Τετάρτη, 24 Απριλίου, 2024

ΑΡΧΙΚΗΚΥΠΡΙΑΚΟ ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟΑΕΛ ΛΕΜΕΣΟΥΣπουδαία «γαλαζοκίτρινη» νίκη!

Σπουδαία «γαλαζοκίτρινη» νίκη!

Μεγάλη νίκη σημείωσε η ΑΕΛ επί του ΑΠΟΕΛ με 1-0 στο «Στάδιο Άλφα Μέγα», με «χρυσό» σκόρερ τον Ανδρέα Μακρή με κεφαλιά. Πρώτη ήττα του Βλάνταν Μιλόγεβιτς στον πάγκο του ΑΠΟΕΛ.

Ο ΑΠΟΕΛ είχε την κατοχή της μπάλας, δημιούργησε ευκαιρίες, όμως δεν ήταν αποτελεσματικός. Η ΑΕΛ είχε στο μυαλό του περισσότερο να κρατήσει την επίθεση του ΑΠΟΕΛ.

Στο δεύτερο ημίχρονο, ο ΑΠΟΕΛ μπήκε με δοκάρι του Κβιλιτάια, όμως τρία λεπτά αργότερα, η ΑΕΛ ήταν αυτή που θα σημειώσει το γκολ. Στο 55′ ο Τσιμπόλα έκανε την κάθετη πάσα στον Μιραλάς που μπήκε στην περιοχή, έκανε τη σέντρα από αριστερά και ο Μακρής με καρφωτή κεφαλιά άνοιξε το σκορ. Ο ΑΠΟΕΛ προσπάθησε να αντιδράσει, με κορυφαία ευκαιρία του Εφραίμ, που έκανε το πλασέ απέναντι από τον Μούριελ, όμως ο τερματοφύλακας της ΑΕΛ έσωσε.

Σε αυτή τη φάση (81′) ο VARίστας κάλεσε τον διαιτητή για να εξετάσει πιθανή περίπτωση πέναλτι για χέρι του Τζάλμα, όμως ο Κροάτης διαιτητής υπέδειξε πως δεν υπάρχει τίποτα. Στις καθυστερήσεις του αγώνα αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα ο Εφραίμ.

Σκόρερ: 55′ Μακρής
Κίτρινες: 62′ Μιραλάς, 76′ Τεϊσέιρα, 85′ Μούριελ, 88′ Σις / 25′ Δώνης, 57′ Σατσιάς, 67′ Φεράρι, 75′ Εφραίμ
Κόκκινες: 90+4′ Εφραίμ

ΑΕΛ (Τ. Γιανέφσκι): Μούριελ, Τεϊσέιρα, Χάσα (36′ Μακρής), Ζντραφκόφσκι, Μπεραχίνο, Μιραλάς (88′ Παπαφώτης), Σάντος, Τσιμπόλα, Μπιλοβάρ, Τζάλμα, Σις (90+7′ Μιλιντσεάνου).

ΑΠΟΕΛ (Β. Μιλόγεβιτς): Μπέλετς, Καρό, Φεράρι, Κβιλιτάια, Κρέσπο, Σούσιτς, Σατσιάς (68′ Ντογκαλά), Ντάλσιο, Μαρκίνιος (68′ Εφραίμ), Σαρφό, Δώνης (73′ Ηλία).