Παρασκευή, 19 Απριλίου, 2024

ΑΡΧΙΚΗΚΥΠΡΙΑΚΟ ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟΑΡΗΣ ΛΕΜΕΣΟΥΣπουδαίο διπλό στο «Αμμόχωστος»!

Σπουδαίο διπλό στο «Αμμόχωστος»!

Επέστρεψε στις επιτυχίες ο Άρης μετά την ισοπαλία με την Ομόνοια, επικρατώντας στο «Αμμόχωστος» της Νέας Σαλαμίνας με 3-1. Με αυτή τη νίκη παρέμεινε στους 4 βαθμούς διαφορά από την πρωτοπόρο Πάφο και ξέρει ότι με το πέρας της 11ης αγωνιστικής θα φιγουράρει στη 2η θέση της βαθμολογίας. Αντίθετα, η Νέα Σαλαμίνα δέχθηκε την τέταρτη σερί της ήττα και άρχισε να βλέπει το καλό ξεκίνημα που είχε κάνει στο πρώτα να μην έχει ανάλογη συνέχεια.

Σε ότι αφορά στην εικόνα του αγώνα, με το «καλημέρα» και στην πρώτη ευκαιρία που δημιούργησε, ο Άρης ευτύχησε να προηγηθεί με ένα υπέροχο γκολ του Μπράουν (3′), ο οποίος είχε την… έμπνευση να κάνει ένα ψηλοκρεμαστό πλασέ από περίπου 25 μέτρα στέλνοντας την μπάλα αρχικά στο δοκάρι και μετά στα δίχτυα του Μελίσσα. .

Το γρήγορο γκολ, όπως ήταν λογικό, απελευθέρωσε από το όποιο άγχος τους παίκτες του Σπιλέφσκι, οι οποίοι είχαν την κατοχή της μπάλας, ενώ δεν επέτρεψαν σε κανένα σημείο του ημιχρόνου στη Νέα Σαλαμίνα να τους απειλήσει. Και όταν βρήκαν την επόμενη ευκαιρία τους στον στόχο οι «πράσινοι», διπλασίασαν τα τέρματά τους με τον Σπόλιαριτς. Ο άσος της «Ελαφράς Ταξιαρχίας» μιμήθηκε τον πατέρα του (Μιλένκο) και με απευθείας εκτέλεση φάουλ έκανε το 2-0, διαμορφώνοντας και το σκορ του πρώτου 45λεπτου.

Στο δεύτερο ημίχρονο για περίπου 20λεπτα δεν είχαμε φάση στον αγώνα, μέχρι που ήρθε η Νέα Σαλαμίνα στην πρώτη της ευκαιρία εντός εστίας να σκοράρει με κεφαλιά του Ντιακιτέ (65′) και να βάλει… φωτιά στο ματς, καθώς κάθε αποτέλεσμα πλέον ήταν ανοιχτό. Τελικά, παρά τη πίεση που άσκησαν οι «ερυθρολευκοι» στη συνέχεια αναζητώντας το γκολ της ισοφάρισης δεν δημιούργησαν επικίνδυνες καταστάσεις και έδωσα την ευκαιρία στον Άρη να πετύχει και τρίτο γκολ με αυτογκόλ του Άδωνη (83′) και να κλείδωσε ουσιαστικά το τρίποντο.

Νέα Σαλαμίνα (Σάββας Πουρσαϊτίδης): Μελίσσας, Σεργίου, Άδωνη, Κατσικάς (9′ Ντιακιτέ), Οφόρι, Μιγκελίτο (46′ Μαργκάσα), Μάντζεκ, Φελίπε (46′ Κλίμοβιτς), Λιμπόμπε (59′ Τολεμές), Φράγκος (79′ Τσίκο), Ντορεγκαράι.