Εγγραφή στο Newsletter

Limassol Today - Asset 10
ΑΡΧΙΚΗΚΥΠΡΙΑΚΟ ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟΑΕΛ ΛΕΜΕΣΟΥΣτην ΑΕΛ το εισητήριο για τα προημιτελικά!

Στην ΑΕΛ το εισητήριο για τα προημιτελικά!

Η ΑΕΛ πήρε την πρόκριση στους «8» του κυπέλλου εις βάρος του Απόλλωνα, επικρατώντας 5-4 στα πέναλτι και ενώ το παιχνίδι έληξε 0-0 μετά και την παράταση.

Όταν ο Τζάλμα εκτέλεσε το τελευταίο πέναλτι ακολούθησαν ξέφρενοι πανηγυρισμοί ανάμεσα σε ποδοσφαιριστές και οπαδούς της νικήτριας, που ήθελαν πολύ την πρόκριση και ξεπέρασαν εκτός από έναν δυνατό αντίπαλο και τα πολλά προβλήματα. Οι γαλαζοκίτρινοι ήρθαν στο ματς έπειτα από σκληρή μάχη με τον ΑΠΟΕΛ και με λίγες επιλογές, καθώς έλειπαν εννιά ποδοσφαιριστές τους και έπρεπε να ανταπεξέλθουν σε παιχνίδι 120 λεπτών.

Μοιραίος για τους ηττημένους ο Αλεσάμι, ο οποίος ήταν ο μοναδικός που έχασε πέναλτι στη διαδικασία.

Το ματς
Ένα πολύ πλούσιο πρώτο ημίχρονο παρακολούθησαν οι οπαδοί των δύο ομάδων, με γρήγορο ρυθμό, αρκετές προϋποθέσεις και ευκαιρίες ένθεν και ένθεν. Ο Απόλλων είχε την κατοχή με το μέρος (56%-44%), ωστόσο οι πιο κραυγαλέες φάσεις ήταν για την ΑΕΛ.

Οι γαλαζοκίτρινοι ατύχησαν δύο φορές όταν η μπάλα χτύπησε στο δοκάρι σε σουτ των Μπεραχίνο (20’) και Σις (45’+1), ενώ άλλες τόσες φορές έδιωξε δύσκολα σε κόρνερ ο Γιβάνοβιτς. Πρώτα σε εκτέλεση φάουλ του Τζάλμα από μακριά (14’) και ύστερα σε διαγώνιο εκτός περιοχής σουτ του Μακρή (25’).

Για τους κυανόλευκους, κορυφαία στιγμή ήταν στο 32’ όταν πρώτα ο Πίττας δεν πρόλαβε να σουτάρει και στην εξέλιξη το σουτ του Χέντι βρήκε στο σώμα του Ζντραφκόφσκι. Από εκεί και πέρα, ο ίδιος είχε άλλες δύο προσπάθειες. Ένα σουτ με την μπάλα να κοντράρει στον Τσιμπόλα και να φεύγει κόρνερ (10’) και μια κεφαλιά (16’), που δεν ανησύχησε τον Μουριέλ.
Σε αντίθεση με το πρώτο ημίχρονο, όμως, στο δεύτερο δεν παίχτηκε καλό ποδόσφαιρο. Πολλά φάουλ, πολλές διακοπές του παιχνιδιού και κατά συνέπεια χωρίς πολλές φάσεις. Η πρώτη καταγράφηκε στο 80’ με ένα διαγώνιο σουτ του Μακρή, που εξουδετερώθηκε δύσκολα από τον Γιοβάνοβιτς. Έτσι, το παιχνίδι οδηγήθηκε στην παράταση.

Στα έξτρα 30 λεπτά δεν άλλαξε τίποτα και η πρόκριση κρίθηκε στα πέναλτι, με τους τυπικά γηπεδούχους να παίρνουν τελικά το εισιτήριο για τα προημιτελικά του κυπέλλου:

Απόλλων: Εκτελεί ο Σαχάρ και σκοράρει. 1-0

ΑΕΛ: Εκτελεί ο Μπεραχίνο και σκοράρει. 1-1

Απόλλων: Εκτελεί ο Αλεσάμι και αστοχεί. 1-1

ΑΕΛ: Εκτελεί ο Παπαφώτης και ευστοχεί. 2-1

Απόλλων: Εκτελεί ο Χαμάς και ευστοχεί. 2-2

ΑΕΛ: Εκτελεί ο Τσιμπόλα και ευστοχεί. 3-2

Απόλλων: Εκτελεί ο Γιόστε και ευστοχεί. 3-3

ΑΕΛ: Εκτελεί ο Τεϊσέιρα και ευστοχεί. 4-3