Πέμπτη, 28 Μαρτίου, 2024

Αγχωτική πρόκριση…

Στα χέρια της Καρμιώτισσας κατέληξε το εισιτήριο πρόκρισης για τη δεύτερη φάση του Κυπέλλου Coca – Cola Α’ – Β’ Κατηγορίας.

Μετά από ένα συναρπαστικό παιχνίδι στο «Αμμόχωστος», η ομάδα των Πάνω Πολεμιδιών επικράτησε δύσκολα με 3-2 του ΕΝΥ Διγενής Ύψωνα και πέρασε στον επόμενο γύρο.

Ισόπαλο 1-1 ολοκληρώθηκε το πρώτο ημίχρονο, με την ομάδα της Β’ Κατηγορίας να βρίσκει πρώτη το γκολ με τον Καρασάουσκας (23′) και την απάντηση να έρχεται λίγο πριν οι δύο ομάδες πάνε στα αποδυτήρια, με τον Κουλιμπαλί (44′).

Ο ίδιος παίκτης ήταν αυτός που έδωσε και προβάδισμα στην Καρμιώτισσα (52′) αλλά προσωρινά γιατί η απάντηση από τον ΕΝΥ Διγενής Ύψωνα ήρθε δύο λεπτά αργότερα με τον Λέκο (54′). Το γκολ της πρόκρισης ήρθε στο 84ο λεπτό από τον Ελαλούτζι, ο οποίος είχε περάσει στον αγώνα ως αλλαγή.

Σκόρερ: 44′, 52′ Κουλιμπαλί, 84′ Ελαλούτζι / 23′ Καρασάουσκας, 54′ Λέκο

Γήπεδο: «Αμμόχωστος».

Καρμιώτισσα: Λουκόφ, Σελούτσκα, Ποστάσκι, Κουλιμπαλί, Αβραάμ, Χουσμπάουερ, Καλτσάς, Τζανακάκης, Αγγελή, Ντούρις, Νεοφύτου.

ΕΝΥ Διγενής Ύψωνα: Κόβατς, Χαραλάμπους, Ευσταθίου, Παχίπης, Λέκο, Μπούτνικ, Μορόζιουκ, Καρασάουσκας, Χάνσεν, Ταράσοφς, Λουκά.