Τετάρτη, 24 Απριλίου, 2024

Εγγραφή στο Newsletter

Limassol Today - Asset 10

Ανατροπή και δίκαιη νίκη!

Ο… πύραυλος του Μπασέλ Ζράντι έφερε «τούμπα» το ντέρμπι ανάμεσα σε Απόλλωνα και Ομόνοια! Οι κυανόλευκοι επικράτησαν με 2-1 στο Τσίρειο, για την 3η αγωνιστική, χάρις σε φοβερό γκολ του Λιβανέζου στο 83ο λεπτό κα συνεχίζουν απόλυτοι προς τη διατήρηση των περσινών τους κεκτημένων.

Τι και αν οι πράσινοι του Νιλ Λένον πήραν προβάδισμα στο σκορ μόλις στο 14ο λεπτό; Οι Λεμεσιανοί πήραν τον απόλυτο έλεγχο από εκείνο το σημείο και έπειτα, βρήκαν την ισοφάριση με τον Πίττα (63’) και ολοκλήρωσαν την ανατροπή στο 83’. Μπορούσαν μάλιστα να είχαν πετύχει περισσότερα γκολ, αφού είδαν δύο προσπάθειες τους να καταλήγουν στο δοκάρι (25’, 89′ Πίττας), ενώ είχαν και χαμένο πέναλτι, με τον Κύπριο επιθετικό να αστοχεί από τα ένδεκα βήματα (45+2′). Έτσι, έκανε το 3 στα 3 η ομάδα της Λεμεσού και παραμένει στην κορυφή της βαθμολογίας με 9 βαθμούς, όσους έχει και ο Άρης. Επόμενος αντίπαλος, η Νέα Σαλαμίνα στο «Αμμόχωστος», το Σάββατο 17 Σεπτεμβρίου.

Το «τριφύλλι» δεν μπόρεσε να υπερασπιστεί το υπέρ του αποτέλεσμα, που πήρε στο 14’ χάρις σε εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Μπρούνο. Δεν μπόρεσε να κρατήσει μπάλα, ήταν σε θέση άμυνας στη μεγαλύτερη διάρκεια του ντέρμπι και δεν μπορούσε να απειλήσει, με εξαίρεση το πρώτο 15λεπτο του δευτέρου ημιχρόνου. Δεύτερη ήττα στις τρεις πρώτες αγωνιστικές του πρωταθλήματος για την Ομόνοια, η οποία με 3 βαθμούς βρίσκεται στη 10η θέση του βαθμολογικού πίνακα. Επόμενος αντίπαλος για την ομάδα του Λένον, το Παραλίμνι, το οποίο φιλοξενεί την Κυριακή 18 Σεπτεμβρίου. Ανησυχία εν τω μεταξύ προέκυψε στο πράσινο στρατόπεδο, όταν στο 82′ ο Κούσουλος αποχώρησε τραυματίας.

Το ματς

Ισορροπημένο ήταν το ντέρμπι στο ξεκίνημα του. Απόλλωνας και Ομόνοια προσπάθησαν να επιβάλουν τον ρυθμό τους, χωρίς όμως επιτυχία. Στο 11ο λεπτό ο Κόλαριτς έδειξε την άσπρη βούλα, υποδεικνύοντας πέναλτι για τους πράσινους, σε μαρκάρισμα του Β. Γιοβάνοβιτς στον Ανσαριφάρντ. Το VAR συμφώνησε, και ο Μπρούνο ανέλαβε την εκτέλεση, ευστοχώντας στο 14’. Από εκείνο το σημείο και έπειτα οι παίκτες του Νταβίδ Καταλά πήραν την πρωτοβουλία, κράτησαν την μπάλα και έψαξαν το γκολ της ισοφάρισης. Έφτασαν μάλιστα κοντά σε αυτό, όταν στο 25’ το σουτ του Πίττα πήγε στο δοκάρι, ενώ στο 31’ ο Μάθιους απομάκρυνε πάνω στη γραμμή το σουτ του Κολ. Η μεγάλη ευκαιρία όμως ήρθε στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου. Ο Β. Γιοβάνοβιτς κέρδισε πέναλτι σε μαρκάρισμα του Μίλετιτς (συμφώνησε ξανά το VAR με την απόφαση του Κόλαριτς), με τον Πίττα να αναλαμβάνει την εκτέλεση και να αστοχεί, στέλνοντας την μπάλα με δύναμη πάνω από τα δοκάρια (45+2’).

Η Ομόνοια προσπάθησε να μπει δυνατά στην επανάληψη και να κερδίσει μέτρα στο γήπεδο. Κατάφερε μάλιστα να απειλήσει σε τρεις περιπτώσεις (Κασάμα 52’ και Μπρούνο 59’, 59’) στο πρώτο 15λεπτο. Τότε ο Απόλλων πήρε ξανά τον έλεγχο και στο 63’ με κεφαλιά του Πίττα μετά από εκτέλεση κόρνερ του Κολ έφερε το ντέρμπι στα ίσα. Οι κυανόλευκοι συνέχισαν να διατηρούν την κατοχή της μπάλας, ωστόσο δεν μπορούσαν να φτάσουν στην περιοχή του Φαμπιάνο. Και ενώ το ντέρμπι έδειξε να οδεύει προς την ισοπαλία, ήρθε ο Ζράντι και με φοβερό εκτός περιοχής, φαλτσαριστό σουτ στο 83’ το έφερε «τούμπα». Στο 89ο λεπτό οι γηπεδούχοι είχαν ευκαιρία και για τρίτο γκολ, όμως το σουτ του Πίττα από καλή θέση στην περιοχή πήγε ξανά στο δοκάρι. Το 2-1 που διαμόρφωσε ο Λιβανέζος έμεινε μέχρι τέλους…

Η ΤΑΥΤΟΤΗΤΑ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

Απόλλων (Νταβίδ Καταλά): Α. Γιοβάνοβιτς, Πεϊμπέρν, Ρομπέρζ, Β. Γιοβάνοβιτς (46′ Φιλιώτης), Χαμάς, Κολ, Χ. Κυριάκου (66′ Ζράντι), Σαχάρ (57′ Ονγκέντα), Μπα (66′ Ρέθιο), Γιόστεν, Πίττας.

Ομόνοια (Νιλ Λένον): Φαμπιάνο, Μάθιους, Γιούστε, Λανγκ, Μίλετιτς, Λέτσγιακς, Μπασιρού, Χαραλάμπους (60′ Κούσουλος – 85′ Ντίσκερουντ), Κασάμα (72′ Παπουλής), Μπρούνο (72′ Λουίζου), Ανσαριφάρντ (60′ Μπέζους).

Σκόρερ: Πίττας 63′, Ζράντι 83′ / Μπρούνο (14′, πεν.)

Κίτρινες: Β. Γιοβάνοβιτς, Χαμάς / –