Εγγραφή στο Newsletter

Limassol Today - Asset 10
ΑΡΧΙΚΗΚΥΠΡΙΑΚΟ ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟΑΠΟΛΛΩΝ ΛΕΜΕΣΟΥΤα γκολ που έκριναν τον τίτλο!

Τα γκολ που έκριναν τον τίτλο!

Μια αγωνιστική πριν από την ολοκλήρωση του φετινού ποδοσφαιρικού μαραθωνίου, φάνηκε πως ο πρωταθλητής Απόλλωνας διέθετε την καλύτερη επίθεση σημειώνοντας μέχρι την στιγμή που καθόρισε το πρωτάθλημα, πενήντα γκολ!  Μέσα από αυτά τα γκολ, υπήρξαν και κάποια που, φάνηκαν σημαντικά αλλά και καθοριστικά για να φθάσουν οι κυανόλευκοι στον τίτλο.

Ο Γιάνγκα την αρχή

Μόλις στην 2η αγωνιστική της σεζόν και στο τοπικό ντέρμπι με τον Άρη σημειώνεται το πρώτο σημαντικό κυανόλευκο γκολ. «Δράστης» ο Γιάνγκα σε μια αναμέτρηση, που η ομάδα έμεινε από πολύ νωρίς με δέκα ποδοσφαιριστές λόγω αποβολής του Χάμπου. Ωστόσο ο υψηλόσωμος επιθετικός, βρήκε τον δρόμο προς τα δίκτυα στα μέσα του πρώτου ημίχρονου. Το 1-0 εμεινε μεχρι τελους με τον Ολλανδό να δίνει μια σπουδαία νίκη για την ομάδα του ανεβάζοντας την ψυχολογία αλλά και την αυτοπεποίθηση όλων στο Κολόσσι.

Το επόμενο γκολ που έδωσε ακόμη περισσότερα «φτερά» στους ποδοσφαιριστές του Αλεξάντερ Τσορνιγκερ, ήρθε από τον Ίλιεφ και πάλι σε τοπικό ντέρμπι αυτή την φορά με αντίπαλο την ΑΕΛ στο πλαίσιο της 4ης αγωνιστικής. Νίκη εκ νέου με 1-0 με ένα φοβερό γκολ από τον νεαρό Βούλγαρο διεθνή και άλλοι τρεις σημαντική βαθμοί στο ενεργητικό της ομάδας.

Στο πλαίσιο της 8ης αγωνιστικής και στο παιχνίδι με τον σκληροτράχηλο Ολυμπιακό, τον «δήμιο» της ομάδας την προαγόμενη σεζόν, ο Απόλλωνας θα επιβληθεί με 0-2 στο ΓΣΠ με τον Γιάνγκα και πάλι να σφαγιάζει τη νίκη τέσσερα λεπτά πριν το τέλος την στιγμή, που η ομάδα του Τακτακαλά πίεζε για την ισοφάριση.

Το ανέλπιστο γκολ του Ουέλινγκτον!

Πρεμιέρα του β’ γύρου και η ομάδα ταξιδεύει στο αφιλόξενο ποδοσφαιρικά Δασάκι. Ο Γερμανός τεχνικός ελέω και των πολλών απουσιών παρατάσσει ενδεκάδα ανάγκης. Μέσα στους αρχικούς έντεκα και ο υπό αμφισβήτηση Βραζιλιάνος αμυντικός (αποδεσμεύτηκε τελικά τον Γενάρη) Ουέλινγκτον.

Σε μια φάση στο 84′ καταφέρνει να δώσει τη νίκη με 0-1 για την ομάδα του με καρφωτή κεφάλαια. Ήταν ταυτόχρονα η νίκη, που πολλοί άρχισαν από μέσα τους να πιστεύουν ότι φέτος ο ποδοσφαιρικός θεός γούσταρε…Απόλλωνα!

