Σάββατο, 20 Απριλίου, 2024

ΑΡΧΙΚΗΚΥΠΡΙΑΚΟ ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟΑΡΗΣ ΛΕΜΕΣΟΥΦιλική τεσσάρα απο τον ΠΑΟΚ...

Φιλική τεσσάρα απο τον ΠΑΟΚ…

Παίζοντας ανά διαστήματα όμορφο ποδόσφαιρο ο ΠΑΟΚ επικράτησε 4-1 του Άρη Λεμεσού στο τρίτο και τελευταίο του φιλικό επι κυπριακού εδάφους.

Με «τεσσάρα» ολοκλήρωσε τα φιλικά προετοιμασίας στην Κύπρο ο ΠΑΟΚ. Ο «δικέφαλος του βορρά» ήταν εξαιρετικός απέναντι στον Αρή Λεμεσού επικρατώντας με σκορ 4-1 και κάνοντας το «3 στα 3» επί κυπριακού εδάφους. «Πονοκέφαλος» για τον Ράζβαν Λουτσέσκου που είδε τον Ντάγκλας Αουγκούστο να αποχωρεί από τον αγωνιστικό χώρο οκτώ λεπτά μετά το τέρμα που πέτυχε. Μπράντον Τόμας, Σβαμπ και Νάρεϊ τα υπόλοιπα γκολ για τον ΠΑΟΚ.

Η ομάδα του Ράζβαν Λουτσέσκου ήταν ανώτερη καθ’ όλη τη διάρκεια του ματς με τον Ολιβέιρα να φτάνει κοντά στο γκολ στο 14′ όμως ο Ντελμίρο έδιωξε την μπάλα πάνω στη γραμμή διατηρώντας το 0-0.

Στο 30′ ο Πορτογάλος απείλησε ξανά με δυνατό σουτ αλλά ο τερματοφύλακας της ΑΕΛ μπλόκαρε σε δεύτερο χρόνο. Στο 33′ ο Αουγκούστο άνοιξε το σκορ με όμορφο σουτ, όμως στο 41′ ο Βραζιλιάνος αποχώρησε τραυματίας με τον Σβαμπ να περνά στη θέση του.

Στο δεύτερο μέρος, ο Ραζβάν Λουτσέσκου προχώρησε σε αλλαγές με την ομάδα του να φτάνει στο 2-0 στο 58′ με γκολ του Μπράντον Τόμας. Πέντε λεπτά αργότερα ο Στέφαν Σβαμπ ήταν εκείνος που με τακουνάκι ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 3-0 για τον «δικέφαλο του βορρά».

Οι παίκτες του Λουτσέσκου συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό και ο Νάρεϊ στο 76′ εκμεταλλεύτηκε την υπέροχη ασίστ του Βιεϊρίνια, περνώντας τον τερματοφύλακα του Άρη Λεμεσού και κάνοντας το 4-0. Οι γηπεδούχοι πέτυχαν στις καθυστερήσεις το γκολ της τιμής με τον Στεπνίσκι στο 88′ για το τελικό 4-1.