Πέμπτη, 25 Απριλίου, 2024

ΑΡΧΙΚΗΚΥΠΡΙΑΚΟ ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟΑΠΟΛΛΩΝ ΛΕΜΕΣΟΥΚέρδισε τον ΑΠΟΕΛ ελπίζει ακόμη για Ευρώπη και πρωταθλητής ο Άρης!

Κέρδισε τον ΑΠΟΕΛ ελπίζει ακόμη για Ευρώπη και πρωταθλητής ο Άρης!

Ήθελε την τελευταία του ευκαιρία για να ελπίζει στην Ευρώπη και την πήρε, αφού επικράτησε με ανατροπή του ΑΠΟΕΛ 3-1. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με τον Κβιτάλια για να έρθει η ανατροπή με δύο γκολ του Πίττα και ένα του Ουάρντα!

Καλό παιχνίδι στο πρώτο ημίχρονο με τις δύο ομάδες να προσπαθούν να πάρουν τον έλεγχο και να πιέσουν η καθεμιά για τη νίκη για τους δικούς της σκοπούς.

Τα πρώτα20 λεπτά είχαμε δύο φάσεις μία για κάθε ομάδα, πρώτα ένα σουτ του ΑΠΟΕΛ και στη συνέχεια ένα απευθείας φάουλ του Κολ. Στο 22΄ήρθε το γκολ για τον ΑΠΟΕΛ μετά από κόρνερ, κάτι που δεν αποσυντόνισε τους «γαλάζιους» που κατάφεραν εννιά λεπτά αργότερα να ισοφαρίσουν με πλασέ του Πίττα που πήρε ασίστ από τον Ντιγκινί. Ακολούθησε παιχνίδι κέντρου με τον Απόλλωνα να προσπαθεί περισσότερο αλλά να μην έρχεται άλλη φάση, ενώ το ΑΠΟΕΛ είχε ένα αλό σουτ που πέρασε πάνω από τα δοκάρια και ένα στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου που απέκρουσε με διπλή προσπάθεια ο Γιοβάνοβιτς. Η μεγαλύτερη ευκαιρία ήρθε με το σουτ του Μαρκίνιος στο τελευταίο δευτερόλεπτο που βρήκε το κάθετο δοκάρι.

Με κάποιες καλές προϋποθέσεις πέρασαν τα πρώτα 20 λεπτά του δευτέρου ημιχρόνου και αυτό που μένει είναι το πάθος που βγάζουν οι δύο ομάδες. Στο 70΄ ο Απόλλωνας ήταν αυτός που σκόραρε και έκανε το 2-1. Ο Ουάρντα μετά από μπαλιά του Ντιγκινί έφυγε μόνος από πλάγια και την κατάλληλη στιγμή έδωσε στον Πίττα που είχε εύκολο έργο!

Μετά και το γκολ το ΑΠΟΕΛ τα είχε χαμένα με αποτέλεσμα ο Απόλλωνας να επιτίθεται και στο 81΄μετά από ωραία σέντρα από δεξιά να βρίσκει τον Ουάρντα που δεν λάθεψε και έκανε το 3-1 εν μέσω πανηγυρισμών. Ο Αιγύπτιος έκανε τα δικά του έβγαλε τη φανέλα και μετά από πέντε λεπτά έγινε αλλαγή με τον Σαχάρ να μπαίνει στη θέση του. Πέντε ήταν τα λεπτά των καθυστερήσεων που έφεραν ένα γκολ για τον ΑΠΟΕΛ με τον Κβιτάλια που μείωσε σε 3-2 που ήταν και το τελικό σκορ.

Κίτρινες: Ντιγκινί. Ίλιεφ, Ουάρντα / Σαρφό, Κβιτάλια, Μακέντα

Απόλλων: Γιοβάνοβιτς, Εκπολό, Πεϊμπέρνς, Πίττας(90΄Ποντικός), Ίλιεφ(65΄Χουσαίν), Χάμπος(90΄Σπόλιαριτς), Ντιγκινί, Φιλιώτης, Μαυρίας, Ουάρντα(86΄Σαχάρ), Κολ.

Στον πάγκο:Πεϊσότο, Δημητρίου, Νταμπό, Χουσαΐν, Σπόλιαριτς, Ποντικός, Ντόνιο, Σαχάρ, Φώτη, Κονδύλης, Ζήνωνος, Αυγουστή.

ΑΠΟΕΛ: Μπέλετς, Τσεμπάκ(80΄Σατσιάς), Φεράρι, Κρέσπο, Ντβάλι, Κονσταντίνοφ(74΄Ηλία), Σαρφό, Ντάλσιο, Ντονγκαλά (19′ Μακέντα), Μαρκίνιος(74΄Εφραίμ), Κβιλιτάια.

Στον πάγκο: Χριστοδούλου, Τσιλιγκίρης, Καρώ, Εφραίμ, Νταουσβίλι, Σατσιάς, Ηλία, Τζιάμας, Γιαννακού, Γεωργίου, Χαραλάμπους, Μακέντα.