Παρασκευή, 26 Απριλίου, 2024

Ματσάρα και ισοπαλία!

Σε γεμάτο παιχνίδι με πολλές φάσεις, δύο γκολ και καλό ρυθμό, Πάφος FC και Άρης έμειναν στο 1-1, αποτέλεσμα που χαροποίησε τρίτους… Οι δύο ομάδες δεν μπόρεσαν βλέπετε να πλησιάσουν όσο θα ήθελαν τους προπορευόμενους ΑΕΚ και ΑΠΟΕΛ, που έχουν ντέρμπι τις επόμενες ημέρες αντιστοίχως με Απόλλωνα και Ομόνοια.

Έτσι, με το σημερινό αποτέλεσμα οι γηπεδούχοι ανέβηκαν στους 49 βαθμούς, οι γηπεδούχοι στους 50’ και παρέμειναν αντιστοίχως στην τέταρτη και την τρίτη θέση (ΑΕΚ 54, ΑΠΟΕΛ 53).

Για τους πράσινους άνοιξε το σκορ ο Σόκε στο 35’ και για τους γαλάζιους ισοφάρισε ο αρχισκόρερ του πρωταθλήματος Ζάιρο, ο οποίος σκόραρε για πρώτη φορά από τις 21 Ιανουαρίου και έφτασε τα 17 γκολ.

Το ματς
Χάθηκαν ευκαιρίες εκατέρωθεν στο πρώτο ημίχρονο, με την Πάφος FC να έχει ελαφρώς την υπεροχή και τον Άρη την ουσία, δηλαδή το γκολ. Στο 35’ ο Πηλέας σέντραρε, ο Κανέ έδιωξε, αλλά άθελά του έστρωσε την μπάλα, η οποία κύλησε έξω από την περιοχή. Εκεί ήταν ο Σόκε, ο οποίος με «πύραυλο» άνοιξε το σκορ.

Η Πάφος μπήκε δυνατά στο δεύτερο ημίχρονο και πίεσε για την ισοφάριση με πρωταγωνιστή τον Ζάιρο. Ο πρώτος σκόρερ του πρωταθλήματος είδε τον Άλβες να του στερεί το γκολ δύο φορές σε ισάριθμα σουτ (50’, 57’), ενώ στο 67’ έχασε το… άχαστο από το ένα μέτρο. Τρία λεπτά αργότερα, όμως, εξιλεώθηκε παίρνοντας την ασίστ από τον Τάνκοβιτς και σουτάροντας στα δίχτυα (69’).