Πέμπτη, 25 Απριλίου, 2024

Άρης ολοταχώς για τίτλο!

Τεράστια νίκη για τον Άρη με 2-1 κόντρα στην Πάφο που σε συνδυασμό με την ισοπαλία του ΑΠΟΕΛ στο ντέρμπι με την Ομόνοια τον χρήζει πλέον πρώτο φαβορί για τον τίτλο. Ο Άρης έφτασε τους 67 βαθμούς αφήνοντας στους 64 τον ΑΠΟΕΛ και την δεύτερη θέση!

Ο Άρης στο πρώτο ημίχρονο δεν απείλησε σχεδόν καθόλου την Πάφο. Αντίθετα οι φιλοξενούμενοι μετά το πρώτο δεκάλεπτο πήραν την πρωτοβουλία των κινήσεων και απείλησαν με ευκαιρίες τους γηπεδούχους, με πιο σημαντική την απόκρουση του Βάνα στο πλασέ του Ικόκο.

Καλύτερα ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο του αγώνα η «Ελαφρά Ταξιαρχία» με το γκολ για έρχεται από τον Γκομίς στο 61′. Δέκα λεπτά αργότερα η Πάφος με τον Ζάιρο έφερε το παιχνίδι στα ίσα, ωστόσο στο 85′ ο Κακόριν αφού έγινε αποδέκτης της μπάλας στην περιοχή με δυνατό σουτ από πλάγια κέρδισε τον τερματοφύλακα της Πάφου και έκανε το 2-1 για τον Άρη.

Άρης: Βανά, Πηλέας(46′ Καζού), Μποάκι, Μπέγκτσον(46′ Μαγιαμπέλα), Μπράουν(75′ Σπόλιαριτς), Γκομίς(70′ Στρούτσκι), Γιαγκό, Μπρόρσον, Σόκε, Μπαμπίκα(81′ Στεπίνσκι), Κακόριν.

Πάφος: Ίβουσιτς, Παλάσιος, Κβίντα, Χότσκο, Ζάιρο, Ικόκο, Ζουνίνιο, Τάνκοβιτς(56′ Αμπνουραχίμι), Βαλακάρι(86′ Ναμ), Μπάιριτς, Πελάτζιο(75′ Ντράγκομιρ).