Πέμπτη, 18 Απριλίου, 2024

ΑΡΧΙΚΗΚΥΠΡΙΑΚΟ ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟΑΡΗΣ ΛΕΜΕΣΟΥΝίκη στο τοπικό ντέρμπι και ολοταχώς για τιτλο!

Νίκη στο τοπικό ντέρμπι και ολοταχώς για τιτλο!

Με γκολ των Μαγιαμπέλα και Μπαμπίκα ο Άρης κέρδισε το ντέρμπι της Λεμεσού

Ο Άρης μπήκε πιο πειστικά στον αγώνα αιφνιδιάζοντας τον Απόλλωνα και με δύο γκολ των Μαγιαμπέλα και Μπαμπίκα, αλλά και με τον τρόπο που αγωνίστηκε στη συνέχεια τέλειωσε από νωρίς τον αγώνα. Οι προσπάθειες του Απόλλωνα δεν ληταν πειστικές, ενώ θα μπορούσε να δεχθεί κι άλλα γκολ!

Το ξεκίνημα του Άρη στον αγώνα που στο πρώτο 10λεπτο ήταν μπροστά στο σκορ με γκολ των Μαγιαμπέλα και Μπαμπίκα. Ο πρώτος έφυγε πίσω από την άμυνα των «γαλάζιων» και σκόραρε, ενώ ο δεύτερος με κεφαλιά μετά από σέντρα του Καζού έκανε το 2-0. Η συνέχεια άνηκε στον Άρη που έχασε άλλη μία μεγάλη ευκαιρία με τον Γιοβάνοβιτς να αποκρούει, ενώ σε άλλη έδιωξε η άμυνα του Απόλλωνα.

Με σχεδόν ανύπαρκτο τον Απόλλωνα το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με τον Άρη να είναι μπροστά στο σκορ με 2-0, αφού ήταν αυτός που είχε τον έλεγχο και μετά τα γκολ του έκανε και άλλες ευκαιρίες, ενώ είχε και ένα γκολ που ακυρώθηκε μετά από παρέμβαση του VAR.

Με τριπλή αλλαγή ξεκίνησε ο Απόλλωνας στο δεύτερο ημίχρονο και προσπάθησε να γίνει πιο απειλητικός κάτι που φάνηκε στο πρώτο δεκάλεπτο. Η συνέχεια του αγώνα είχε μόνο νεύρα, αντεγκλίσεις, διακοπές αλλά και ένα γκολ πάλι για τον Άρη που ακυρώθηκε καθότι στην αρχή της η φάση θεωρήθηκε ότι είχε φάουλ. Ο Απόλλωνας προσπαθούσε αλλά υστερούσε στην τελική προσπάθεια. Ο Άρης από την πλευρά του όποτε έβρισκε ευκαιρία και ήταν συχνό αυτό έβγαινε γρήγορα μπροστά για το τρίτο γκολ που θα τέλειωνε τον αγώνα.

Τίποτα δεν άλλαξε στο τελευταίο οκτάλεπτο των καθυστερήσεων, αφού ο Βάνα με εξαιρετική απόκρουση σε σουτ του Γιόστεν και το δοκάρι σταμάτησαν τον Απόλλωνα και έτσι ο Άρης με τη νίκη του είναι πιο κοντά στον τίτλο, ενώ αντίθετα ο Απόλλωνας βλέπει το όνειρο της Ευρώπης να σβήνει!!!

Κίτρινες: Μπένγστον, Μπαμπίκα, Ντελμίρο/ Ουάρντα, Χουσαίν

Άρης: Βανά, Καζού, Μποακί, Μπένγκτσον(80΄Ματίας), Μπράουν(61΄Στρούσκι), Γκομίς(80’Ντελμίρο), Μαγιαμπέλα(69΄Στεπίνσκι), Μουσούντα, Μπρόρσον, Γιαμπλόνσκι, Μπαμπίκα.

Απόλλωνας: Γιοβάνοβιτς, Εκπολό(46΄Μαυρίας), Πεϊμπέρνς, Πίττας, Σπόλιαριτς(46΄Χουσαίν), Ρομπερζ, Χάμπος, Φιλιώτης(85΄Νταμπό), Ντόνιο(46΄Γιόστεν), Ουάρντα, Κολ(85΄Ίλιεφ).