Πέμπτη, 25 Απριλίου, 2024

ΑΡΧΙΚΗΚΥΠΡΙΑΚΟ ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟΑΠΟΛΛΩΝ ΛΕΜΕΣΟΥΕπιστροφή στις νίκες με Ζράντι και Πίττα

Επιστροφή στις νίκες με Ζράντι και Πίττα

Νίκη με 2-0 για τον Απόλλωνα κόντρα στον Ακρίτα, με τα γκολ των Ζράντι και Πίττα. Κόκκινη για τον Ρέθιο.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τον Ακρίτα να έχει την πρώτη τελική προσπάθεια στο 7΄, όταν ο Βάσου έκανε το σουτ με το Γιοβάνοβιτς να αποκρούει, ενώ στο 11΄ το σουτ του Ζράντι απέκρουσε ο Περντρέου.

Με την πάροδο του χρόνου, ο γηπεδούχος πίεζε όλο και περισσότερο και στο 23΄ είχε ακόμα μία καλή στιγμή. Μετά από γύρισμα του Μαυρία, ο Ζράντι έκανε το σουτ μέσα από την περιοχή, η μπάλα χτύπησε σε σώμα αμυνομένου κι ακολούθως ο Πίττας έκανε νέο σουτ, με την μπάλα να… φεύγει άουτ.

Δύο λεπτά αργότερα, οι «κυανόλευκοι» κέρδισαν πέναλτι, αφού πρώτα ο Παναγιώτης Χατζηγεωργίου κλήθηκε στο On field review για να δει μία φάση για χέρι του Καραγιάννη σε κεφαλιά του Ονγκέντα, υποδεικνύοντας εν τέλει την εσχάτη των ποινών.

Ο Ζράντι ανέλαβε την εκτέλεση του πέναλτι κι έκανε το 1-0 στο 27΄. Πριν καλά-καλά κοπάσουν οι πανηγυρισμοί των φίλων του Απόλλωνα, πανηγύρισαν και πάλι δύο λεπτά αργότερα, αφού ο Πίττας με πλασέ μέσα από την περιοχή έκανε το 2-0.

Στο 36΄ και αφού ο Ρέθιο παρατηρήθηκε με κίτρινη κάρτα για φάουλ σε αντίπαλο, ο Παναγιώτης Χατζηγεωργίου κλήθηκε και πάλι στο On field review. Αφού είδε τη φάση, «ακύρωσε» την κίτρινη κάρτα κι έδωσε την κόκκινη στον Ισπανό, με τον Απόλλωνα να μένει έτσι με δέκα ποδοσφαιριστές από το 37΄.

Β΄ ΗΜΙΧΡΟΝΟ

Χαμηλός ήταν ο ρυθμός στο δεύτερο μέρος, κάτι που ευνοούσε το συγκρότημα του Μακρίδη που προηγείτο με 2-0, αλλά έπαιζε και με παίκτη λιγότερο.

Η πρώτη καλή στιγμή στην επανάληψη καταγράφηκε στο 53΄, όταν μετά από πάσα του Πίττα στο Βα, ο τελευταίος έκανε το πλασέ, αλλά απέκρουσει ο Περντρέου. Δέκα λεπτά αργότερα οι φιλοξενούμενοι ήταν αυτοί που είχαν αυτή τη φορά μία καλή στιγμή, αλλά το σουτ του Ελ Τζεμιλί απέκρουσε ο Γιοβάνοβιτς.

Νέα καλή στιγμή για την ομάδα της Χλώρακας στο 66΄, με τον Άμπραχαμ να κάνει το δυνατό μακρινό σουτ και την μπάλα να φεύγει μόλις έξω, με τον Απόλλωνα να… απαντάει στις καλές ευκαιρίες πέντε λεπτά αργότερα, όταν ο Πίττας βγήκε μόνος απέναντι από τον Περντρέου, αλλά το πλασέ του απέκρουσε ο αντίπαλος κήπερ.

Στο 72΄ ο Ακρίτας… απείλησε και πάλι, αλλά ο Αλεξάνταρ Γιοβάνοβιτς πρόλαβε το Γαβριήλ, που έβγαινε μόνος απέναντί του, με το Σέρβο να… σταματάει και το σουτ του Κύπριου άσου στο 90+2’.

Από εκεί και πέρα και με το ρυθμό να πέφτει ακόμα περισσότερο τίποτα δεν έμελλε να αλλάξει μέχρι και τη λήξη του αγώνα, η οποία βρήκε τον Απόλλωνα να επικρατεί με 2-0, να επιστρέφει στις νίκες μετά από αρκετό καιρό και τον Κωνσταντίνο Μακρίδη να κάνει ντεμπούτο με το δεξί στον πάγκο της Λεμεσιανής ομάδας.

ΑΠΟΛΛΩΝ: Γιοβάνοβιτς, Μαυρίας (64΄ Καμπράλ), Χαμάς, Αλεσάμι, Β. Γιοβάνοβιτς, Ρέθιο, Κυριάκου, Ζράντι (64΄ Ίλιεφ), Ονγκέντα (38΄ Σπόλιαριτς), Βα (73΄ Ντιγκινί), Πίττας.

Στον πάγκο: Δημητρίου, Πεμπερνές, Αρτυματάς, Καμπράλ, Φιλιώτης, Σπόλιαριτς, Γιόστεν, Σαχάρ, Ίλιεφ, Χέντι, Νταμπό, Ντιγκινί.

ΑΚΡΙΤΑΣ: Περντρέου, Κόρατς (78΄ Αμπντουσαλάμοφ), Καραμόκο, Άμπραχαμ, Εράσο, Γαβριήλ, Βαράντα (67΄ Ραμίρες), Βάσου (58΄ Πογκέν), Σαραβάνια, Καραγιάννης (46΄ Ελ Τζεμιλί), Αραούχο (78′  Φουριέλ).

Στον πάγκο: Καστεγιάνι, Πάζαρος, Πογκέν, Σουλεϊμάνι, Κονέ, Αμπντουσαλάμοφ, Ντα Σίλβα, Ελ Τζεμιλί, Δημοσθένους, Φουριέλ, Ραμίρες, Πική.

Κίτρινες Κάρτες: B. Γιοβάνοβιτς, Ίλιεφ.

Κόκκινες Κάρτες: Ρέθιο (απευθείας).