Παρασκευή, 29 Μαρτίου, 2024

ΑΡΧΙΚΗΚΥΠΡΙΑΚΟ ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟΑΡΗΣ ΛΕΜΕΣΟΥΝίκησε και καλοβλέπει Ευρώπη!

Νίκησε και καλοβλέπει Ευρώπη!

Ο Άρης πέτυχε τρίτη συνεχόμενη νίκη στο πρωτάθλημα, επικρατώντας 2-1 της Δόξας στο Στάδιο «Αλφαμέγα» και βρίσκεται σε απόσταση δύο βαθμών από την προνομιούχα τρίτη θέση που οδηγεί στο Κόνφερενς Λιγκ. Η «Ελαφρά Ταξιαρχία» ανέβηκε στους 43 βαθμούς, έναντι 45 της Πάφος FC, ενώ απομακρύνθηκε στους έξι από τη Νέα Σαλαμίνα και στους οκτώ από Ομόνοια – Απόλλων.

Πρόσωπο του αγώνα ο Καραμανώλης, ο οποίος παρά το ότι άνοιξε το σκορ για την ομάδα της Κατωκοπιάς, στη συνέχεια εξελίχτηκε σε μοιραίο καθώς πρώτα υπέπεσε σε πέναλτι για χέρι και μετά έβαλε αυτογκόλ. Πάντως, οι φιλοξενούμενοι διαμαρτυρήθηκαν έντονα για το εις βάρος τους πέναλτι.

Παρά την καλή εμφάνισή τους, έφυγαν με άδεια χέρια από τη Λεμεσό, παραμένουν στη 12η θέση με 13 πόντους, ισοβαθμώντας με τον 13ο Ολυμπιακό και έχοντας μόλις δύο περισσότερους από τον ουραγό Ακρίτα.

Ο Άρης μπήκε δυνατά στο παιχνίδι, είχε έξι τελικές προτού συμπληρωθεί το πρώτο δεκάλεπτο, όμως είτε ήταν άστοχος είτε έπεφτε τον Σισκόφσκι και τιμωρήθηκε από τη Δόξα στο 21’. Μετά από εκτέλεση κόρνερ του Ερέρα και κεφαλιά του Σαντίκ στο δοκάρι, ο Καραμανώλης με κοντινό σουτ άνοιξε το σκορ.

Οι πράσινοι της Λεμεσού συνέχισαν να πιέζουν έως το τέλος του πρώτου ημιχρόνου, δίχως όμως αποτέλεσμα. Ωστόσο, με την έναρξη του δεύτερου 45λέπτου ήρθε η ισοφάριση χάρις σε εκτέλεση πέναλτι του Κακόριν στο 50’, που υποδείχτηκε για χέρι του Καραμανώλη (ο Αθανασίου κλήθηκε από το VAR και πήγε στο on field review, καταλογίζοντας την εσχάτη των ποινών εν μέσω διαμαρτυριών της Δόξας).

Το ματς ήρθε τούμπα στο 67’, ο Καραμανώλης έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του, στην προσπάθειά του να μαρκάρει τον Γκομίς, μετά από σέντρα του Μπαμπίκα.