Παρασκευή, 29 Μαρτίου, 2024

Εγγραφή στο Newsletter

Limassol Today - Asset 10

Ήττα στην πρεμιέρα…

Η Νέα Σαλαμίνα πήρε το πρώτο τρίποντο του νέου πρωταθλήματος, αφού νίκησε 2-1 την Καρμιώτισσα στο ματς με το οποίο άνοιξε η αυλαία της 1ης αγωνιστικής. Πρωταγωνιστής της νικήτριας η «χρυσή» αλλαγή του Σάββα Πουρσαϊτίδη, Μιγκελίτο, ο οποίος πέτυχε στο 81’ το γκολ που έκρινε το παιχνίδι.

Μάλιστα, τα δύο γκολ που πέτυχαν οι ερυθρόλευκοι της Αμμοχώστου ήταν πανέμορφα και προήλθαν με σουτ εκτός περιοχής. Πρώτα ήταν ο Κλίμοβιτς που έδωσε προβάδισμα στο 29’, ακολούθησε η ισοφάριση των τυπικά γηπεδούχων στο «Αμμόχωστος» με κεφαλιά του Ντούρις έπειτα από κόρνερ του Καλτσά, για να έρθει το νικητήριο τέρμα του Πορτογάλου.

Στο πρώτο ημίχρονο το παιχνίδι δεν είχε ρυθμό, ούτε πολλές φάσεις. Η Νέα Σαλαμίνα ήταν ελαφρώς καλύτερη, έχοντας την εδαφική υπεροχή και ως εκ τούτου ήταν δίκαιο το προβάδισμά της με τη λήξη για την ανάπαυλα.

Στη συνέχεια η Καρμιώτισσα ανέλαβε τα ηνία, αξιοποίησε την υπεροχή της στο πρώτο 15λεπτο (56’ συγκεκριμένα), για να ανοίξει το ματς στη συνέχεια. Οι αλλαγές του Πουρσαϊτίδη έδωσαν φρεσκάδα στους ερυθρόλευκους, οι οποίοι άρχισαν να γίνουν πιο απειλητικοί και τελικά, πέτυχαν το πολύτιμο γκολ με τον Μιγκελίτο.

Η ΤΑΥΤΟΤΗΤΑ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

Καρμιώτισσα (Ντούσαν Ούχριν): Kνόμπλοχ, Τζανακάκης, Χούμποτσαν Μεντιμόρτετς, Τσελούτσκα, Μαλόουν, Χουσμπάουερ (84′ Σέλαγια), Μουνίρ, Ποντσάφσκι (46′ Ντούμπια), Καλτσάς (72′ Χατζηβασίλης), Κουλιμπαλί (46′ Ντούρις).

Νέα Σαλαμίνα (Σάββας Πουρσαϊτίδης): Μελισσάς, Οφόρι, Σεργίου, Καλογήρου (77′ Καρλίτος), Ντιακιτέ, Μαντσέκ, Φράγκος (63′ Μιγκελίτο), Κλίμοβιτς (69′ Ντόρεγκρεϊ), Τιάγκο, Σταλόνε (63′ Κουμούρης), Τολεμές (77′ Φελίπε).

Σκόρερ: Ντούρις 56′ / Κλίμοβιτς 29′, Μιγκελίτο 81′