Τετάρτη, 24 Απριλίου, 2024

Γουσ(ΑΡΗ) νίκες!

Δύσκολη και πολύ σημαντική νίκη που του επιτρέπει να κρατά επαφή δύο βαθμών από την πρωτοπόρο Πάφο πανηγύρισε στο Στάδιο Κατωκοπιά – Επιστροφή ο Άρης σε βάρος της Δόξας με 2-1, αφήνοντας την προσφυγική ομάδα στη 12η θέση με 7 βαθμούς.

Στο πρώτο ημίχρονο οι δύο ομάδες ήταν άκρως αποτελεσματικές καθώς στην πρώτη και μοναδική καλή ευκαιρία που δημιούργησαν κατάφεραν να σκοράρουν. Ο Άρης που είχε μπει πιο δυνατά και αποφασιστικά ήταν αυτός που ευτύχησε να ανοίξει το σκορ με πλασέ του Στρούσκι μόλις στο 9ο λεπτό, για να ισορροπήσει στη συνέχεια η Δόξα και να καταφέρει να ισοφαρίσει με κεφαλιά του Σόμπτσικ στο 21ο λεπτό. Αυτές ήταν όλες κι όλες οι φάσεις σε ολόκληρο το 45λεπτο, και δεν υπολογίζονται ένα μακρινό σουτ του Ιωσηφίδη που δεν ανησύχησε σε καμία περίπτωση τον Βανά, ούτε μια στραβοκλωτσιά της μπάλας από τον Ολιβέιρα μετά από κόρνερ που μάζεψε ο Σισκόφσκι.

Με το… καλημέρα του δευτέρου ημιχρόνου ο Άρης στην πρώτη φάση που δημιούργησε (47′) κέρδισε πέναλτι μετά και από παρέμβαση του VAR για χάρι του Μεσέν που μάλιστα αποβλήθηκε με κόκκινη κάρτα (51′), όμως ο Κακόριν νικήθηκε από τον Σισκόφσκι, ο οποίος απέκρουσε σε κόρνερ. Το χαμένο πέναλτι δεν πτόησε τους «πράσινους» της Λεμεσού που συνέχισαν να… πολιορκούν την εστία της Δόξας και κατάφεραν μετά από 1-2 καλές χαμένες ευκαιρίες να πάρουν εκ νέου κεφάλι στο σκορ με τον Μπρόρσον, ο οποίος μετά από εκτέλεση κόρνερ με κοντινό πλασέ νίκησε τον Σισκόφσκι. Η Δόξα υποχρεώθηκε στα εναπομείναντα λεπτά να ρισκάρει και φυσιολογικά ακολούθησαν κάποιες φάσεις από πλευράς «πρασίνων» της Λεμεσού, ενώ καλύτερη στιγμή για τους γηπεδούχους καταγράφηκε στο 83ο λεπτό με τον Τιτζιανί. Τα τελευταία λεπτά κύλησαν χωρίς να αλλάξει κάτι και ο Άρης πήρε μια σπουδαία νίκη

Δόξα (Ρικάρντο Σέου): Σισκόφσκι, Μεσέν, Αντενόν, Μπένι (73′ Ασαμόα), Ίλιτς, Ιωσηφίδης (55′ Τραϊτσέφσκι), Κοβάσεβιτς, Καραμανώλης (73′ Ρονταλέγκα), Βαγιέχο, Σόμπτζικ, Μέσκα.
Άρης (Αλεξέι Σπιλέφσκι): Βανά, Καζού, Μποακέ, Μπένγκτσον (67′ Μαγιαμπέλα), Στεπίνσκι (62′ Σικόρσκι), Στρούσκι (62′ Σπόλιαριτς), Μουσούντα, Μπρόρσον, Σόκε, Μπαμπίκα (67′ Τζαβέ), Κακόριν.
Σκόρερ: 21′ Σόμπτσικ / 9′ Στρούσκι, 69′ Μπρόρσον