Πέμπτη, 28 Μαρτίου, 2024

ΑΡΧΙΚΗΚΥΠΡΙΑΚΟ ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟΑΠΟΛΛΩΝ ΛΕΜΕΣΟΥ«Κυανόλευκο» ασταμάτητο τρένο!

«Κυανόλευκο» ασταμάτητο τρένο!

Σπουδαία… πολύ σπουδαία επιτυχία για τον Απόλλωνα, πέμπτη στη σειρά από τότε που ανέλαβε ο Μπογκντάν Αντόνε τα «ηνία» της τεχνικής ηγεσίας. Οι κυανόλευκοι στο πλαίσιο της δεύτερης αγωνιστικής των πλέι οφ, επικράτησαν με 3-1 της Ομόνοιας στο νέο γήπεδο «Άλφαμεγα» στο Κολόσσι, προσθέτοντας άλλους τρεις πολύτιμους πόντους στην προσπάθεια που κάνουν για να εξασφαλίσουν συμμετοχή στο Europa Conference League.

Χάρις σε τέρματα των Εκπολό (14’), Πίττα (45’ πεν.) και Ουάρντα (84’), ο Απόλλωνας συνεχίσει την αλάνθαστη πορεία του από τότε που ανέλαβε ο Ρουμάνος τεχνικός. Τατζούρι-Σράντι ήταν ο σκόρερ της Ομόνοιας (18’) η οποία είχε ισοφαρίσει προσωρινά.

Βεβαίως, οι κυανόλευκοι δεν θα μπορέσουν να το χαρούν σε μεγάλο βαθμό αυτό που πέτυχαν, λόγω του τραυματισμού του Χαμάς στο πρώτο λεπτό, ο οποίος φαίνεται να είναι σοβαρός στο γόνατο. Με τη νίκη του αυτή ο Απόλλωνας έχει πλέον 50 βαθμούς (4ος), και βρίσκεται στο -2 από την 4η Πάφος FC και στο -4 από τον 3ο Άρη που έχει αγώνα τη Δευτέρα με την ΑΕΚ.

Το ματς…

Το πρώτο 45λεπτο, ήταν ένα από τα ωραιότερα πρώτα ημίχρονα που παρακολουθήσαμε φέτος. Γρήγορος ο ρυθμός, πάνω-κάτω η μπάλα και τρία γκολ. Ο Απόλλωνας δεν δημιούργησε πολλές φάσεις, αλλά όσες ευκαιρίες του παρουσιάστηκαν, τις έκανε γκολ, αξιοποιώντας και λάθη από πλευράς της αντιπάλου του. Ο Απόλλωνας προηγήθηκε με 1-0 στο 14’ με τον Εκπολό έπειτα από κόντρα στο σώμα του μετά από σουτ του Πεϊμπέρνς σε φάση διαρκείας, ενώ η απάντηση ήταν περίπου… άμεση από την Ομόνοια, η οποία ισοφάρισε τέσσερα λεπτά αργότερα (18’) με σουτ του Τατζούρι-Σράντι εντός περιοχής.

Παρόλο που οι πράσινοι κατάφεραν να δημιουργήσουν έξι ευκαιρίες, αξιοποίησαν μονάχα τη μία απ’ αυτές, ενώ το 2-1 με το οποίο ολοκληρώθηκε το ημίχρονο, προήλθε από εύστοχή εκτέλεση πέναλτι του Πίττα στο 45’. Την παράβαση είχε κερδίσει προηγουμένως ο Μαυρίας μετά από ανατροπή του από τον συμπατριώτη του Παπουλή.

Στην επανάληψη, η Ομόνοια ήταν αυτή που έβαλε πίεση και έχασε σημαντικές ευκαιρίες για να σκοράρει και να ισοφαρίσει σε 2-2, ωστόσο, κόντρα στη ροή του αγώνα ο Απόλλωνας κατάφερε να σιγουρέψει την επιτυχία του κτυπώντας στην… αντεπίθεση με τον Ουάρντα, ο οποίος με εύστοχο σουτ στο 84’ αφού διένυσε κάποια απόσταση, διαμόρφωσε το 3-1 που ήταν και το αποτέλεσμα.

Απόλλων (Μπογκντάν Αντόνε): A. Γιοβάνοβιτς, Φιλιώτης, Πειμπέρνς, Εκπολό, Χαμάς (3′ Μαυρίας), Βα, Χ. Κυριάκου, Κολ, Ουάρντα, Ίλιεφ, Πίττας.

Στον πάγκο: Δημητρίου, Πεϊσότο, Μαυρίας, Χουσαΐν, Σαχάρ, Σπόλιαριτς, Ζήνωνος, Αυγουστή, Γιόστεν, Ποντικός, Ντιγκινί, Ντόνιο.

Ομόνοια (Σωφρόνης Αυγουστή): Φαμπιάνο, Μάθιους (75’ Ζαχαρίου), Λανγκ, Παναγιώτου, Λέτσιακς, Τατζούρι-Σράντι (75’ Μπέζους), Κούσουλος, Ντίσκερουντ (61’ Χαραλάμπους), Παπουλής (46′ Λοΐζου), Κακουλλής (61’ Μπεσεντίν), Ανσαριφάρντ.