Πέμπτη, 25 Απριλίου, 2024

Μια ανάσα από τον τίτλο!

Τα βρήκε σκούρα ο Άρης στο πλαίσιο της προτελευταίας αγωνιστικής του α’ ομίλου του πρωταθλήματος, απέναντι στην Ομόνοια, αλλά κατάφερε και διατηρήθηκε πιστός στο ραντεβού του με τη νίκη.

Η «Ελαφρά Ταξιαρχία», επικράτησε με το στενό 1-0 επί του «τριφυλλιού» στο «Άλφαμεγα» και πλέον θα ελπίζει σε απώλειες βαθμών του ΑΠΟΕΛ την Κυριακή (21/5 – 19:00) για να στεφθεί πρωταθλήτρια για πρώτη φορά στην ιστορία της.

Ο Άρης όχι μόνο δυσκολεύτηκε απέναντι στην Ομόνοια στο πρώτο ημίχρονο, αλλά κινδύνεψε κιόλας σε δύο περιπτώσεις μέχρι το πρώτο μισάωρο αγώνα. Όταν ισορρόπησε, βγήκε μπροστά, πήρε ένα πέναλτι σε ανατροπή του Γκομίς από τον Μίλετιτς (30’) και πήρε και προβάδισμα (1-0) στο 32’ όταν ο Σενεγαλέζος που ανέλαβε την εκτέλεση, ήταν εύστοχος. Μέχρι το διάστημα που απέμενε για την λήξη του πρώτου μέρους, ο Άρης παραλίγο να κάνει δύο τα γκολ του, αλλά ο Μπένγκτσον ήταν άστοχος σε μία σπουδαία ευκαιρία που είχε.

Στην επανάληψη η Ομόνοια μπήκε δυνατά στην αναμέτρηση και πλησίασε μια ανάσα από την ισοφάριση. Στο 60’ με τον Ντίσκερουντ και στο 64’ με διπλή σπουδαία χαμένη ευκαιρία με Τατζούρι-Σράντι και Χαραλάμπους. Σημαντικές ευκαιρίες χάθηκαν και ακολούθως με Τατζούρι- Σράντι και Χαραλάμπους, με τον Άρη να καταφέρνει να διατηρεί το προβάδισμά του έως το τέλος και να παίρνει μια σημαντική νίκη.

Η ΤΑΥΤΟΤΗΤΑ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ!
Άρης (Αλεξέι Σπιλέφσκι): Άλβες, Μποακί (46′ Μουσούντα), Γιαγκό, Μπρόρσον, Κάζου (81′ Ντελμίρο), Μπένγκτσον, Μπράουν (46′ Στρούσκι), Γιαμπλόνσκι (46′ Σόκε), Μαγιαμπέλα, Γκομίς (60′ Στεπίνσκι), Κακόριν.

Ομόνοια (Σωφρόνης Αυγουστή): Oυζόχο, Μάθιους (46′ Λέτσιακς), Μίλετιτς, Βενιζέλου, Λανγκ, Κίτσος, Παπουλής (57′ Κούσουλος), Ντίσκερουντ (71′ Σάββα), Χαραλάμπους, Ζαχαρίου (46′ Τατζούρι-Σράντι), Κακουλλής (57′ Μπεσεντίν).