Παρασκευή, 29 Μαρτίου, 2024

ΑΡΧΙΚΗΚΥΠΡΙΑΚΟ ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟΑΠΟΛΛΩΝ ΛΕΜΕΣΟΥΆγονη ισοπαλία στην πρεμιέρα!

Άγονη ισοπαλία στην πρεμιέρα!

Στη λευκή ισοπαλία έμειναν Βαντούζ και Απόλλωνας, για την πρεμιέρα του 5ου ομίλου του Κόνφερνς Λιγκ στο Λίχτενσταϊν. Οι «κυανόλευκοι» της Λεμεσού επιστρέφουν στην Κύπρο την Παρασκευή, με τον έναν βαθμό της ισοπαλίας, αλλά και €166.000 στις αποσκευές τους. Τόσα είναι τα χρήματα που μοιράζει η ΟΥΕΦΑ ως μπόνους σε περίπτωση ισοπαλίας στην τρίτη τη τάξει ευρωπαϊκή διοργάνωση.

Οι παίκτες του Νταβίδ Καταλά ήταν ανώτεροι των αντιπάλων τους σε όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης. Στο πρώτο ημίχρονο είχαν τον έλεγχο μα δεν μπορούσαν να απειλήσουν. Στην επανάληψη ήταν πιο απαιτητικοί και δημιουργικοί, ψάχνοντας για το γκολ της νίκης. Έφτασαν κοντά σε αυτό με τους Ονγκνεντά (65’) και Μπα (75’), όμως τελικά δεν τα κατάφεραν.

Το ισόπαλο αποτέλεσμα δεν ήταν το ιδανικό και αυτό που οι άνθρωποι του Απόλλωνα θα ήθελαν, όμως σε καμία περίπτωση δεν μπορεί να χαρακτηριστεί αρνητικό. Επόμενος ευρωπαϊκός αντίπαλος, η Ντνίπρο την Πέμπτη 15 Σεπτεμβρίου (19:45) στο ΓΣΠ.

Το ματς

Από πολύ νωρίς ο Απόλλων πήρε τον έλεγχο της αναμέτρησης. Κράτησε και κυκλοφόρησε την μπάλα, ψάχνοντας για τους διαδρόμους προς την αντίπαλη περιοχή, είχε όμως πρόβλημα στη δημιουργία. Υπήρξαν κάποιες καλές προϋποθέσεις για τους κυανόλευκους, τα «χαλούσαν» ωστόσο στην τελική πάσα. Ως αποτέλεσμα, ελάχιστες ήταν οι καλές στιγμές που δημιουργήθηκαν, με κορυφαία αυτή του Χέντι (21’). Η Βαντούζ από την άλλη, ήταν σε θέση άμυνας στη μεγαλύτερη διάρκεια του πρώτου μέρους και εντελώς ακίνδυνη, αφού προσπάθησε να χτυπήσει χωρίς επιτυχία μέσω αντεπιθέσεων.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Απόλλων ανέβασε ρυθμό, έγινε πιο δημιουργικός αλλά και πιο απαιτητικός στο γήπεδο. Από το ξεκίνημα της επανάληψης, έψαξε το γρήγορο γκολ χωρίς όμως επιτυχία. Οι κυανόλευκοι βρήκαν την πρώτη τους καλή στιγμή στο δεύτερο 45λεπτο με τον Χέντι (63’), ενώ στο 65ο λεπτό ο Μπουσέλ απομάκρυνε με δυσκολία το σουτ του Ονγκεντά. Η μεγαλύτερη ευκαιρία των κυανολεύκων στο ματς ήρθε στο 75’, όταν ο Ονγκεντά βρήκε ωραία τον αμαρκάριστο στη μικρή περιοχή, Μπα, που ήταν όμως άστοχος. Στη συνέχεια οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν να έχουν τον έλεγχο, αλλά δεν μπόρεσαν να βρουν νέα καλή ευκαιρία, και έτσι, το ισόπαλο αποτέλεσμα έμεινε μέχρι τέλους.