Σάββατο, 20 Απριλίου, 2024

ΑΡΧΙΚΗΚΥΠΡΙΑΚΟ ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟΑΠΟΛΛΩΝ ΛΕΜΕΣΟΥΑμφισβητούμενο γκολ, άχαστη ευκαιρία και ισοπαλία!

Αμφισβητούμενο γκολ, άχαστη ευκαιρία και ισοπαλία!

Ερυθρόλευκο μπλόκο ύψωσε η Νέα Σαλαμίνα στον Απόλλωνα, τον οποίο φιλοξένησε στο «Αμμόχωστος», για την 4η αγωνιστική του πρωταθλήματος. Οι δύο ομάδες έμειναν στην ισοπαλία με 1-1, σκορ που διαμορφώθηκε από το πρώτο ημίχρονο. Το σκορ άνοιξε η προσφυγική ομάδα με τον Φελίπε (22’), ενώ οι κυανόλευκοι έφεραν το ματς στα ίσα χάρις σε εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Πινακά (41’).

Με δέκα παίκτες ολοκλήρωσε τον αγώνα η γηπεδούχος ομάδα, μετά την απευθείας αποβολή του Ντιακιτέ στο 85ο λεπτό για σκληρό φάουλ στον Πίττα. Αν και αρχικά ο Φωτίου έδειξε κίτρινη κάρτα, μετά από παρέμβαση του VAR, άλλαξε την απόφαση αποβάλλοντας τον κεντρικό αμυντικό από το Μάλι.

Τέλος στο νικηφόρο σερί που «έτρεχε» ο Απόλλων, στις τρεις πρώτες αγωνιστικές με ισάριθμες νίκες. Με 10 βαθμούς οι κυανόλευκοι συγκατοικούν στο ρετιρέ της με την Πάφος FC. Με την επανέναρξη του πρωταθλήματος, η ομάδα του Νταβίδ Καταλά θα υποδεχτεί την παφιακή ομάδα για την 5η αγωνιστική.

Πρώτη ισοπαλία για τη Νέα Σαλαμίνα στο πρωτάθλημα, η οποία με 7 βαθμούς έπιασε Ανόρθωση και Δόξα στην 4η θέση της βαθμολογίας. Με την επανέναρξη θα φιλοξενηθεί από το Παραλίμνι.

Το ματς

Μπήκε δυνατά στην αναμέτρηση ο Απόλλων, πήρε τον έλεγχο και κυκλοφόρησε την μπάλα, ψάχνοντας για τους διαδρόμους προς την περιοχή του Κίσσα. Είχε κάποιες τελικές προσπάθειες χωρίς ωστόσο να «απειλεί» ουσιαστικά τη Νέα Σαλαμίνα, που αντιθέτως ήταν αυτή που πήρε κεφάλι στο σκορ κόντρα στην ροή του αγώνα. Στο 22ο λεπτό συγκεκριμένα, μετά από εκτός περιοχής σουτ του Φελίπε, η μπάλα χτύπησε στο δοκάρι και πήρε περίεργη τροχιά, επιστρέφοντας στο γήπεδο. Σύμφωνα με τον επόπτη η μπάλα πέρασε την γραμμή του τέρματος πριν καταλήξει ξανά στο γήπεδο. Ελέγχθηκε από το VAR η φάση, το οποίο επικύρωσε το γκολ.

Προσπάθησε να βγάλει αντίδραση άμεσα η ομάδα της Λεμεσού, χωρίς όμως και πάλι να δημιουργεί ουσιαστική απειλή. Όλα αυτά μέχρι και το 39’, όταν ο Κατσικάς ανέτρεψε στην περιοχή τον Γιόστεν και ο Φωτίου υπέδειξε την παράβαση. Και αυτή η φάση ελέγχθηκε από το VAR που συμφώνησε. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Πινακάς, που στο 41’ ήταν εύστοχος φέρνοντας το ματς στα ίσα (1-1), που ήταν και το σκορ του πρώτου ημιχρόνου.

Ισορροπημένο ήταν το δεύτερο ημίχρονο, με τη Νέα Σαλαμίνα να μπαίνει πιο δυνατά και πιο απαιτητικά. Σταδιακά ο Απόλλων ισορρόπησε, ωστόσο και οι δύο ομάδες δημιούργησαν ελάχιστα. Στο 85’ ο Φωτίου απέβαλε τον Ντιακιτέ με απευθείας κόκκινη κάρτα, μετά από παρέμβαση του VAR, αν και αρχικά είχε δείξει κίτρινη. Από το σημείο εκείνο και έπειτα οι φιλοξενούμενοι πίεσαν, έψαξαν το δεύτερο γκολ και έφτασαν μια ανάσα από αυτό στο 90+2’ όταν ο Μαυρίας σε κενή εστία αστόχησε και έτσι, το 1-1 έμεινε μέχρι τέλους.

Η ΤΑΥΤΟΤΗΤΑ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

Νέα Σαλαμίνα (Σάββας Πουρσαϊτίδης): Κίσσας, Σεργίου, Κατσικάς, Ντιακιτέ, Οφόρι (76′ Νικολάου), Μιγκελίτο, Μάντζεκ, Φράγκος (70′ Κλίμοβιτς), Φελίπε (76′ Κουμουρής), Τιάγκο (90′ Μποτεάκ), Ντορεγκαράι (70′ Τολεμές).

Απόλλων (Νταβίδ Καταλά): Γιοβάνοβιτς, Μαυρίας, Ρομπέρζ, Β. Γιοβάνοβιτς, Χαμάς, Κολ (88′ Καμπράλ), Σαχάρ (76′ Χ. Κυριάκου), Σπόλιαριτς (60′ Ρέθιο), Γιόστεν (60′ Αλεσάμι), Πινακάς, Πίττας.

Σκόρερ: Φελίπε 22′ / Πινακάς 41′ πεν.

Κίτρινες: – / –

Αποβολές: Ντιακιτέ (85′) / –