Εγγραφή στο Newsletter

Limassol Today - Asset 10
ΑΡΧΙΚΗΚΥΠΡΙΑΚΟ ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟΑΕΛ ΛΕΜΕΣΟΥΣταμάτησε το νικηφόρο σερί κόντρα στην Πάφο!

Σταμάτησε το νικηφόρο σερί κόντρα στην Πάφο!

Δεν σταματάει πουθενά η Πάφος του Χένινγκ Μπεργκ, αφού πέρασε και από το Τσίρειο, επικρατώντας της ΑΕΛ με 3-1!

Η Πάφος FC προηγήθηκε με πέναλτι του Τάνκοβιτς στο 27′, ενώ ο Σεμέδο στο 1ο λεπτό των καθυστερήσεων έκανε το 2-0.

Στο δεύτερο ημίχρονο η ΑΕΛ μπήκε με διάθεση να επιστρέψει και μείωσε με απευθείας εκτέλεση φάουλ του Τσιμπόλα στο 51′. Η Πάφος άντεξε στην πίεση και σημείωσε και τρίτο γκολ στο 67′ με αυτογκόλ του Τεϊσέιρα.

Το ματς
Αν και η ΑΕΛ μπήκε δυνατά στο πρώτο πεντάλεπτο, με τη φόρα που τις έδιναν οι οπαδοί της, η Πάφος ισορρόπησε αρχικά και στη συνέχεια έλεγξε το παιχνίδι, ψάχνοντας με πολύ καλύτερες προϋποθέσεις το προβάδισμα. Τα κατάφερε χάρις σε εκτέλεση πέναλτι του Τάνκοβιτς στο 27’, για χτύπημα του Σάντος στον Καραμπάτζε, που ξέφυγε στον Πινέιρο, αλλά το έδωσε αφού ο Μπέμπεκ (VAR) τον κάλεσε να πάει στο on field review.

Προς το τέλος του ημιχρόνου ανέβηκαν για την ισοφάριση οι γηπεοδύχοι, αλλά οι φιλοξενούμενοι τους τιμώρησαν σε αντεπίθεση με τον Σεμέδο στο 45’+1, ο οποίος με δύο σουτ έστειλε πρώτα την μπάλα στο δοκάρι και στη συνέχεια στα δίχτυα. Το τέρμα ακυρώθηκε για οφσάιντ, αλλά στη συνέχεια μέτρησε με παρέμβαση του VAR.

Με την έναρξη του δεύτερου ημιχρόνου μπήκε πάλι δυνατά η ΑΕΛ. Η διαφορά σε σχέση με το πρώτο ήταν ότι δικαιώθηκε νωρίς, μειώνοντας στο σκορ με εκτέλεση φάουλ του Τσιμπόλα στο 51’. Πήραν ψυχολογία οι ποδοσφαιριστές της και πίεσαν τους φιλοξενούμενους, αναζητώντας πλέον την ισοφάριση.

Ωστόσο, από μια ασυνεννοησία στην άμυνά της επωφελήθηκε ο Σεμέδο στο 67’, ο οποίος σέντραρε προς τον Ναμ, με τον Τεϊσέιρα να παρεμβαίνει και με στραβοκλωτσιά να πετυχαίνει αυτογκόλ δίνοντας ξανά προβάδισμα δύο τερμάτων στην Πάφος FC.

Σκόρερ: 51′ Τσιμπόλα / 27′ Τάνκοβιτς (πεν.), 45+3′ Σεμέδο, 67′ Τεϊσέιρα (αυτ.)

Κίτρινες: 26′ Σάντος, 42′ Τσιμπόλα, 70′ Κατσανίκλιτς / 61′ Κανέ

ΑΕΛ (Τ. Γιανέφσκι): Μούριελ, Τεϊσέιρα, Μεντόγεβιτς, Κιάσα (46′ Σις), Μπεραχίνο (85′ Τσέποβιτς), Παπαφώτης (46′ Κατσανίκλιτς), Σάντος (79′ Μιραλάς), Μακρής, Τσιμπόλα, Μπίλοβαρ, Τζαλμά (19′ Φραντζής).

Πάφος FC (Χ. Μπεργκ): Άντος, Παλάσιος, Χαραμπάτζε (29′ Αμπντουραχίμι, 89′ Αλ Γκαντιουί), Χότσκο, Σεμέδο, Κανέ, Ικόκο, Ζουνίνιο, Τάνκοβιτς, Ναμ (89′ Βαλακάρι), Μπάιριτς.