Παρασκευή, 19 Απριλίου, 2024

Μοιρασιά στο Τσίρειο…

Ο Απόλλωνας υποδέχτηκε την Πάφο FC για την πέμπτη αγωνιστική του πρωταθλήματος CYTA, με τους δύο αντιπάλους να μένουν στο 1-1 και να μοιράζονται τους βαθμούς, καθώς τις εντυπώσεις τις «έκλεψαν» οι φιλοξενούμενοι που ήταν άκρως απειλητικοί μπροστάστα καρέ του Δημητρίου.

Πρώτα άνοιξαν το σκορ οι «γαλάζιοι» με τον Ζάιρο (38΄) για να απαντήσουν οι «κυανόλευκοι» με τον Βα (65΄). Σημαντικές απουσίες για τους γηπεδούχους.

Το πρώτο ημίχρονο στο ντέρμπι κορυφής είχε δύο πρόσωπα. Πιο συγκεκριμένα, ως το ημίωρο δε σημειώθηκε ουδεμία φάση, με τους δύο αντιπάλους να προσέχουν τα νότα τους και τους τερματοφύλακες να διατηρούν «καθαρό» το πεδίο τους. Το σουτ του Γιόνστεν (29΄), άνοιξε το λογαριασμό των ευκαιριών, ο Ολλανδός επιχείρησε να αιφνιδιάσει από μακριά, όμως η μπάλα πέρασε πάνω από τα δοκάρια του Αντός.

Στη συνέχεια, οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν το τέμπο τους, με αποτέλεσμα να απειλήσουν ουσιαστικά με τους Βαλακάρι και Ζάιρο. Ο τελευταίος νίκησε τον Δημητρίου, με άψογο πλασέ (38΄), ενώ θα μπορούσε να πετύχει και δεύτερο τέρμα, εάν η άμυνα των γηπεδούχων δεν αντιδρούσε άψογα (41΄) στην αντεπίθεση των «γαλάζιων». Το 0-1 ήταν το σκορ ημιχρόνου, με τον Καταλά να καλείται να διαχειριστεί τις απουσίες, την «άχρωμη» εικόνα των παικτών του και να εμπνεύσει με σκοπό την ανατροπή. Να σημειωθεί η σημαντική απουσία του Απόλλωνα, με τον Αλεξάντερ Γιοβάνοβιτς.

Το δεύτερο ημίχρονο ήταν τελείως διαφορετικό, με τις δύο ομάδες να ψάχνουν το τέρμα που θα τους… «λυτρώσει». Ο Απόλλωνας έβαλε απαγορευτικό στη γκέλα, ενώ η Πάφος FC έδειξε θέληση να τελειώσει την υπόθεση νίκη. Με καλύτερη μονάδα τον Βα, οι «κυανόλευκοι» απείλησαν ουσιαστικά τους φιλοξενούμενους. Ο νεαρός άσος, προσπάθησε να μοιράσει, να τελειώσει φάσεις και σε μία από αυτές τις ευκαιρίες, σημειώθηκε (65΄) το 1-1, μέσα σε αναστάτωση στην άμυνα της Πάφου.

Ευχαριστημένος ο Καταλά, ενώ ο Μπεργκ από τη μεριά του, ήξερε πως ο Ζάιρο νωρίτερα (63΄) θα μπορούσε να «γράψει» το 0-2 και να οδηγήσει την ομάδα σε μία μεγάλη επικράτηση, όμως όταν δε σκοράρεις, συνήθως η μπάλα σε τιμωρεί με τον χειρότερο τρόπο.

Μέχρι το τέλος της «μάχης» δεν άλλαξε κάτι, με τον Απόλλωνα και την Πάφο FC να παίρνουν από έναν βαθμό (1-1) και να μένουν στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα με έντεκα πόντους.

Οι δυο τους μπορούν να βρεθούν από κάτω, εάν ο Άρης πάρει διπλό στην έδρα του Ακρίτα. Στην επόμενη αγωνιστική ο Απόλλωνας πηγαίνει στο «ΠΑΠ» για να συναντήσει την Ανόρθωση, ενώ η Πάφος υποδέχεται την Ένωση.