Εγγραφή στο Newsletter

Limassol Today - Asset 10
ΑΡΧΙΚΗΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟΑΡΗΣΉττα με αγγλικό σκορ με έντονα παράπονα προς τη διαιτησία!

Ήττα με αγγλικό σκορ με έντονα παράπονα προς τη διαιτησία!

Η ΑΕΚ με τον Άρη στη 19η αγωνιστική του πρωταθλήματος CYTA, μοιράστηκαν τις εντυπώσεις, όχι όμως τους βαθμούς. Το «κάστρο» της «ΑΕΚ Αρένα» δεν «έπεσε», καθώς ο Φαράζ έδωσε τη νίκη (4-3) με οσκαρική ανατροπήκόντρα στο επιθετικό σύνολο των «πράσινων».

Σε ένα από τα καλύτερα ματς του φετινού «μαραθωνίου», θα μπορούσε να μην έχει κάποιον νικητή, όμως η ψυχή των «κιτρινοπράσινων» έπαιξε ρόλο. Η «Ελαφρά Ταξιαρχία» προηγήθηκε με 0-2, όμως η ΑΕΚ που έμεινε εκτός κυπέλλου πρόσφατα, επέστρεψε, κάνοντας μία φοβερή εμφάνιση για το τελικό σκορ του 4-3.

Να θυμίσουμε πως ο αγώνας του πρώτου γύρου είχε μπόλικο ενδιαφέρον, καθώς η ΑΕΚ είχε περάσει εντυπωσιακά (1-2) από το «Αντώνης Παπαδόπουλος» βάζοντας τρεις πόντους στο «σακούλι».

Ο ΑΓΩΝΑΣ:

Στο πρώτο ημίχρονο της «ΑΕΚ Αρένα» τα είδαμε όλα, όσον αφορά την διακύμανση του σκορ. Οι φιλοξενούμενοι με κυριαρχικό ποδόσφαιρο, μπόρεσαν να αιφνιδιάσουν τους γηπεδούχους, οι οποίοι έκαναν λάθη στην άμυνα και οι ποδοσφαιριστές του Σπιλέφσκι με εξαιρετικές ενέργειες βρήκαν δύο γκολ στα πρώτα λεπτά. Απίθανης ομορφιάς ήταν το τελείωμα του Στρούσκι (20΄) για το «άνοιγμα» του σκορ, ενώ ο Γκομίς (27΄) από πλάγια θέση έβαλε δύσκολα στον Όλτρα και την παρέα του.

Η ΑΕΚ παρά την απογοήτευση, με επιθέσεις κατά κύματα, μπόρεσε να επιστρέψει πλήρως, αφού πρώτα είχε στείλει προειδοποίηση με τον Γκιούρτσο (29΄) που έχασε μεγάλη ευκαιρία. Τέσσερα λεπτά αργότερα, οι «κιτρινοπράσινοι» μείωσαν με τον Άλτμαν (33΄), ενώ ο Ράφα Λόπες με προβολή «έγραψε» το 2-2, στέλνοντας τους φιλάθλους στα ουράνια. Έπειτα από τα τέσσερα τέρματα, ο ρυθμός παρέμεινε υψηλός, όμως δεν άλλαξε κάτι ως την ανάπαυλα. Το 2-2 «σφράγισε» τις προσπάθειες των παικτών, χαρίζοντας εξαιρετικό θέαμα στον κόσμο.

Το δεύτερο ημίχρονο είχε γρήγορο ρυθμό, ωστόσο, ως τη συμπλήρωση μίας ώρας αγώνα, δεν άλλαξε κάτι στο σκορ, παρά την ευκαιρία του Άλτμαν (60΄) και το σωστά ακυρωμένο τέρμα του Μπαμπίκα (49΄) από την πλευρά του Άρη. Οι φίλοι των γηπεδούχων έδωσαν ώθηση, όμως η «Ελαφρά Ταξιαρχία» απώλεσε σημαντικές στιγμές μπροστά στα καρέ του Πίριτς. Όταν χάνεις ευκαιρίες συνήθως το πληρώνεις, έτσι έγινε και στο ματς της Λάρνακας. Ο Άλτμαν ως ο πιο φορμαρισμένος παίκτης της ομάδας, με τη τρίτη προσπάθεια (67΄) έκανε με σουτ το 3-2, φέρνοντας τούμπα την «μάχη» των δύο ομάδων. Οι δύο προπονητές πραγματοποίησαν αλλαγές, κυρίως ο Σπιλέφσκι για να επανέλθει στη διεκδίκηση βαθμού ή βαθμών. Ο Λευκορώσος τεχνικός τα κατάφερε, μάλιστα με τον Κακόριν που εισήλθε ως λύση από τον πάγκο να βγάζει μία εκπληκτική ασίστ στον Γκομίς που με πλασέ (78΄) διαμόρφωσε το 3-3 που αποτυπώνει την επιθετική φιλοσοφία του Άρη. Οι φιλοξενούμενοι δεν κατάφεραν να «κρατήσουν» τον βαθμό, με τον Φαράζ να ολοκληρώνει μία επική ανατροπή (90΄) στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων. Στη τελευταία φάση, οι παίκτες των «κιτρινοπράσινων» πήραν ένα σπουδαίο «τρίποντο», βυθίζοντας τον Άρη σε προβληματισμό.

Με αυτή τη νίκη (4-3), η ΑΕΚ έμεινε μόνη πρώτη στη βαθμολογία με 44 βαθμούς, έναν περισσότερο από τον ΑΠΟΕΛ, ενώ ο Άρης παρά την ήττα μέσα σε μία δύσκολη έδρα, έμεινε στη τέταρτη θέση με 34 βαθμούς στο «σακούλι». Η επόμενη αγωνιστική, έχει ντέρμπι της Λεμεσού, με τους «πράσινους» να υποδέχονται τον Απόλλωνα, ενώ οι Λαρνακείς πηγαίνουν ΓΣΠ για να παίξουν με τον Ολυμπιακό.

ΟΙ ΣΥΝΘΕΣΕΙΣ:

ΑΕΚ (Όλτρα): Πίριτς, Τόμοβιτς, Λέδες, Φαράζ, Λόπες (90΄ Ρομό), Γκαρσία, Μιλίτσεβιτς, Ροσάλες, Πονς (84΄ Ναούμ), Γκιούρσκο (84΄ Σανχούρχο), Άλτμαν.

Άρης (Σπιλέφσκι): Βάνα, Καζού (71΄ Πηλέας), Μποακί, Μπενγκτσον, Στεπίνσκι (89΄ Σπόλιαριτς), Γκομίς (81΄ Γιαμπλόνσκι), Στρούσκι (71΄ Κακόριν), Μουσούντα, Ζόκε, Μπαμπίκα (71΄ Μπράουν), Ντελμίρo.