Τετάρτη, 24 Απριλίου, 2024

ΑΡΧΙΚΗΚΥΠΡΙΑΚΟ ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟΑΠΟΛΛΩΝ ΛΕΜΕΣΟΥΑπρόσμενες απώλειες στο ΓΣΠ!

Απρόσμενες απώλειες στο ΓΣΠ!

Ο Απόλλωνας ήταν πολύ καλός κόντρα στον Ολυμπιακό, έφτιαξε ευκαιρίες, προηγήθηκε με τον Πίττα όμως στις καθυστερήσεις ισοφαρίστηκε με πέναλτι για το τελικό 1-1.

Πολύ δυνατά ξεκίνησε το παιχνίδι ο Απόλλωνας και στο 5΄ είχε διπλή ευκαιρία για να ανοίξει το σκορ. Αρχικά, ο Ζράντι ξεκίνησε την επίθεση στο… ανοικτό γήπεδο, έδωσε στο Βα, που έκανε την παράλληλη μπαλιά από δεξιά, με τον Νταμπό να γίνεται αποδέκτης της μπάλας, να επιχειρεί το σουτ μέσα από την περιοχή και το Μολ να διώχνει. Ακολούθως και στην εξέλιξη της φάσης, η μπάλα έφτασε στον Καμπράλ που έκανε το σουτ, με την μπάλα να φεύγει μόλις άουτ.

Η επόμενη καλή στιγμή καταγράφηκε στο 19΄, από στημένη φάση. Εκτέλεση φάουλ του Ζράντι από δεξιά, τακουνάκι του Ντιγκινί, με το Μολ να διώχνει σε κόρνερ.

Οκτώ λεπτά αργότερα οι «κυανόλευκοι» έχασαν ακόμα μία καλή ευκαιρία, όταν μετά από γύρισμα από δεξιά και πλασέ του Ντιγκινί, ο Μολ απέκρουσε με διπλή προσπάθεια, κρατώντας ανέπαφη την εστία του.

Ο Απόλλωνας συνέχισε να πιέζει και στο 36΄ «άγγιξε» το γκολ. Μετά από εκτέλεση κόρνερ του Ρέθιο, η μπάλα έφτασε στον Ντιγκινί που έκανε το σουτ, που σταμάτησε στα σώματα αντίπαλων αμυντικών. Ο Νταμπό έγινε κάτοχος της μπάλας, σέντραρε από αριστερά, με τον Ντιγκινί να κάνει την κεφαλιά και το Μολ να διώχνει, με την μπάλα να βρίσκει και στο δεξί κάθετό δοκάρι. Στη συνέχεια της φάσης ο Αρτυματάς δεν μπόρεσε ούτε αυτός να στείλει την μπάλα στα δίχτυα, αφού και πάλι ο Μολ δήλωσε παρών, διώχνοντας σε κόρνερ.

Με τον Ελβετό κήπερ να… στήνει τείχος και τον Απόλλωνα να έχει δέκα τελικές έναντι καμίας του Ολυμπιακού, το πρώτο μέρος έμελλε να τελειώσει ισόπαλο χωρίς τέρματα, με τα στατιστικά να σκιαγραφούν ουσιαστικά την εικόνα του πρώτου 45λεπτου.

Β΄ ΗΜΙΧΡΟΝΟ

Βελτιωμένος παρουσιάστηκε στα πρώτα λεπτά της επανάληψης ο Ολυμπιακός, αφού από τη μία κρατούσε μακριά από την εστία του Μολ τους παίκτες του Απόλλωνα και από την άλλη προσπαθούσε να γίνει πιο… απειλητικός στην επίθεση. Χαρακτηριστικό της εικόνας του αγώνα μέχρι και το 65΄ ήταν πως δεν είχε καταγραφεί κάποια καλή φάση μπροστά από τις δύο εστίες.

Σ’ εκείνο χρονικό σημείο, ωστόσο, ο Απόλλωνας πέρασε και πάλι μπροστά και είχε σπουδαία ευκαιρία για να ανοίξει το σκορ, όταν ο Ρέθιο έκανε το σουτ, με το Μολ να αποκρούει και ακολούθως η μπάλα να χτυπάει στο οριζόντιο δοκάρι και να φεύγει κόρνερ.

Παρότι δεν ήταν το ίδιο καταιγιστική όπως στο πρώτο μέρος, η ομάδα του Καταλά ήταν πιο εύστοχη και αυτό είναι που μετράει στο ποδόσφαιρο. Στο 82΄ και μετά από εκτέλεση πλάγιου άουτ από δεξιά, ο Ονγκέντα έγινε κάτοχος της μπάλας, έκανε ωραία κίνηση και σέντρα και ο Πίττας με κεφαλιά… νίκησε το Μολ΄, «γράφοντας» το 1-0 για τους «κυανόλευκους».

Το παιχνίδι, ωστόσο, δεν είχε τελειώσει. Ο Ολυμπιακός πέρασε μπροστά και μετά από εκτέλεση κόρνερ και κεφαλιά του Ντεσιρέ, η μπάλα χτύπησε στο χέρι του Χάμπου Κυριάκου, με το VAR να καλεί τον Ανδρέα Αργυρού για να δει τη φάση στους χρόνους των καθυστερήσεων. Ο Κύπριος ρεφ υπέδειξε την εσχάτη των ποινών, με το Γκεριέ να αναλαμβάνει την εκτέλεση του πέναλτι και να ισοφαρίζει σε 1-1 στο 90+3΄, διαμορφώνοντας παράλληλα το τελικό σκορ.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Μολ, Μπάρντι, Γκεριέ, Καρτασιάν, Έσελινγκ, Νάνι, Δόσης (46΄ Μάρκοβιτς), Πεχλιβάνης (87΄ Κα), Ευτυχίδης (70΄ Σλόγκαρ), Σάλι (78΄ Ντεσιρέ), Χέντρικς (70΄ Κορόμα).

Στον πάγκο: Τσαρλς, Πισίας, Λιασίδης, Μουκτάρης, Μάρκοβιτς, Ντεσιρέ, Κα, Χριστοδούλου, Ιωάννου, Σλόγκαρ, Κυριάκου, Κορόμα.

ΑΠΟΛΛΩΝ: Α. Γιοβάνοβιτς, Καμπράλ, Χαμάς, Β. Γιοβάνοβιτς, Αρτυματάς, Ρέθιο (71΄ Κολ), Σαχάρ (57΄ Ίλιεφ), Βα, Ζράντι (84΄ Κυριάκου), Νταμπό (57΄ Πίττας), Ντιγκινί (71΄ Ονγκέντα).

Στον πάγκο: Δημητρίου, Πίττας, Ονγκέντα, Ίλιεφ, Σπόλιαριτς, Κυριάκου, Ποντικός, Αλεσάμι, Μαυρίας, Γιόστεν, Κολ, Χέντι.