Παρασκευή, 19 Απριλίου, 2024

Ήττα στην «Αρένα»

Σπουδαία νίκη με 1-0 επί του Απόλλωνα πέτυχε η ΑΕΚ στην Αρένα στο πλαίσιο της 12ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος. Οι κιτρινοπράσινοι, χάρις στο γκολ του Πέρε Πονς στο 46’ ανέβηκαν προσωρινά στους 25 πόντους και ανέβηκαν στη 2η θέση (ισοβαθμεί με Άρη) και στο -4 από την Πάφος FC.

Από την άλλη, οι κυανόλευκοι δεν κατάφεραν να δώσουν συνέχεια στις επιτυχίες και έμειναν στους 19 πόντους και στην 5η θέση της βαθμολογίας και με το τέλος της αγωνιστικής ίσως δουν την κορυφή να… απομακρύνεται ολοένα και περισσότερο.

Το ματς…

Καλύτερος ήταν ο Απόλλωνας στο πρώτο 20λεπτο, με την ΑΕΚ να παίρνει τα ηνία του αγώνα από το 35’ και να ελέγχει έως το τέλος του πρώτου μέρους. Ο Απόλλωνα απείλησε σοβαρά μόνο μία φορά με τον Πίττα, ενώ οι Λαρνακείς είχαν καλές προσπάθειες σε προσπάθειες των Άλτμαν και Ροσάλες (παραλίγο να στείλει την μπάλα στα δίχτυα με βοήθεια κόντρας πάνω στον Β. Γιοβάνοβιτς). Καθοριστικές ήταν οι «παρεμβάσεις» των τερματοφυλάκων Πίριτς (στην προσπάθεια του Πίττα) και Α. Γιοβάνοβιτς (δις).

Με το «καλημέρα» στην επανάληψη, η ΑΕΚ ευτύχησε να πάρει κεφάλι στο σκορ, χάρις σε γκολ του Πέρε Πονς με σουτ εκτός περιοχής. Μάλιστα, οι κιτρινοπράσινοι είχαν στο επόμενο 15λεπτο ευκαιρίες και για δεύτερο γκολ με Γκαρθία, Γκιούρτσο και Λόπες. Στη συνέχεια, αν και ανέβασε στροφές μετά από το γκολ ο Απόλλωνας και απείλησε με Πίττα και Νταμπό (δις). Στα τελευταία στάδια του αγώνα, η ΑΕΚ είχε μια πολύ καλή ευκαιρία για να κάνει το 2-0 με τον Ροσάλες και ο Απόλλωνας στις καθυστερήσεις για να ισοφαρίσει με τον Ντιγκινί.

Το σκορ δεν διαφοροποιήθηκε και η ΑΕΚ ήταν η νικήτρια του ντέρμπι.

H TAYTOTHTA TOY ΑΓΩΝΑ!

ΑΕΚ (Χοσέ Λουίς Όλτρα): Πίριτς, Ροσάλες, Μιλίτσεβιτς, Τόμοβιτς, Γκαρθία, Άλτμαν (87′ Κάσας), Λέδες, Πέρε Πονς (87′ Μάμας), Γκιούρτσο (73′ Σανχούρχο), Ασάντε (60′ Φαράζ), Λόπες (73′ Τρισκόφσκι).

Απόλλων (Κωνσταντίνος Μακρίδης): Α. Γιοβάνοβιτς, Μαυρίας (82′ Φιλιώτης), Ρομπέρζ, Β. Γιοβάνοβιτς, Αλεσάμι, Πίττας, Σπόλιαριτς (68′ Χαμάς), Κολ, Βα (68′ Χέντι), Ντιγκινί, Νταμπό (82′ Ζράντι).