Τρίτη, 23 Απριλίου, 2024

ΑΡΧΙΚΗΚΥΠΡΙΑΚΟ ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟΚΑΡΜΙΩΤΙΣΣΑΣημαντική εκτός έδρας νίκη...

Σημαντική εκτός έδρας νίκη…

Η Καρμιώτισσα πέρασε νικηφόρα από το «Στέλιος Κυριακίδης», επικρατώντας 2-0 του ουραγού Ακρίτα. Έτσι επέστρεψε στις επιτυχίες μετά από δύο ισοπαλίες και δύο ήττες, ανεβαίνοντας στους 23 βαθμούς και την 9η θέση, προσπερνώντας την Ανόρθωση που αγωνίζεται απόψε στην έδρα της Δόξας.

Ο ηττημένος έμεινε στον πυθμένα της βαθμολογίας με 11 πόντους και το έργο του για παραμονή εξακολουθεί να είναι δύσκολο.

Με πολύ όμορφο γκολ για την Καρμιώτισσα μόλις στο 5΄ξεκίνησε το παιχνίδι στο Παφιακό, με τον Λουκίλι να εκτελεί μ ωραίο σουτ από τα 30 μέτρα με τη μπάλα να καταλήγει στο «παραθυράκι» του τερματοφύλακα του Ακρίτα. Ουσιαστική η Καρμιώτισσα στον αγώνα έκανε δύο τα γκολ με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι από τον Ε Αλουχί. Στην παράβαση υπέπεσε ο Σαραβάνια σε χέρι μετά από διεκδίκηση με τον Ντούρις.

Πολύ καλύτερη η Καρμιώτισσα που κυκλοφορούσε πολύ καλά τη μπάλα και είχε την κατοχή, έχοντας και κάποιες άλλες καλές ευκαιρίες που δεν έφεραν αποτέλεσμα. Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με το προβάδισμα για την Καρμιώτισσα να είναι στο 2-0, παρά τις ευκαιρίες που είχε προς το τέλος του ο Ακρίτας αλλά και η Καρμιώτισσα για να αυξήσει το δείκτη του σκορ.

Το δεύτερο ημίχρονο και το πρώτο του 15λεπτο έφερε τον Ακρίτα να έχει τρία σουτ προσπαθώντας να απειλήσει, όμως είτε ο Κνόπλοχ είτε η μπάλα πέρασε έξω. Η Καρμιώτισσα δέχθηκε πίεση αλλά άντεξε και έτσι κέρδισε ένα αγώνα που τον ήθελε πολύ και πήρε το διπλό στην Πάφο και τους τρεις βαθμούς.

Στα τρία λεπτά των καθυστερήσεων δεν είχαμε κάποια αλλαγή με την Καρμιώτισσα να κερδίζει τον Ακρίτα με 2-0 και να παίρνει μια πολύτιμη νίκη που τη φέρνει στους 23 βαθμούς.

Κίτρινες: Ντραμέ, Μεντιμόρετς, Ελ Τζέμιλι / Τζανακάκης

Ακρίτας Χλώρακας: Περντρέου, Πάουγκεϊν, Σαραβάνια(69΄Πική), Μεντίμορετς, Σέχιτς, Κονέ(29΄Ντραμέ), Άμπραχαμ, Γαβριήλ, Δημοσθένους(29΄Ελ Τζεμιλί), Λόπες(70΄Αραούχο), Τόρες

Αναπληρωμτικοί: Καστελάνι, Ντραμέ, Φοφανά Φαούριελ, Πικής, Καραγιάννης, Κλεμέντε, Καρπίνα, Αραούχο, Αμντουσαλάμοφ, Εράσο, Ελ Τζεμιλί

Καρμιώτισσα: Κνόμπλοχ, Κουλιμπαλί(73΄Οικονομίδης), Ελ Αλουχί, Καλτσάς(62΄Νεοφύτου), Γκραντινάρου, Τζανακάκης(63΄Σέλουτσκα), Αγγελή, Μήτσο, Ντούρις, Καστανιάγκα, Λουκίλι(81΄Ανδρονίκου)

Αναπληρωματικοί: Σπόλιαριτς, Λουκόφ, Τάντι, Σέλουτσκα, Ποντστάφσκι, Ανδρονίκου, Οικονομίδης, Νεοφύτου