φάση της ισοφάρισης και ψάχνει ένα ποδοσφαιρικό θαύμα. Οι γαλαζοκίτρινοι έμειναν στην 8η θέση με 35 βαθμούς και χρειάζονται δύο ήττες του Απόλλωνα, της Ομόνοιας και της Νέας Σαλαμίνας για να βρεθούν στην πρώτη εξάδα. Οι δύο ομάδες γύρισαν σελίδα και βλέπουν τους επαναληπτικούς αγώνες κυπέλλου που ακολουθούν με Ολυμπιακό και Νέα Σαλαμίνα, αντίστοιχα.

Το ματς

Χωρίς σκορ, αλλά με καλό ρυθμό «κύλησε» το πρώτο ημίχρονο. Η Ανόρθωση αδικείται από το γεγονός πως δεν σκόραρε, αφού ήταν κυρίαρχη στο παιχνίδι. Κατέγραψε οκτώ τελικές προσπάθειες (μία στο στόχο) εκ των οποίων οι δύο στα δοκάρια του Ολιβέιρα. Μία τελική προσπάθεια για την ΑΕΛ που άρχισε με διάθεση τον αγώνα, αλλά μετά το πρώτο δεκάλεπτο υποχώρησε και από τύχη δεν βρέθηκε πίσω στο σκορ.

Στο 19’ η «Κυρία» κατέγραψε την πρώτη της ευκαιρία με τον Αντονίν να σουτάρει από πλάγια θέση, αλλά να μην βρίσκει στόχο. Από το 35’ μέχρι και το 41’ η ομάδα του Βέσκο Μιχαΐλοβιτς «πυροβόλησε» κατά ρυπάς, όμως φάνηκε άτυχη και ήταν άστοχη. Ο Μραζ σημάδεψε το οριζόντιο δοκάρι, μετά από σέντρα ακριβείας του Σαμπό. Στη συνέχεια της φάσης ο Παρούτης προσπάθησε να σκοράρει με κεφαλιά ψαράκι, όμως η μπάλα έφυγε πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

Στο 36’ ο Ολιβέιρα απέκρουσε με υπερένταση το διαγώνιο σουτ του Σαμπό, ενώ στο 39’ ο Ιωάννου ήταν άστοχος με σουτ εκτός περιοχής. Δύο λεπτά αργότερα η «Κυρία» είχε δεύτερο δοκάρι. Μετά από κόρνερ του Γκερέρο, η μπάλα κτύπησε στο κεφάλι του Μπιλοβάρ, σε διεκδίκηση με τον Μπαϊσίνιο και κτύπησε στο δεξί δοκάρι.

Στην επανάληψη, παρουσιάστηκε κατά πολύ βελτιωμένη η ΑΕΛ. Ισορρόπησε το παιχνίδι, έφερε το ματς στα μέτρα της και προηγήθηκε στο σκορ στο 58’. Μετά από φάση διαρκείας κοντά στην περιοχή της Ανόρθωσης και ασίστ του Τσέρνιτς, ο Κατσανίκλιτς με διαγώνιο σουτ εντός περιοχής, άνοιξε το σκορ. Στη συνέχεια η Ανόρθωση πλησίασε στην ισοφάριση όταν ο Ολιβέιρα απέκρουσε στη γραμμή ένα σουτ του Αμπαρντζουμιάν, αλλά αυτή ήταν η σημαντικότερη ευκαιρία της μέχρι το 85’.

Εν τέλει, η «Κυρία» έβαλε πολλή πίεση στα τελευταία λεπτά και κατάφερε στο 88’ να ισοφαρίσει. Μετά από σουτ του Αντωνιάδη εκτός περιοχής, η μπάλα κτύπησε στο σώμα του Χριστοφή που θέλησε να την αφήσει να περάσει, άλλαξε πορεία και κατέληξε στα δίχτυα. Η Ανόρθωση συνέχισε να επιμένει για την ανατροπή, έχασε μια μεγάλη ευκαιρία με τον Μραζ, αλλά το σκορ δεν διαφοροποιήθηκε.

Η ΤΑΥΤΟΤΗΤΑ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

Ανόρθωση (Βέσκο Μιχαΐλοβιτς): Κεραυνός, Αμπαρτζουμιάν, Μπαϊσίνιο, Χαρογιάν, Κορέια (74′ Αντωνιάδης) Ιωάννου (78′ Φερέιρα), Σαμπό (60′ Αρτυματάς), Παρούτης (60′ Χριστοφή), Γκερέρο (60′ Γουαρίς), Aντονίν, Μραζ.

ΑΕΛ (Τσεντομίρ Γιανέφσκι): Ολιβέιρα, Παντελή, Μπιλοβάρ (46′ Ντεγοέστ), Τεϊσέιρα, Ντζάλμα, Ζντραφκόσκι, Παπαφώτης (90’+4 Συλβέστρος), Τσέρνιχ, Κάσα (77′ Κοντινέλα), Κατσανίκλιτς (77′ Μιλιντσεάνου), Ρόμο.