Παρασκευή, 26 Απριλίου, 2024

Ισοπαλία στο «Αμμόχωστος»!

Δύο πολύτιμους βαθμούς άφησε στη Λάρνακα ο Απόλλων, που έμεινε στην ισοπαλία με 1-1 κόντρα στην Καρμιώτισσα στο «Αμμόχωστος Επιστροφή», σε αναμέτρηση για τη 10η αγωνιστική. Οι κυανόλευκοι της Λεμεσού που έμειναν πίσω στο σκορ (Σελάγια 41’, πεν.), βρήκαν το γκολ της ισοφάρισης (Βα 65’), όμως δεν μπόρεσαν να βρουν και το γκολ νίκης που τόσο πολύ έψαξαν. Βαθμός από χρυσάφι για την ομάδα των Πάνω Πολεμιδιών στη «μάχη» που δίνει για παραμονή.

Τέταρτο σερί ανεπιτυχές αποτέλεσμα στο πρωτάθλημα για την ομάδα του Καταλά (δύο ήττες και ισάριθμες ισοπαλίες). Τελευταία νίκη πριν από έναν μήνα (10/10) απέναντι στην Ανόρθωση. Με 16 βαθμούς ο Απόλλων παραμένει στην 5η θέση του βαθμολογικού πίνακα και στο -10 από την κορυφή.

Δεύτερη ισοπαλία στο πρωτάθλημα για την ομάδα των Πάνω Πολεμιδιών που με 11 βαθμούς βρίσκονται στο +3 από τη ζώνη του υποβιβασμού.

Για την 11η αγωνιστική ο Απόλλων υποδέχεται τον Ακρίτα το Σάββατο 12 Νοεμβρίου (19:00), ενώ η Καρμιώτισσα φιλοξενείται από το Παραλίμνι την ίδια ημέρα (17:00).

Το ματς

Πιο δυνατά μπήκε στο ματς η Καρμιώτισσα θέλοντας να αιφνιδιάσει τον Απόλλωνα, με τους φιλοξενούμενους σταδιακά να παίρνουν τον έλεγχο της αναμέτρησης και να είναι αυτοί που έχουν την πρώτη μεγάλη ευκαιρία. Στο 18ο λεπτό ο Πίττας είδε εκτός εστίας τον Κνόμπλοχ και με σουτ στην κίνηση από πλάγια θέση στην περιοχή έστειλε την μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι. Αυτή ήταν και η μοναδική καλή στιγμή για τους κυανόλευκους, που παρά το ότι είχαν την κατοχή και γυρόφερναν την περιοχή του Κνόμπλοχ βρήκαν κλειστούς τους διαδρόμους και δεν κατάφεραν να απειλήσουν.

Στο 39ο λεπτό σε μια γρήγορη αντεπίθεση η ομάδα των Πάνω Πολεμιδιών κέρδισε πέναλτι, όταν ο Ντουμπιά προσπέρασε τον Γιοβάνοβιτς που τον ανέτρεψε στην περιοχή. Ο Φελλάς υπέδειξε την παράβαση και τιμώρησε με κίτρινη τον Σέρβο τερματοφύλακα. Το VAR επικύρωσε την απόφαση του. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Σελάγια, που στο 41ο λεπτό ευστόχησε και άνοιξε το σκορ για την ομάδα του.

Στην επανάληψη ο Απόλλων κυριάρχησε από το πρώτο λεπτό. Μπήκαν δυνατά στο δεύτερο ημίχρονο οι παίκτες του Καταλά, έλεγξαν τον ρυθμό και «ανάγκασαν» την Καρμιώτισσα σε οπισθοχώρηση. Στο 65ο λεπτό μετουσίωσαν την υπεροχή τους σε γκολ, όταν ο Χέντι ξέφυγε ωραία από τον Μεντίμορετς, σέντραρε και με κεφαλιά ο Βα έστειλε την μπάλα στα δίκτυα.

Συνέχιζαν να πιέζουν στη συνέχεια οι κυανόλευκοι, ψάχνοντας το γκολ νίκης. Στο 82ο λεπτό το «άγγιξαν» με τον Χέντι, να κάνει το φαλτσαριστό σουτ από καλή θέση στην περιοχή και τον Κνόμπλοχ να διώχνει εντυπωσιακά σε κόρνερ, ενώ και στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων ο Τσέχος τερματοφύλακας νίκησε ξανά τον Νιγηριανό επιθετικό. Το ισόπαλο αποτέλεσμα έμεινε μέχρι τέλους.