Φθάνουμε στην 15ης αγωνιστική και στο τοπικό ντέρμπι με την ΑΕΛ. Οι κυανόλευκοι θα πάρουν τη νίκη στα χασομέρια, από έναν βραχύσωμο επιθετικό που είχε ελάχιστο χρόνο συμμετοχής. Το όνομα αυτού  Ίντζια, ο οποίος στη τελευταία φάση με κεφαλαία (παρακαλώ) από το ύψους του πέναλτι, να δώσει άλλο ένα υπερπολύτιμο τρίποντο στην ομάδα κερδίζοντας τη μάχη της πόλης με σκορ 2-1.

Τρεις αγωνιστικές αργότερα στο Παφιακό, οι κυανόλευκοι θα πάρουν τη νίκη εκ νέου λίγο πριν το τέλος της αναμέτρησης με γκολ του Πίττα στο 85′ σε ένα παιχνίδι, που η απόδοση της ομάδας κυμάνθηκε σε μέτρια επίπεδα.

Ο Ντιγκινί επέστεψε σκοράροντας

Την αμέσως επομένη αγωνιστική και πιο συγκεκριμένα την 19η, το παιχνίδι με τον Ολυμπιακό στο Τσίρειο, όδευε προς την ισοπαλία αλλά ο Ντιγκινί, ο οποίος είχε επιστρέψει από μακροχρόνιο τραυματισμό είχε αντίθετη άποψη και με δικό του στο 87′ θα δώσει άλλη μια σημαντική νίκη με σκορ 2-1 στους κυανόλευκους.

Τα καθοριστικά γκολ των πλεϊ-οφ

Δεύτερο παιχνίδι στους αγώνες κατάταξης και στο Τσιρειο στάδιο, η Ανόρθωση κερδίζει με 1-0. Στην επανάληψη μάλιστα χάνει απίστευτες ευκαιρίες μπροστά από την κυανόλευκη εστία, ο Γιοβάνοβιτς αποκρούει πέναλτι του Ουάρντα και λίγα λεπτά αργότερα και πιο συγκεκριμένα στο 63′ ο Νταμπό φέρνει το παιχνίδι στα ίσα που ήταν και το τελικό αποτέλεσμα. Ο ίδιος ποδοσφαιριστής κόντρα και πάλι στην Ανόρθωση αυτή την φορά στο «Αντώνης Παπαδόπουλος» στο πλαίσιο της 7ης αγωνιστικής θα ισοφαρίσει και πάλι σε 1-1 στις καθυστερήσεις του αγώνα σε ένα αγώνα που ο Απόλλωνας είχε τον πλήρη έλεγχο αλλά δεν μπορούσε να βρει εύκολα το δρόμο προς τα δίκτυα .

Στο μεγάλο ντέρμπι στο Τσίρειο σταδιο με τον ΑΠΟΕΛ ο Γιάνγκα στο 74′ της αναμέτρησης θα σημειώσει το 3-1 σε μια ξαφνική αντεπίθεση αφού προηγήθηκε ασφυκτική πίεση από τους γαλαζοκιτρινους για την ισοφάριση. Τελικό αποτέλεσμα 3-2 και η ομάδα ήταν πλέον αγκαλιά με το τίτλο του πρωταθλήματος.

Σε ότι αφορά στο τελευταίο παιχνίδι που ο Απόλλωνας πήρε και μαθηματικά τον τίτλο, «κλειδί» μπορεί να χαρακτηριστεί το γκολ από εκτέλεση φάουλ του Χάμπου, που έδωσε εκ νέου προβάδισμα στην ομάδα με 2-1 καθώς και ο γκολ τον Ντιγκινί με κεφάλια λίγο πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου που ουσιαστικά έγειρε την πλάστιγγα προς το μέρος της αρμάδας του Αλεξάντερ Τσόρνιγκερ απλοποιώντας συνάμα τα δεδομένα για το δρόμο που είχε χαράξει προς το ποδοσφαιρικό Έβερεστ!