Παρασκευή, 29 Μαρτίου, 2024

Βαριά ήττα στη Χάιφα!

Βαριά ήττα γνώρισε ο Απόλλωνας στο με 4-0 από την Μακάμπι Χάιφα, στην πρώτη μεταξύ τους αναμέτρηση για τον τρίτο προκριματικό γύρο του Τσάμπιονς Λιγκ. Η ομάδα του Αλεξάντερ Τσόρνιγκερ, άντεξε για 30 λεπτά, όμως από εκεί και μετά οι γηπεδούχοι κυριάρχησαν κατά κράτος. Με δέκα παίκτες ολοκλήρωσε τον αγώνα η Κυπριακή ομάδα αφού στο 60′ ο Βούκασον Γιοβάνοβιτς αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη.

Η Μακάμπι μπήκε με στόχο να πιέσει ψηλά τον Απόλλωνα, όμως πέρα από μία φάση με τον Πιερό στο 4ο λεπτό, η ομάδα της Λεμεσού δεν κινδύνευσε ιδιαίτερα. Στο 19′ ακυρώθηκε σωστά γκολ που σημείωσαν οι γηπεδούχοι, ως οφσάιντ. Μετά το 30′ η εικόνα άλλαξε. Ένα λάθος του Χαμάς στο 32′, παραλίγο να χαρίσει το πρώτο γκολ στην Μακάμπι, όμως ο Χαζίζα έστειλε την μπάλα στο δοκάρι. Αυτό που δεν έγινε όμως στο 32′, έγινε έξι λεπτά αργότερα, με τον Χαζίζα να κάνει τη σέντρα, η μπάλα να χτυπάει στον Μπεμπέρν και να καταλήγει στα δίχτυα του Γιοβάνοβιτς.

Στο δεύτερο μέρος υπήρχε μόνο μία ομάδα στον αγωνιστικό χώρο και αυτή ήταν η Μακάμπι. Οι γηπεδούχοι μπήκαν με φόρα, δημιουργούσαν τη μία φάση μετά την άλλη, ο Γιοβάνοβιτς προσπαθούσε να κρατήσει το 1-0, όμως στο 54′ ο Μοχάμεντ έκανε το 2-0. Στο 60′ αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα ο Βουκασίν Γιοβάνοβιτς και δύο λεπτά αργότερα, ο Μοχάμεντ σημείωσε δεύτερο προσωπικό γκολ και τρίτο συνολικά για την Μακάμπι. Οι γηπεδούχοι συνέχισαν να χάνουν πολλές ευκαιρίες, εκμεταλλευόμενοι και το αριθμητικό πλεονέκτημα και τελικά το 4-0 ήρθε με τον Πιερό στο 79′ αφού ξέφυγε από τα μαρκαρίσματα και ανενόχλητος στο ύψος της μικρής περιοχής σκόραρε με κεφαλιά μετά την σέντρα του Χαζίζα. Ο Απόλλωνας γλύτωσε από ένα πέμπτο γκολ, αφού ο Ρουκάβιτσια σημάδεψε το δοκάρι του Γιοβάνοβιτς στις καθυστερήσεις.

Τέρματα: 38′ Μπεμπέρν (αυτ.), 54′, 62′ Μοχάμεντ, 79′ Πιερό
Κίτρινες: 24′ Παναγιώτου, 30′ Χαμάς
Κόκκινες: 60′ Β. Γιοβάνοβιτς

Μακάμπι Χάιφα (Μ. Μπαχάρ): Κοχέν, Σούντγκρεν, Πιάνιτς, Γκόλντμπεργκ, Κόρνουντ (73′ Μεναχέμ), Τσέρι, Λάβι, Μοχάμεντ (73′ Φάνι), Χαζίζα (80′ Τσιμπότα), Νταβίντ (65′ Ατζίλι), Πιερό (80′ Ρουκάβιτσια).